Co jsou to quasary?

Nejlepší odpověď
kurec

Kvasar je vesmírné těleso s výrazným rudým posuvem spektra. V optickém dalekohledu se jeví jako hvězda, tedy jako bodový zdroj světla. Sloanova digitální prohlídka oblohy (SDSS) jich objevila přes 200 000.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kvasar

Další odpovědi
Kepler

Jsou to obrovské objekty s černou dírou v centru, pohlcující okolní hvězdy, které vyzařují nesmírné množství energie. Jsou uvnitř galaxií, jejich název je odvozen z „kvazisterální rádiové zdroje“. V dalekohledu vypadají jako hvězdy,

aliendrone

Jednak – můžeš to psát počeštěně – název kvasar se u nás ujal a běžně se užívá.
Druhak – je to zkratka pro kvazistelární objekty, po česku tedy „jakobyhvězdné“ objekty. (Kepler se překlepl)

Kvasary jsou podivné – jsou to nesmírně vzdálené objekty (některé prakticky ze samé hranice viditelného vesmíru) a proto mají naprosto fantastickou svítivost. (vzdálenost jsme odvodili z ohromného rudého posuvu jejich světelného spektra >> čím je red shift větší, tím je objekt vzdálenější)

Z toho plyne:

  1. – tyto objekty jsou součástí velice ranného stádia vesmíru
  2. – tudíž reálně dnes již nejspíš neexistují (to co DNES vidíme jako kvasar se dělo ve skutečnosti před miliardami let, ale protože jejich světlo v důsledku té ohromné vzdálenosti se plazilo k nám miliardy let, vidíme situaci právě před těmi miliardami let – dnes již takový kvasar reálně nemusí existovat)

Protože je nám principiálně znám v současnosti pouze jediný mechanismus, který dokáže dlouhodobně produkovat takové množství energie, že objekt detekujeme na hranici vesmíru, domníváme se, že jde o jádra mladých formujících se (tedy aktivních) galaxií.

Zdrojem energie kvasaru je supermasivní černá díra v jejich středu, resp. její polární jety (výtryskové proudy), které se tvoří, když se černá díra intenzivně „krmí“ (pohlcuje okolní hmotu) Dokonce i černá díra ve středu naší vlastní galaxie kdysi byla velmi pravděpodobně kvasarem, ale poté co „vyžrala“ své blízké okolí se „zklidnila“ a nyní již „nezlobí“, nýbrž způsobně jako dospělák o sobě nedává moc vědět – na rozdíl od energií hýřících „kvazistelárních výrostků“. ;) :D :D

Kvasary jsou prostě ranná stádia formování galaxií.