Avatar uživatele

Cervena zem(puda)

kde se u nas vyskytuje?Vim jen o jedne casti a to nedaleko Kumburskeho Ujezdu-Nova Paka u prehrady Jahodnice.To si pamatuji z mladi,kam jsem jezdivala na Ujezd na prazdniny k prababicce a tete.O jinych lokalitach nevim.Diky

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Že ruly a fylity byly vyzdviženy pod křídovými sedimenty (pískovci) dokazuje skutečnost, že krystalické břidlice Zvičiny jsou pískovcovými útvary ze všech stran obklopeny opravdu jako ostrov v moři. Pískovce tvoří na severu např. hřeben nad Mostkem (viz zrušený pískovcový lom při silnici z Mostku na Debrné), kvádrový rozpad pískovce po levém svahu Těšnovské vodní nádrže (také zvané údolní nádrž Bílá Třemešná), Slučí kameny nad obcí Debrné a vůbec podklad celého lesního komplexu Království. Na východě jsou to pískovcové skály nad Bílou Třemešnou a Horním Dehtovem na Mezihoří, přírodní rezervace Čertovy hrady (1ha balvaniště peruckých a korycanských pískovců) a území Zátluk. Na jihu vystupují pískovcové útvary v lese Čeperka pod obcí Třebihošť a bývalé pískovcové lomy jsou v Miletínském lese nad Úhlejovem a pod Chroustovem. Na západě tvoří pískovce např. svahy Vyšehradu. Při trochu fantazie je možno si úchvatný horotvorný proces třetihor na území Zvičiny jistě představit.

Rozpadem permských pískovců vznikly v celém kraji charakteristické červené půdy, zbarvené kysličníky železa.
více zde:

Zdroj: http://zvicina.eu/index.php?pa ge=geo_vyvoj

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Našla jsem Vám další místa. Chmelařské oblasti Rakovnicko a Žatecko.

Ve střední a severní části kraje (Rakovnicko) je hluboká bahnitá a bohatá humusem červená půda, a to spolu s příznivým podnebím tvoří ideální podmínky pro pěstování chmelu výborné kvality.

Žatecko skýtalo červenou, jílovitou půdu, která udržuje správnou vlhkost, a kopce, chránící chmelnice před prudkým deštěm a větrem.

Permokarbonská červená půda typická pro Podkrkonoší (Vrchlabsko), která je tvořena rozpadem permokarbonských slepenců, pískovců, jílovců a slínovců, je na dně labského údolí v poloze Ivanovo Blato promíšena naplaveninami z vyšších poloh, z hor.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 788
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.