irij

Co je noetika?

Doplňuji:
A o co se konkrétně zajímá?

Nejlepší odpověď
annas

Noetika, též gnoseologie a epistemologie, jedna ze základních filosofických disciplín. Zabývá se původem, předmětem, povahou, rozsahem a výsledkem lidského poznání, zákonitostí lidského myšlení.

Např. K. Čapek ve svých některých dílech rozvíjí možností a způsoby lidského poznávání, a to z různého hlediska. Např. romány Hordubal, Povětroň, Obyčejný život, povídka Šlépěj atd.

VV
Doplňuji:
V Čapkových dílech je právě vysvětleno poznání – např. Hordubal – kriminalistické postupy při hledání vraha se liší od pooznatků „lidských“ – proč k vraždě došlo, kyž měl Hordubal dobré lidské srdce. O vině rozhodne Bůh … Nebo. Hordubal se chce dělit o své poznatky, o to, co poznal v jiné zemi, ale lidé se nezajímají, to nechápe. Atd.

Poznání z běžného života – malé dítě s důvěrou chytí lžičku, která je v hrnku s horkým čajem, protože neví, že je lžička horká. Dospělý člověk je opatrnější, neboť již má zkušenost (poznání) s horkou lžičkou.

S pooznáním se setkáváme denně na základě zkušeností. Filozofové pak zkoumají, jaké jsou rozdíly mezi poznáním jednotlivců, poohledem vědců na určitou skutečnost. Z toho pak vyvozují závěry.

Další odpovědi
panenka

teorie poznání, epistemologie, gnozeologie

Slovo „noetika“ znamená studium vědomí, a právě tato činnost je charakteristickým rysem … nového druhu člověka.
V důsledku svého hlubšího vědomí a sebepoznání nedovoluje tento člověk tradičně zavedeným formám, regulacím a společenským institucím, aby stály v cestě jeho plnému vývoji. Jeho změněná psychologie je založena na vyjadřování citů, nikoli na jejich potlačování. Tento nový člověk je spolupracující a milující, nikoli soutěživý a agresivní.
Jeho myšlení je integrované, probíhající na mnoha úrovních zároveň, není lineární a postupné. Jeho identita zahrnuje kolektiv, není identitou izolovaného jedince.

http://www.bo­fi.cz/Ostatni/ho­mo_noeticus.htm

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov-on-line.cz/noetika/