Gus_Fring

Co je nejznámější bomba/výbušnina?

Jaderná zbraň, TNT nebo snad něco jiného?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jaderné zbraně podle definice nepatří mezi výbušniny, výbušniny jsou založeny pouze na chemickém principu. Dělí se na třaskaviny, trhaviny, střeliviny a pyrotechnické slože. První výbušninou byl černý střelný prach, pak nitrocelulóza (bezdýmný střelný prach), pak dynamit (základem nitroglycerín), TNT (triitrotoluen, náplň některých bomb za 2. sv. války i dnes), plastické trhaviny (C4, Semtex) a spousta trhavin používaných v důlním a jiném průmyslu. Pro zajímavost: k transportu a odstřelu velkých mas horniny jsou používány i domíchavače podobné těm na beton, odkud se plní do vyvrtaných děr. K iniciaci potřebují nejdřív třaskavinu odpalovanou elektricky a většinou ještě počinovou nálož, která teprve vznítí trhavinu.
K výbušninám patří i raketové motory, zde však jde o řízené hoření, nikoliv výbuch. No, někdy to tak nějak nevyšlo. Třeba pomocné rakety SRB na tuhé palivo, používané ke startům raketoplánů, obsahovaly jako organickou hořlavou složku polybutadiena­krylát, dále práškový hliník, jako oxidans tuším chlorečnan draselný, dále katalyzátor a pojivo. Výsledek: obrovský tah, ale za 2 minuty bylo vše fuč.
V oboru průmyslových rozbušek jsem nějakou dobu dělal. Zůstaly mi všechny končetiny, včetně pindíka! Hallejujah!

Další odpovědi
Edison

Semtex…

Rokio

Z těch velmi účinných to je: atomová bomba, vodíková bomba a císařská bomba.

aliendrone

Nooo, hoši to myslí dobře, ale… To víš, nikdo neví všechno a pouze nenápadný aliendrone VÍ, že nejstrašlivější bomba/výbušnina je úplně JINÁ! Bohužel neexistuje člověk, který by o tom mohl podat svědectví, bo NIKDO z přítomných (s vyjímkou aliendrona pochopitelně) její prezentaci NEPŘEŽIL! A proto nemůže být nejznámější, kdyby ale existovali přeživší svědek, tak by na 100% BYLA! :D :D :D

Abych tě netrápil nějakým tajnůstářstvím, tak pro aliendrona je její výroba HRAČKA – stačí mu k obědu čočková polévka, pak hrachová kaše a dorazí to fazolovým salátem. A pak se dějí VĚCI o kterých (jak jsem předeslal) už NIKDO nepodá svědectví. ;) :D :D

Kelt

Chlapče, ty se musíš ještě hodně učit. Představ si, že existují vysoké školy s chemickým zaměřením, třeba univerzity nebo Vysoká škola chemicko- technologická, kde mají přímo katedru výbušnin, stejně jako katedru anorganické chemie. Takže studenti se asi 5 let učí stovky výbušnin, a jiných látek. Zda se jedná o bombu, patronu, jakou to má náplň, jak se to odpálí, jak je to účinné, případně co to kde vybuchlo se zabývají odborníci, pyrotechnici. A určit, co je nejznámější, nejpoužívanější asi nejde. Možná kdyby ses podíval na to, co se nejvíce prodává.

Edison

Rokio, císařská? To byla která? Když už, tak možná carská… Latinkou se přepisuje jako TSAR. Pokud se ale bavíme o známosti, tak semtex, little boy, fatman. Pak bychom mohli ozančovat systémy bomb: např. termické, kterých je opět několik typů a jsou fak hodně vošklivý.

Kepler

Jako Tsar bomba jen v anglickém přepisu. Jinak vodíková Car bomba, nejsilnější, jaká kdy byla sestrojena, nějakých 50 – 60 Mt. Vyšší sílu, tj. 100 Mt akademik Sacharov nedoporučil, protože by většina energie směřovala nad stratosféru a nebyla by využita.

Rokio

Edison: Děkuji za poučení.

DoTazatel

Car = císař. I když se v tomto případě jedná o pojmenování. Ale je to pojmenování na základě panovnické hodnosti „cara,“ která je povětšinou ekvivalentem evropského „císaře.“

Podle mě je to jedno, klidně to může být císařská bomba… je to slovíčkaření.

aliendrone

Nemyslím, že jde o slovíčkaření. Název „Car -bomba“ je jasně návazný na jiné ruské „monsterprojekty“, jako třeba takový „Car-zvon“(Царь–колокол) či „Čar-dělo“ (Царь-пушка). A i když souhlasím, že „car“ je ruským ekvivalentem „císaře“, tak s ohledem na RUSKÝ kontext názvu (viz výše) je třeba užívat výlučně název „Car- bomba“. Císaře totiž mělo Německo, R.-U., Francie, V.B., Čína aj. a dodnes má např. Japonsko. :)