Elda Trnimir

Co je povaha člověka?

Neznáte někdo nějakou stručnou a výstižnou definici lidské povahy? Ptám se na to proto, že jsem v jedné skvělé knížce četl, že u každé lidské povahy lze intenzitu každé vlastnosti uvést do ROVNOVÁHY s intenzitou vlastnosti jí opačné (př. lakota v rovnováze se štědrostí; doprotivost vyrovnovážit se zlotřilostí). Z toho ale vyplívá, že povahu netvoří intenzity těchto vlastností. Nevíte někdo tedy, co ji vlastně tvoří? Čeho je to soubor?
Doplňuji:
*dobrotivost – překlep :)

Nejlepší odpověď
annas

Nelze jednoduše odpovědeět, nejen kvůli tomu, že existuje mnoho definicí, ale jde o základní učivo psychologie, je třeba pochopit i vztahy. Projděte si odkazy, snad vám pomohou.

--.

.Každý člověk je z psychologického hlediska osobnosté, kterou tvoří biologické, psychologické a sociální aspekty. Osobnost tvoří strukturu,
je to celek dispozic, které podmiňují chování i prožívání.,

Schopnosti, temperament, rysy, charakter.. Tyto znaky se často označují jako povaha,, kterou ovlivňují psychické stavy, procesy a vlastnosti, tedy motivace, potřeby. poznávání, myšlení a řeč, city, vůle atd. .
--

Jiný pohled – za povahu se označuje jen charakter, tedy morální pevnost, je usměrnovaný rozumovou vyspělostí člověka. . Jiní uvádějí jako povahu temperament – cholerik, melanchovik, sangvinik a flegmatik.

Charakteristika temperamentu v odkazu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-temperament-cloveka-melancholik-flegmatik-sangvinik-cholerik-jsem-dle-tohoto-popisu

Psychické jevy, procesy a vlastnosti jsou vysvwětlené v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-mi-prosim-nekdo-jednoduse-lidsky-napsat-co-je-to-psychicky-jev-dekuji-predem

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-vlastnostmi-kognitivnimi-kognitivne-motorickymi-a-kognitivne-afektivnimi-a-kognitivnimi-funkcemi
Doplňuji:
Ještě něco k povaze a další části otázky. Povahu nezměníme, postoje ano – jediný možná způsob, jak ovlivnit naše chování a jednání.

http://psycho­logie.cz/pova­hu-nezmenime-postoje-ano/

„Uvažujeme a rozhodujeme o změně svých zájmů. Toho jsme schopni kdykoliv. Nerozhodujeme o svých náladách, schopnostech, temperamentu, intelektu. A nezměníme je podle svých přání
.
Nezbavíme se na přání své předpojatosti vůči okolí a společnosti. Sotva ji dokážeme zastírat, kamuflovat.“

Je třeba změnit postoj…

více diskuse

Další odpovědi
dědapetr

Povahy – Sangvinik, Cholerik, Melancholik, Flegmatik

zjentek

povaha je soubor zbytečnejch pocitů a činností, který neomylně vedou člověka k přesvědčení, že kdyby se na to dříve bejval wy.sral, udělal by líp ..viz hluboká meditace ;)
Doplňuji:
..né aby místní motta vlastní výroby někde zpeněžil's ;p

Funna

a proč to z toho vyplývá?…prostě se jen „vyvážeností“ vlastností změní povaha…ale nechápu, proč vše uvádět do rovnováhy…znáš tu pohádku, co začíná – žili tam lidé, co nebyli ani dobří ani zlí, ani chytří ani hloupí, ani bohatí ani chudí atd…v tom království ale musela být nuda…všichni stejní a průměrní…
Doplňuji:
dědapetr…to co jsi napsal, není povaha, ale typ terperamentu…cho­lerik může být dobrosrdečný, ale také pěkná svině…povaha je soubor vlastností člověka a jeho temperament je jen jednou součástí z ní…