marci1

Co označuje oranžovo-žlutý kamenný sloupek (ve tvaru obráceného písmena U) v lese?

Děkuji za odpověď.
Doplňuji:
Doplňuji fotku. Má to něco společného s vodou ? 🙂
http://letecka­posta.cz/448792648

Nejlepší odpověď
anonym

Ten červený plastový ´čtverec´ se používá k označení hranice pozemku (parcely) pro katastrální účely.
Předpokládám, že ten kámen je hraniční s toutéž funkcí.
Takže s vodou nic (leda by šlo o označení např. pozemku vodojemu, prameniště – ale to není tak důležité, stejné značky mohou ohraničovat pozemky naprosto jiného určení).

Další odpovědi
Pájo

Je to mezník z kamene (nebo betonu) nebo patník…
…ale vzhledem k tomu, že je za ním mezník plastový, bude to mezník…
(plastový mezník např. zde: http://www.mez­niky.cz/katego­rie/mezniky-plastmark.html?id=10_1)
Ta mezera mezi nimi je nepřesností starých a nových map…
To, že je mezník žlutý a popsaný? To je prací sprejéééra-frajéééra ;)

Wiki:
Patníky jsou kamenné kvádry zasazované dříve podél silnic, původně pro snazší nasedání a sesedání s koně, později snad pro vymezení okraje silnice. Pro určování vzdálenosti se podél silnic se stavěly objekty podobné patníkům, většinou opatřené číselným údajem – tzv. milníky, později kilometrovníky. Jako patníky se dnes označují též plastové směrové sloupky, které slouží k vymezení okrajů silnice.

Tvarově podobné původním patníkům jsou mezníky. Slouží pro viditelné označení nějak důležitých míst (respektive určitých významných bodů) především ve volné krajině. Jedná se obvykle o kamenný či betonový předmět zčásti zasazený do země, vyhotovený zpravidla ve tvaru kvádru a popřípadě opatřený doplňujícím nápisy (někdy i se zaoblenou vrchní částí). Užívá se zejména terénní geodézii, pozemkové správě či v telekomunikacích.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pat­n%C3%ADk

Funna

oranžovo-žlutý a kamenný?…to někdo tesal kámen a pak ho ještě natíral?…a obrácené U?…ale to pak už není sloupek…vůbec netuším, o čem mluvíš…do různých lesů chodím poměrně často, ale tohle jsem snad ještě nikdy neviděla…není to jen nějaká místní „specialita“?

Drap

Obrázek jsm neotevřel. Zřejmě se bude jednat o sád vyznačující hranici.

Pepa25

Obrázek by nebyl? Nebo aspoň z jakého kamene, jak vysoký a jak to může být staré …