HOMER

Co to je telefonní klapka?

anglicky se to má říct extension… Mám to ve slovíčkách, ale nějak mi to není jasné ani česky. Setkali jste se již někdy s tímto pojmem? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Hlada

Je to indikátor obsazenosti linky ve starých manuálních ústřednách. Když linkou procházel proud, elektromagnet uvolnil víčko (klapku), za kterým byl štítek s číslem linky. Obsluha tak měla přehled o tom, na které lince se hovoří. Zpátky se vracela klapka ručně.
Doplňuji:
Napsal jsem to nepřesně. Klapku vyhazoval proud z induktoru volajícího tlf přístroje (točilo se kličkou). Na vyhozenou klapku reagovala spojovatelka, která spojila hovor kolíky podobnými dnešním jackům.
V odkazu je obrázek manuální ústředny, kde jsou nahoře vidět klapky.
http://www.ces­kaposta.cz/cz/mu­zeum/fotogale­rie/telekomuni­kace-id30109/

Další odpovědi
Sůwa

Při manuálním ovládání telefonní ústředy se tento výraz používal místo pozdějšího „linka“. Souviselo to se zařízením, kterým se ručně hovory přepojovaly.
Doplňuji:
Extension jsem našla ve slovníku, význam je 1.prodloužení, roztažení 2.zvětšení rozšíření, to by celkem odpovídalo.

beer

Ano, klapka je přesně to, co našel Hlada. Navíc to při „spadnutí“ (uvolnění) skutečně i klaplo. Na takových ústřednách jsem v podzemí na vojně sloužil ))
Doplňuji:
Byly to takzvané klapkové ústředny, kdy měl každý účastník svoji klapku, označenou číslem. Stolní telefon nebyl vybaven číselnicí, ale induktorem s kličkou. Zatočil s ní, na ústředně spadla klapka. Obsluha TÚ vsunula do klapky propojovací kolík a uslyšela „Spojte mně klapku 27!“ Řekla „spojím a účastníky propojila, aspoň jednu klapku“ dala nahoru. Jak oni skončili hovor, zatočili kličkou, klapka spadla a obsluha TÚ s vědomím, že hovor je ukončen účastníky rozpojila, obě klapky dala nahoru..
Pak už byly ústředny nové a ještě novější, klapky dávno zmizely, nahradily je světýlka, ale slovo KLAPKA coby SYNONYMUUM PRO ČÍSLO ÚČASTNÍKA pobočkové TÚ mnohde zůstalo dodnes.
Uf, to byla dřina..ale taky krááásný vzpomínky )))

anonym

Extension je správně a odborně telefonní linka anglicky.