Lukáš Rusek

Co mám dělat, když se bojím nosit zátkové chrániče sluchu?

Slyšel jsem, že když se budou nosit zátkové chrániče sluchu, tak se může maz zatlačit blíže k bubínku. Jak tedy postupovat? Slyšel jsem, že se na vyčištění může použít 3% peroxid vodíku a to rozpustí maz. Poté správně nasadit, aby nedošlo k poškození ucha. Jaké tedy řešení kromě nošení mušlových chráničů sluchu?

Nejlepší odpověď
cochee

Při správné aplikaci ti „špunty“ žádný maz nezatlačí. Tlumič je nutno válením mezi prsty ztenčit, aby jej bylo možno bez odporu zasunout do zvukovodu – bez odporu, tzn. špunt nikam nic netlačí. Poválený špunt zůstane stejně dlouhý jako v původním tvaru, jen ztenčí svůj průměr. Když je zasunut na svém místě, stačí na pár sekund přiložit prst ke zvukovodu, aby špunt nevylézal a špunt během několika sekund nabyde svůj původní tvar a objem a ucpe zvukovod. Protože se roztahuje jen do šířky a ne do délky, stále platí, že nezatlačuje případný maz k bubínku.

Další odpovědi
Edison

I v účinnosti jsou mnohem efektivnější mušlové chráníče sluchu. Jde o to, o jaké situace jde.

Kepler

Kvalitní špunty do uší jsou často účinnější než nějaké mušle. Vím, že ORL doktoři varují, ale kdo netrpí nadměrnou produkcí ušního mazu, nemá se čeho bát. Rozhodně si myslím, že 8h směna s takovými chrániči nemůže uškodit, pokud je zvukovodu věnována opatrná a pravidelná péče vatovými tyčinkami. Z čištění peroxidem bych měl větší bobky, může totiž poškodit i vnitřní ucho.

led

Kepler, ale v EU sú vatové tyčinky od mája 2018 na zozname nežiadúcich prostriedkov.

Edison

Keplere, rozhodně ne často, ale spíše zřídka… Jde o to, že ty špunty se zdaleka nehoděj, oproti správně vybraným, na všechno. Výroba podle charakteristik je u toho silně omezena. Prostě ani nadprůměrné střelecké špunty na uzavřený střelnici neodvedou takový výkon, jako středně dobré, dobře vybrané mušle.

Edison

Jinak… co máš proti mušlákům? Je v tom mnohem větší výběr, v lepších vlastnostech, s výběrem podle typu hluku, před kterým mají chránit, včetně nejrůznějších elektronických. To prostě nijak jinak neuděláš, než v mušlích.