Avatar uživatele
Registrovaný

Co je povaha člověka?

Neznáte někdo nějakou stručnou a výstižnou definici lidské povahy? Ptám se na to proto, že jsem v jedné skvělé knížce četl, že u každé lidské povahy lze intenzitu každé vlastnosti uvést do ROVNOVÁHY s intenzitou vlastnosti jí opačné (př. lakota v rovnováze se štědrostí; doprotivost vyrovnovážit se zlotřilostí). Z toho ale vyplívá, že povahu netvoří intenzity těchto vlastností. Nevíte někdo tedy, co ji vlastně tvoří? Čeho je to soubor?
Doplňuji:
*dobrotivost - překlep :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nelze jednoduše odpovědeět, nejen kvůli tomu, že existuje mnoho definicí, ale jde o základní učivo psychologie, je třeba pochopit i vztahy. Projděte si odkazy, snad vám pomohou.

--.

.Každý člověk je z psychologického hlediska osobnosté, kterou tvoří biologické, psychologické a sociální aspekty. Osobnost tvoří strukturu,
je to celek dispozic, které podmiňují chování i prožívání.,

Schopnosti, temperament, rysy, charakter.. Tyto znaky se často označují jako povaha,, kterou ovlivňují psychické stavy, procesy a vlastnosti, tedy motivace, potřeby. poznávání, myšlení a řeč, city, vůle atd. .
--
Jiný pohled - za povahu se označuje jen charakter, tedy morální pevnost, je usměrnovaný rozumovou vyspělostí člověka. . Jiní uvádějí jako povahu temperament - cholerik, melanchovik, sangvinik a flegmatik.
------

Charakteristika temperamentu v odkazu

http://www.odpovedi.cz/…

Psychické jevy, procesy a vlastnosti jsou vysvwětlené v odkazu
http://www.odpovedi.cz/…

http://www.odpovedi.cz/…
Doplňuji:
Ještě něco k povaze a další části otázky. Povahu nezměníme, postoje ano - jediný možná způsob, jak ovlivnit naše chování a jednání.

http://psychologie.cz/…

"Uvažujeme a rozhodujeme o změně svých zájmů. Toho jsme schopni kdykoliv. Nerozhodujeme o svých náladách, schopnostech, temperamentu, intelektu. A nezměníme je podle svých přání
.
Nezbavíme se na přání své předpojatosti vůči okolí a společnosti. Sotva ji dokážeme zastírat, kamuflovat."

Je třeba změnit postoj....

více diskuse

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Povahy - Sangvinik, Cholerik, Melancholik, Flegmatik


Avatar uživatele
Zlatý

povaha je soubor zbytečnejch pocitů a činností, který neomylně vedou člověka k přesvědčení, že kdyby se na to dříve bejval wy.sral, udělal by líp ..viz hluboká meditace ;)
Doplňuji:
..né aby místní motta vlastní výroby někde zpeněžil's ;p


Avatar uživatele
Stříbrný

a proč to z toho vyplývá?...prostě se jen "vyvážeností" vlastností změní povaha...ale nechápu, proč vše uvádět do rovnováhy...znáš tu pohádku, co začíná - žili tam lidé, co nebyli ani dobří ani zlí, ani chytří ani hloupí, ani bohatí ani chudí atd...v tom království ale musela být nuda...všichni stejní a průměrní...
Doplňuji:
dědapetr...to co jsi napsal, není povaha, ale typ terperamentu...cholerik může být dobrosrdečný, ale také pěkná svině...povaha je soubor vlastností člověka a jeho temperament je jen jednou součástí z ní....

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3290
Zlatý quentos 1446
Zlatý mosoj 1405
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1030
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 684
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.