Radomír.cz

Dobrý den, potřeboval bych vědět, jak se jmenují kalcity s příměsí Mg, Fe, Mn, Ba, Sr, Pb, Zn? Děkuji.

Kalcit a příměsi

Odpovědi
Emefej

S příměsí Mg to je dolomit, s Ba to může být norsethit, ewaldit, alstonit, se Sr to je olekminskit, s Fe se jedná o ankerit. Kalcity s příměsí Pb, Zn nebo Mn neznám žádné.

Lamalam

To co popsal Emefej, jsou vápenaté karbonáty (kalcity) s příměsí cizích kationtů, ale existují i samostatné karbonáty dalších kovů. Do skupiny kalcitu patří ještě magnezit MgCO3, siderit FeCO3, rodochrozit MnCO3, smitsonit ZnCO3, otavit CdCO3, sferokobaltit CdCO3, gaspeit NiCO3. Do skupiny aragonitu se zařazuje cerusit PbCO3, witherit BaCO3 a stroncianit SrCO3.