irij

Znáte zákon o zachování energie?

Elektřina se vyrábí neustále,ať je nebo není spotřebována. Kam se ale poděje ta nespotřebovaná?
Doplňuji:
Přesto,všechna vyrobená eletřina se beze zbytku nespotřebuje. Kam zmizí? Představte si, že by se vyráběla a nevyužila a přesto se nikde nenahromadí.

Nejlepší odpověď
mosoj

Elektřina se opravdu nevyrábí do zásoby. Její výroba musí být regulována podle spotřeby. Takže výkon elektráren musí být do určité míry regulovatelný. V krajním případě
se musí elektrárna odstavit, což je velmi drahé. Na druhé straně ( ve špičkách) je elektřiny málo a spouští se tak zvané vyrovnávací elektrárny. Jsou to převážně vodní elektrárny, některé jsou přečerpávající.
Přečerpávající v době kdy je přebytek elektřiny čerpají vodu do horní nádrže ( tím spotřebovávají přebytečnou elektřinu) a v době nedostatku se tato voda pouští na turbiny a vyrábí chybějící elektřinu.

Z tohoto hlediska jsou tolik diskutované fotovoltaické elektrárny nevýhodné, neboť sluníčko se reguluje podle sebe a ne podle toho jak lidé potřebují.
Doplňuji:
Jak v mateřské školce. Přemění se v teplo.

Ale základ je regulovatelnost výroby alektrické energie a jejího přenosu podle potřeby.

Další odpovědi
anonym

Zákon zachování energie je jeden ze základních a nejčastěji používaných fyzikálních zákonů. Tento zákon zjednodušeně a nepřesně řečeno konstatuje, že energii nelze vyrobit ani zničit, ale pouze přeměnit na jiný druh energie.

Za úvahu snad stojí i fakt,že myšlení,jako takové,je – zjednodušeně – přenášení nesmírně slabých elekrických výbojů.

Možná,že duše člověka existuje?
Ale tím pádem nejenom člověka.

Radak

Energie z oblíbeného cukroví a chlebíčků se zachová v neoblíbených tukových zásobách v lidském těle. Kam se hrabou akumulátory!
Doplňuji:
Elektřina, kterou vyrobí např. solární elektrárna a nespotřebuje se, se asi přemění na teplo. A globální oteplování je přikrmeno.

hanulka11

Možná se ta nespotřebovaná přeměňuje na tu dál potřebnou. /Laická odpověď/Protože elektřinou jen nesvítíme a nejde jen do domácností je moc odvětví a oborů kde se spotřebovává.

PN

Prostudujte něco o noetice.

>že energii nelze vyrobit ani zničit, ale pouze přeměnit na jiný druh energie.<

no a když ji nejde vyrobit, tak jak to, že tu je a lze ji přeměnit na jiný druh energie?
Tož někdo, někde, někdy ji musel vyrobit, nějak musela vzniknout 🙂

Conchus

Výroba elektřiny se reguluje, nedochází k „přeplnění“

Terryle

Moc se mi líbí připomínka Bubci o teoretické nesmrtelnosti lidské duše – právě podle zákona zachování energie. Nedávno jsem k podobnýmu závěru došla taky, ač totálně fyzikální antitalent… :o)

Jen si tak říkám, jestli náhodou duše nerovná se energie v lidském těle. Třeba se pak fakt přemění jen na teplo nebo jánevím na co… vždyť vlastně i síly, který drží pohromadě buňku, to je taky energie. Takže se energie z duše může přelít naprosto kamkoli, nemusí odletět někam do blaženosti…

Tady člověk přijde na tak hrozně zajímavý věci… :o)

mosoj

Terryle : Energie drží pohromadě atomy a je obrovská na tak malé částice. Takže bůhví jak je to mezi nebem a zemí.

mosoj

Někde jsem četl , že se v nejbližší budoucnosti očekává důkaz existence lidské duše. V jaké formě – kdo ví ?

mosoj

Schválně, co myslíte že se stane z dynamem nebo alternátorem když nebudete odebírat
elektrický proud. Záleží na konstrukci, ale většinou nic.

Jirka P.

… což ovšem neříká nic o energii, že. Co se stane, když se na kole přepálí přední žárovka ve vysoké rychlosti vám můžu říct přesně – sníží se odpor dynama, zrychlíte, a přepálíte i tu zadní.