Avatar uživatele
Questman

Co je to „výčepní lihovina“?

Dobrý den, hledal jsem definici tohoto výrobku ale prakticky nic jsem nenašel. Navíc si nejsem jistý, zda dnes prodávaná výčepní lihovina je tentýž výrobek, jako byl v minulém století (zda se nezměnilo složení, definice)

Zajímavá 0 před 1515 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Obecně se tak označuje lihovina s obsahem alkoholu 20%. Dnes většinou s příchutí režné. Dříve se z lihu taková lihovina míchala přímo v hospodách. Odtud také místní označení, bílá, šedá a podobně. Barva se měnila podle druhu vody která sew používala na ředění. Někde se také nazývala obsíkačka, to proto, že si ji lidé kupovali na práci na poli.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Mc Merkurion Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
jepik

Do roku 1989 byla výčepní lihovina u nás se jí říkalo (čistá) normálně ke koupi v obchodě i v hospodě. V hospodě 4 cenové skupina byla cena čisté 1 dcl ( velká) 5 Kč a (malá) 0,5 dcl 2,50 Kč .Když chlapi chodili sekat trávu na sena nebo otavy kosama , tak si sebou nebrali na osvěžení pivo, ale právě čistou. Ráno se šlo v 5 hodin a sekalo se tak do 9 až 10 hodin Při sekání jsem jim tuto čistou roznášel , dali si deci a sekali dál. Po pivu se moc potili a tak na pivo se šlo až když se posekalo. Dneska jsem ji už nikde v obchodě neviděl.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hufnágl

Výčepní lihovina se používá k domácí přípravě alkoholických nápojů, která obsahuje líh, vodu, destilát také obsahuje směs bylin a koření jako Režná.
Chuť je totožná z výčepní lihovinou, která se vyráběla před rokem 1989.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Mám dojem, že výčepní lihovina by měla být lihovinou NEDENATUROVANOU. Historie nám však ukazuje, že ne vždy tomu tak je. (;

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Citace z webu: Výčepní lihovina vhodná zejména k domácí přípravě alkoholických nápojů a bylinných extraktů. Jemný, čistý, prvotřídně upravený konzumní líh, rafinovaný, vhodný pro všestranné použití (potravinářství, domácnost, domácí likéry, bylinné extrakty…).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
jepik

Do roku 1989 výčepní lihovina (20%) alkoholu v hospodě 4 cenové kategorie stála velká 1dcl 5 Kč,malá 0,5 dcl 2.50 Kč.U nás když se chodila sekat brzo ráno tráva na sušení (sena nebo otavy), tak si sekáči brali sebou ,kterou se osvěžovali. Pivo nechtěli (po čisté se tolik nepotili).jako dítě jsem jim čistou ,protože byla uložena v chladu. Taky jsem to ochutnal , ale tenkrátmě to nechutnalo.

před 1513 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek