Avatar uživatele
Bronzový

Co je noetika?

Doplňuji:
A o co se konkrétně zajímá?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Noetika, též gnoseologie a epistemologie, jedna ze základních filosofických disciplín. Zabývá se původem, předmětem, povahou, rozsahem a výsledkem lidského poznání, zákonitostí lidského myšlení.

Např. K. Čapek ve svých některých dílech rozvíjí možností a způsoby lidského poznávání, a to z různého hlediska. Např. romány Hordubal, Povětroň, Obyčejný život, povídka Šlépěj atd.

VV
Doplňuji:
V Čapkových dílech je právě vysvětleno poznání - např. Hordubal - kriminalistické postupy při hledání vraha se liší od pooznatků "lidských" - proč k vraždě došlo, kyž měl Hordubal dobré lidské srdce. O vině rozhodne Bůh ... Nebo. Hordubal se chce dělit o své poznatky, o to, co poznal v jiné zemi, ale lidé se nezajímají, to nechápe. Atd.

Poznání z běžného života - malé dítě s důvěrou chytí lžičku, která je v hrnku s horkým čajem, protože neví, že je lžička horká. Dospělý člověk je opatrnější, neboť již má zkušenost (poznání) s horkou lžičkou.

S pooznáním se setkáváme denně na základě zkušeností. Filozofové pak zkoumají, jaké jsou rozdíly mezi poznáním jednotlivců, poohledem vědců na určitou skutečnost. Z toho pak vyvozují závěry.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

teorie poznání, epistemologie, gnozeologie

Slovo "noetika" znamená studium vědomí, a právě tato činnost je charakteristickým rysem ... nového druhu člověka.
V důsledku svého hlubšího vědomí a sebepoznání nedovoluje tento člověk tradičně zavedeným formám, regulacím a společenským institucím, aby stály v cestě jeho plnému vývoji. Jeho změněná psychologie je založena na vyjadřování citů, nikoli na jejich potlačování. Tento nový člověk je spolupracující a milující, nikoli soutěživý a agresivní.
Jeho myšlení je integrované, probíhající na mnoha úrovních zároveň, není lineární a postupné. Jeho identita zahrnuje kolektiv, není identitou izolovaného jedince.

http://www.bofi.cz/…

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov-on- line.cz/noetika/

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4477
Zlatý Kepler 2255
Zlatý Drap 1858
Zlatý quentos 1650
Zlatý mosoj 1546
Zlatý marci1 1005
Zlatý led 1000
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.