Rokio

Co přesně jsou Svědkové Jehovovi?

Odpovědi
Filip84

jiný názor

Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania je nadace a akciová společnost. Takže: akciovka!

U nás je to registrovaná náboženská společnost. Bohužel.

Já jsem myslel, žes „konvertoval k atheismu“? 😅

Zaobírat se jehovismem je ztráta času.

Samozřejmě, že to je sekta, a u nás jedna z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších.

To nebezpečí spočívá v:

  1. bipolárním pojetí světa: černá – bílá, dobro – zlo, správný – špatný,
  2. naprosto bisarních pravidlech: to a to smíš nosit, to a to nesmíš nosit. Takto budeš mít vlasy a takto budeš mít vousy. Zítra to změníme, tak poslechneš. To a to nesmíš číst, na to a na to se nesmíš dívat. De facto se budeš stýkat jenom s jehovisty, protože to jejich naladění způsobí, že Tě (téměř) nikdo jiný nebude akceptovat, a taky, že Tebe nebudou nejehovisté zajímat.
  3. odejmutí společenství – pokud nebudeš bezmyšlenkovitě poslouchat věrného a rozvážného otroka, respektive dozorce (tak sami nazývají starší!) ve sboru, tak půjdeš před „právní výbor“. Pokud právní výbor „nepomůže“, půjdeš znova před tento inkvisiční tribunál a budeš „vyloučen ze společenství“. Což znamená, že nesmíš do sálu království na shromáždění, a že ostatní jehovisti Tě nebudou zdravit, nebudou s Tebou hovořit, pokud Tě potkají na ulici a bude to možné, přejdou na jiný chodník atp. Teďka si uvědom, že jsou u nich celé rodiny. Nebo jsou u nich lidé, kteří oni vytáhli z bahna – smažky, alpy a jiní vágusové. Bydlí v bytě přes jehovisty, práci mají přes jehovisty. „Lusknutím prstu“ mohou přijít o všecko!

Ne, ne, jehovistům je záhodno se vyhnout obloukem!

zjentek

jiný názor

Bloudící ovečky, které dosud bohužel nenašly smysluplnou cestu, neboť (snad v dobré víře) přehlédly pevná stébla naděje, kterých je možno svorně se pochytat a spokojeně doplout do otevřené náruče láskyplného přístavu štěstí, vstřícných úsměvů, tance a zpěvu. Haré Krišna 🙏

Roman71

jsou to křesťané

a dodávám, že podle Bible, ať už se to někomu líbí nebo ne.

Ps: Filipe84, kde bereš ty informace?
Kdyby se skutečně mezi námy svědky dělo to, co popisuješ, tak uteču ještě dřív, než vejdu 😁
Nemohl bych jít ani do práce, nakoupit, mezi lidi.. Nesměl bych se s nikým na veřejnosti bavit, natož s příbuznými, kteří nejsou „stejní“ jako já. No to by byl život, kdyby to opravdu fungovalo tak, jak je popsáno ve zmíněných třech bodech! Ještě štěstí, že vím, jak je to doopravdy 🙂

postcd

jsou to křesťané

"Křesťan je označení pro vyznavače křesťanství, nejrozšířenějšího monoteistického abrahámovského náboženství, založeném na učení Ježíše Krista. Většina křesťanů věří, že Kristus je Boží syn … člověk formálně stává křesťanem, se nazývá křest. " Zdroj: Wikipedia

ANO, z mé osobní zkušenosti je křesťanská nauka náplní této společnosti SJ a součástí je i křest a evangelizační činnost, ke které Ježíš vyzval své následovníky. Myslím si, že SJ budou jednou ze skupin, které Bibli (vč. Nového Zákona) studují a uplatňují nejpřesněji, byť jsou očerňováni.

Filip84 tady šíří záměrně a nebo z hlouposti nepravdivé informace (kterých je v jeho příspěvku více). Stačí se podívat na wikipedii („is a non-stock, not-for-profit organization“) a do rejstříku, nejde o akciovou společnost – nesmysl.

zjentek

Rokio, nikoli co, nýbrž kdo (jsou tyto ovečky). Chovejme úctu k bližnímu, zaslouží ji každý. Haré Krišna 🙏

Filip84

Proč se na to ptáš?

Rokio

Filip: Jen tak ze zvědavosti. Zajímalo mě, jestli to jsou křesťané.

Filip84

Rokio: Tak asi takto:

To institucionali­sované křesťanství, takové to tradiční, které je u nás zastoupeno primárně katholickou církví římského rithu, no a potom katholickou církví sui iuris byzantského rithu (tzv. řeckokatholíci), autokefálními orthodoxními církvemi byzantského rithu (tzv. pravoslavní), a vlastně i starokatholickou zvláštní farností v Praze, která, skrze biskupství v Gibraltaru, zajišťuje bohoslužby pro Church of England podle Book of Prayers (protože u Church of England je vysoce pravděpodobné, že má, pořád, successio apostolorum, leč není to jisté a bylo by to na samostatné thema), tak je definováno:

  1. vírou v trinitářské dogma; jednotlivé konfesse se, potom, liší, ku příkladu, ve výkladu vztahu mezi otcem a synem, eo ipso, vycházením ducha svatého jak z otce, tak ze syna, nebo jen z otce skrze syna (a podle toho se i liší Credo Niceno Constantinopo­litano – „qui ex Patre proceditcontraqui ex Patre Filioque Procedit“ – https://www.el­testigofiel.or­g/index.php?i­du=dv_11327); jinými sloy, liší se, sice, v detailech, ale všichni věří, že jsou tři bohové, in concreto, otec, syn a duch svatý, že ti tři jedno jsou, to znamená, že jsou sice tři, ale zároveň jen jeden (nedá se to racionálně pochopit, nesnaž se o to), no a také v hypostatickou unii, to jest, že bůh syn – Ježíš Kristus – je zároveň celým, úplným člověkem, s fysickým tělem, arciť bez hříchu, včetně prvotního, no a zároveň bohem, tedy, entitou, bez jakéhokoli těla,
  2. vírou v „jednu svatou, obecnou, apoštolskou Církev“. Ta Církev je s velkým C, protože jde o jednu Církev, jejíž hlavou je Kristus, no a tvoří ji jednotlivé církve s malým c, římská církev (katholická), ruská církev (autokefální), koptská církev (jedna katholická, jedna autokefální), etc. etc. etc. Liší se v tom, kdo je hlavou, nebo zástupcem Krista, na zemi. Jedni tvrdí, že římský biskup (papež), druzí, že každý jednotlivý patriarcha pro každou jednotlivou církev s malým c (velmi zjednodušeně řečeno, až tak jednoduché to také není), no a to je ten velký rozkol, ale v zásadě věří v to samé, arciť s nuancemi a
  3. věří v jeden křest „na odpuštění hříchů“. Ten křest je definován:
  1. buďto jedním celým ponořením pod vodu, tzn. celá osoba se musí úplně ponořit pod vodu, včetně vlasů, no a nebo trojím politím hlavy vodou Ale politím, ne pokropením, ta voda se musí dotknout holé kůže,
  2. úmyslem křtít ve jménu boha otce, boha syna a boha ducha svatého,
  3. mít úmyslu, při křtu, konat, co koná církev a
  4. správnou křestní formulí. Ta musí být, buďto „ego te baptiso (nomine) in nomine Patris, et Filii, et Spiriti Sancti. Amen.“, to jest, „já tě křtím (jméno) ve jménu otce, i syna, i ducha svatého“, nebo „křtí se služebník / služebnice boží (jméno) ve jménu boha otce i boha syna i boha ducha svatého. Amen.“ Opět, o křestní formuli je cca 1,000 let starý spor, jo, není to úplně jednoduché, ovšem obě strany uznávají obě křestní formule za platné. Východ považuje křestní formuli „já tě křtím“ za nedovolenou, ale za platnou.

Tyto tři, základní, jednotící prvky křesťanstva, tak jako reálně, uznávají i tradiční protestanté (u nás třeba Církev československá husitská, nebo evangelíci – ti nebo oni.

Svědkové jehovovi:

  1. nevěří v nejsvětější trojici. Jehovisté věří v jediného boha, vlastně jako Israelité, kterého zovou „jehova(h)“ / „jahve(h)“. Je to patvar složený z Tetragrammatonu a transkripce. Ješua ben Josef je, pro ně, jen člověk. Mesiáš, syn boží, ale jen člověk. A duch svatý jen „boží činná síla“, něco jako vítr, nebo, řekněme, signál na mobilu. To není křesťanské učení, nejblíž je to podobné ariánství.
  2. Nevěří vůbec v žádnou církev. Oni nemají církev, mají organisaci. Zjednodušeně řečeno věří, že všecky církve Gospodin zavrhl, protože byly zkažené a dekadentní, no a vybral si Charlese Taze Russella, no a ten založil organisaci. To není křesťanské učení, poněvadž už v evangeliu máš psáno „Ty jsi Petr, a na téť skále zdělám církev svou a brány pekel nezmohou jí“ (nebo tak něco, nechce se mi to hledat). Opět, konfesse od konfesse se liší výklad, ale v základu ta Církev tady musí být, od začátku až do druhého příchodu Krista.
  3. Protože nevěří v trinitářské dogma, nekřtí – logicky – ve jménu nejsvětější trojice. Ano, křtí jedním ponořením, to je kanonicky platné, ale nechtějí konat, co koná církev (=křtít do Církve, a ve jménu nejsvětější trojice), takže nejde, nikdy, o kanonicky platný křest.

Ale to je obecná definice křesťanství, kterou, přirozeně, jehovisté nesdílí.

Dá se říci, že, z pohledu jehovismu, jehovisté nejsou křesťané (to je, svým způsobem, urážka), jsou „praví křesťané“. Tak sami sebe nazývají, ale s tradičním křesťanstvím nemá jehovismus společného vůbec nic.

Roman71

Ano Filipe, naprosto nesdílílíme s katolickou církví takzvané Nicejské vyznání (nebol taky definice) víry. Důvod je jednoduchý: definice není biblicky doložitelná a co se týká Božího jména Jehova, je dobré si najít překlady Bible, odkud „církev svatá“ nestihla pravé jméno Boha odstranit. Mimochodem, je dobré si najít význam výrazu Hospodin a nějaké doložené informace o tom, kdy a jak se tohle slovo dostalo do českých a slovenských překladů Bible. To bude teprve překvapení!