Herjulfson

Co jste vystudovali a co vás ve skutečnosti živí?

Někde jsem slyšel, že téměř polovina lidí se živí něčím úplně jiným než vystudovali. Je to i váš případ?

Nejlepší odpověď
paul1

Jsem vystudovaný strojař, dnes v důchodu. V aktivním životě jsem se strojařinou i živil, nejdříve na OŘJ, potom jako projektant, později konstruktér ve výzkumu a v automatizovaných systémech měření. A bavilo mne to.

Další odpovědi
Rokio

Jsem vystudovaný ekonom (maturita z OA) a pracuji jako dělník a prodejce moderního umění.

Ano, je to můj případ.

jirka F

Mám střední odborné vzdělání s výučním listem zahradník. Nenavázal jsem na maturitní obor jelikož bych ho nezvládl. Každý není chytrý a to mně před střední školou přemlouvali.Pra­coval jsem nejdřív jako dělník v zahradnické školce potom jsem roznášel tři roky letáky dle OSSZ pouze brigádně.Ale teď mám invalidní důchod.

df

Jsem automechanik a živím se obchodem.

led

Nie, ja som v profesii, s ktorou som začala a pre ktorú som dosiahla vzdelanie, vydržala pracovať „len“ 6 desaťročí (aj počas penzie) až do konca minulého roku. „Čo ma dnes v skutočnosti živí,“ (Dôchodok, ten štátny príspevok na prežitie pre čakateľov na smrť?) tak tomu sa dnes aj ja divím…
A takých ľudí bolo a ešte je viac. Pre mnohých sa veľakrát sa pracovisko menilo a profesia zostala, pre mnohých to bola kompletná zmena a mnohí zostali na pracovisku, ale profesiu zmenili.
Pracovný kolotoč (zmena práce, niekedy na úplne inú pracovnú činnosť) sa najviac roztočil až v tomto storočí. Za oných časov bájneho „komunizmu“, ktorý ešte nikde nikdy nebol) pred rokom 1989 boli ľudia (v priemere) prevažne pracovne stabilnejší. Dnes, keď vo Východnej Európe zúri ranný kapitalizmus, kolobeh rôznych zamestnaní (aj nezamestnaní) sa v priemere na tých pracujúcich ľudí prudko zrýchlil. Niektorí to hodnotia kladne, iní zas záporne a mnohí to berú ako „normál.“