klumprt

Co má pro vás větší váhu při (ne)změně času?

Na jedné misce vah jsou komplikace spojené se dvojí změnou času za rok. Na druhé misce vah je například skutečnost, že po zrušení letního času bychom měli večer (tj. většinou ve volném čase) o hodinu méně denního světla.
Přidávejte klidně další argumenty pro a proti zrušení.
Jen doplním, že skutečný základní čas příslušný pro naše časové pásmo je ten „zimní“. Pojem zimní čas je vlastně nesmyslný. Jde o středoevropský čas, kdy zhruba uprostřed časového pásma se shoduje se slunečním časem.
Nabízí se návrh, ponechat si letní čas celoročně. To by znamenalo vytrhnout se z časového pásma a přifařit se ke Greenwichi. Což sice taky má svůj půvab, ale pokud by to udělala ČR sama, asi by vzniko spoustu problémů s ostatními zeměmi EU. A taky bychom v zimě ráno měli dlouho tmu. Třeba v 8 ráno by byla v prosinci ješě tma jako v pytli.

DOPLŇUJI: Ano, uznávám chybu. Nepřifařili bychom se na západ, ale na východ. SELČ je vlastně GMT +2.
Jinak trvám na tomto: V případě, že bude celoročně platit SEČ, tak bude v létě při soumraku i úsvitu o hodinu míň, tzn. stmívat se nebude např. ve 21 hod. ale ve 20 hod. Slunce nebude vycházet v 5 hod., ale ve 4 hod.

V případě, že bude platit celoročně současný SELČ, tak se vlastně změny projeví v zimní části roku a opačně. Tzn., že slunce nebude vycházet např. v 7. ale v 8. hod. Zapadat nebude v 16 hod. ale v 17 hod. Což by nebylo špatné s tím západem.
Ale jestli něco vadí mně, tak je to právě vstávání do tmy v zimě. Takhle jak to je, tak to příkoří trvá asi 3 nebo 4 měsíce, zatímco při celoročním přechodu na SELČ by to trvalo třeba 5 měsíců.
Další možnost je, že se můžou přizpůsobovat lidi individuálně. Někteří podnikatelé a soukromé firmy snad ano. Státní zaměstnanci, školy, úřady mají smůlu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Mně letní čas vadí po celou dobu trvání.
Byla bych pro zachování středoevropského času po celý rok.

K zimnímu času:
Ten u nás byl zaveden asi jen jednou. Z letního času návrat
ke středoevropskému a o několik týdnů později další posun
na zimní. Ale neosvědčil se.

________

Doplňuji:

Chybné jsou obě úvahy. Pokud bychom zachovali středoevropský
čas, zůstali bychom ve středoevropském pásmu. „Nepřifařili“ bychom
se k západní ani k východní Evropě.

@Alesh:
Ten odkaz na mapu je výborný!! Na mapě je krásně
vidět, jaký nesmysl střídání času je. Jde jen o politické
opatření nesouvisející s časovými pásmy. )))–:

Další odpovědi
Dochy

Nesouhlasím se přijmutím trvalého letního času. To považuji za ještě nesmyslnější než střídání. V poledne má být slunce nejvýš. Také necítím potřebu aby na mně v 11 večer svítilo slunce. Jsem pro zrušení střídání a zavedení takového času který odpovídá naší zeměpisné poloze, tj. současného „zimního“ (já vím, že to zimní není)

Alesh

Já jsem rád, že je letní čas a nejradši bych ho měl celý rok. Když se člověk podívá na tuto mapu, viz zdroj, tak vidí, že Španělsko má stejný čas s Evropou, přitom je pod Anglií. Totéž se týká i části Francie. Pouze Portugalci to již mají posunuté. Ze stejného principu bychom klidně mohli mít stejné časové pásmo, neboli permanentně letní čas.
Jo, jinak máš chybu v úvaze. Permanentní letní čas neznamená přifařit se ke Greenwichi, ale na druhou stranu, tj. k Ukrajině, pobaltským státům atd.

Zdroj: https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/e/e8/Stan­dard_World_Ti­me_Zones.png

bolak

Já bych byl pro to aby se určoval čas nikoliv podle hodin, ale podle síly slunečního světla, takže každý den by se určila dvanáctá hodina jako přesný střed mezi východem a západem slunce, bez ohledu na to kolik by ukazovaly ručičky nebo nožičky. No a +4 by byl konec pracovní doby a –4 by byl začátek pracovní doby.

A nebo by se to udělalo tak, že by se chodilo do práce 2 hodiny po rozednění a z práce zase 2 hodiny před stmíváním. Důležitý by bylo hlavě to, aby se tomu přizpůsobila vlaková a autobusová doprava, takže když by bylo v zimě míň světla, tak by prostě autobusy musely jezdit 2× rychlejc, aby to nerozhodilo lidem biorytmus. Výhodu by měli úředníci, protože úřední hodiny hodiny jsou tam stejně stanovený tak, že když si v nich zrovna úředník vezme dovolenou, tak mu to vychází přibližně 90 minut práce na 1 odpracovanej rok, takže ti by tím byli prakticky nedotčeni. No a já bych se odstěhoval na severní nebo jižní pól, podle toho kde by byla zrovna polární noc a zažádal bych si tam o nějaký dávky, protože se bojím tmy. Už to že musím sem tam mrknout mě celkem dost stresuje..

zjentek

Sledoval jsem názory mezi lidmi a znám mezi nima spoustu příkladů, kdy by rádi zrušili ten zimní!
Posun času neškodí, škodí jeho změna.

Lamalam

Je mi to úplně jedno. Změny nebo nezměny nijak nevadí, rozhodnutí nechám na povolanějších.

Edison

Zimní čas v létě by přinesl více komplikací. A to zdravotních v podobě brzkého rána a tím pádem zhoršení kvality spánku. To je další věc, kterou je třeba si uvědomit. Při přechodech se většina lidí po několika dnech hravě přizpůsobí, ale zimní v létě by dělal potíže střednědobě, tedy celých půl roku. Nemluvě o tom, že lidský biologický den není 24 hodin, takže diskuse nad tím, že to někomu vadí jsou liché, nebo jen účelové.

Jiří Bohumil

Byl jsem vždy a jsem stále proti jakékoliv změně času. Podle mě by byl přirozený a vhodný příslušný SEČ. Tím vlastně „zimní“.
Fyziologicky i psychicky to má určitě na člověka vliv. Na některého méně, na některého víc. Osobně mi změna na letní vadí víc, návrat na podzim k SEČ mi celkem nevadí.
A měl jsi to dát třeba i do ankety. To by byl větší přehled o názorech na změnu času.

Dochy

K tomu „zrušit zimní“:
Mně to připadá naprosto ulítlé. Měření (denního) času bylo založeno historicky na pohybu slunce. V poledne má zkrátka být slunce nejvýš. Pokud někde někomu nebude vyhovovat denní rytmus, ať si pokusí posunout třeba šichtu v práci. Chápu že jeden člověk pokud dělá někde u pásu má asi smůlu. Pokud pro změnu budou všichni, nebo alespoň většina (jak naznačuje třeba zjentek), nemusel by to být problém ani tam. Posunout dobu vyučování ve škole také není nemožné, některé školy začínají třeba až v 9.

ivzez

Už nemůžu do otázky → snad to tu nezapadne:

Mně nevadí tma v zimě do ± 8 hodin, ale hrozně mi v době
letního času vadí svítání už někdy před třetí hodinou.
Kvůli tomu se od konce března až do návratu k normálu
pořádně nevyspím… ))–:

klumprt

Při celoročním SEČ by to právě bylo ještě horší s tím letním úsvitem.

ivzez

Možná, že jsem to špatně popsala, mně vadí právě
to posunutí → od toho okamžiku hůře spím a srovná
se to vždycky až při návratu na SEČ.

V létě mi vadí i večerní světlo do téměř 21.45.

Dokud jsem byla mladší, snášela jsem změnu času
lépe, s postupem věku se to zhoršuje.

klumprt

Pak tedy doporučuju odstěhovat se na jih. Tam ty výkyvy dob soumraků a úsvitů během roku nejsou tak výrazné. 🙂
Jinak, já už taky nejsem nejmladší, ale změny času skousávám bez větších obtíží během pár dní.

ivzez

Rozdíly sice nejsou tak velké, ale jsou tam větší vedra.