plebs

Co je lepší pro ČR mít velkou zbrojní výrobu či nikoliv?

Černochová slibuje, že budeme mít zbrojní výrobu na vysoké úrovni jako za tatíčka Masaryka a naopak Václav Havel po zániku socialismu byl názoru nezbrojit neválčit a snížit zbrojní výrobu.
Když hledám v historii tak madam má v části pravdu později předány zbraně Němcům a ještě kvalitní výroba pro Wehrmacht na Rusa / Sověta / do roku 1945.
V socialismu vysoká výroba a dodávání přátelům za slib a na futro.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Přiměřeně. Základ je definovat strategické podniky a dodavatele: ač liberál, vůbec nepochybuju, že stát by měl mít vlastní VOP (=vojenský oprávárenský podnik) a dlouhodobé dodávky od firem typu Tatra. Na druhou stranu nemá smysl si budovat něco na vlastním písečku, bylo by to jen předražené a nekompatibulní s ostatními státy NATO, takže jednoznačně jsem pro výběrová řízení i s dodavateli ze spřátelených zemí.
P.S. „Rušení zbrojovek Havlem“ je mýtus, kterým Slováci odůvodňovali krach části jejich strojírenských podniků. Hlavně je ale zapotřebí vidět kontext první poloviny 90. let: Fukuyama a „konec dějin“ nebyl úlet, ale mainstreamový názor …

Další odpovědi
aevul

Rozhodně ano, z těchto důvodů:

  1. Zbraně jsou jediná jistota, ty půjdou na odbyt, ať se děje co se děje.
  2. Pokud budeme napadeni, je dobré mít co možná nejširší přístup ke zbraním
  3. Znamená to přesnou a hi-tech výrobu, tj. kvalifikované profese a vyšší mzdy. A pro stát vyšší příjmy.
  4. Si vis pacem, para bellum. Mír můžeš zajistit jen tak, že jsi připravený se bránit. A zbrojní výroba je dobrým odstrašujícím faktorem. I proto bylo Československo jedním z prvních diplomatických cílů nacistického Německa. Ano, zbrojní výroba pak končila u Wehrmachtu a Luftwaffe, ale to jsou důsledky Mnichova, ne chyba zbrojovek.

Ad Havel… Kdyby žil, stál by na letišti s transparentem Refugees welcome. A dnes už snad nikdo nepochybuje, dokonce ani v Německu, že to byla tragická chyba, ze které se křesťanská Evropa bude vzpamatovávat desítky let, možná i dvě staletí. Pokud se vůbec vzpamatuje.

Filip84

Nevím, která Černochová, ale nevysvětluj mi to, mě už ti rypáci nezajímají.

„Bude líp.“, „Uděláme …“, to jsou naprosto stejné žvásty, jako americké „Yes, we can!“, „Let´s make America great again.“, atp. Politici ani moc nelžou, tedy občas ano, ale nijak extra, oni „jenom“ umí mluvit. Ono je rozdíl, jestliže řeknu „dostaneš sto korun“, nebo „jestliže to bude možné, bude-li na to vhodná doba, až nastane čas a budou vhodné okolnosti, zasadím se vší silou o to, abys dostal sto korun“. To první je jednoznačné, konkrétní sdělení: dostaneš kilo. Když ho nedostaneš, lhal jsem. To druhé neříká vůbec nic, kdybych to neřekl, nic se nemění: vždycky můžu říct, že to bylo nemožné, protože …, vždycky mohou říct, že nebyla vhodná doba, např. že by mne nikdo nepodpořil (já to, samozřejmě, nevím, já to ale nepotřebuju vědět, protože ty, jako „plebs“, nemáš jak zjistit, jestli by mne ty ostatní politické gumy podpořily, nebo ne), prostě vždycky se mohu vymluvit na kolegy, dobu (řešíme chorobu, ne, a ty se stokorunou!? řešíme Ukrajinu, ne, a ty se stokorunou!? 🙂 ), ale vždycky mohu tvrdit, že jsem chodil a ptal jsem se, interpeloval, třeba i prosil, protože ty, jako „plebs“, nesedneš do Fobie, nedojedeš před parlament a nepůjdeš se ptát „ty, no ty, s tou červenou hlavou: mluvil s tebou XXX, že mám dostat kilo?“, a i kdyby nakrásně, myslíš, že ti někdy nějaký politik řekne pravdu? Samozřejmě, že ne! Co to jsou za nebezpečné nápady!? 🙂

Baba může slibovat co chce. Ona to zaplatí, jako „tady máte XX milliard a postavte zbrojovku?“ Nezaplatí. Nebo co udělá? Půjde si popovídat do zbrojovky? To jsou jenom plané kecy. Kecy se vedou, „plebs“ se těší. Naslibuje se toho co možná nejvíc, ono zase, jako, něco vyjde (to je, jak ten učitel, co si nechal platit všimné, že jako protlačí fakana na vysokou školu: když se fakan dostal, měl vyděláno. Když se nedostal, omluvil se, že dělal co šlo, ale že se nezadařilo a prachy vrátil. Prostě nedělal nic, pouze věděl, že někdo se na tu školu dostane i bez „tlačenky“, tak využil lidské blbosti), a to, co vyjde, to se pak – v době podkuřování voličům – nafoukne, přibarví, zveličí. Klasika! 🙂

Jinak jo, podívej: když ty zbraně vyrobíš, ony se neztratí. KLDR má problém prodávat na vývoz svoje auta, protože jsou drahá, za to nekvalitní a zastaralá (Peace Motor Company, 평화 자동차), ani Vieti je moc nekupují. Ale zbraně prodáš vždycky, to je, jak když v Čechách nasmažíš Schnitzele a smažený sejra, se ti o to lidi porvou!

Zbraně vždycky někdo koupí, protože vždycky je nějaká válka (nejlépe černá, jo, Afrika – Afrika, když je černá válka a černá choroba, to nás netankuje, to jenom děláme, že nás to zajímá: nezajímá), a i kdyby nebyla válka, tak budou teroristi, nebo bude nějaký převrat „v Ugandě“, a tak podobně. Auta ne, teroristi a „revolucionáři“ kupují Toyoty, ale zbraně ano!

aliendrone

LOL! Víš, tvá otázka NEMÁ smysl. Kdyby měla, mohl bych se zeptat „A proč se ČR nezeptáš sám?“ Přirozeně, že nic jako ČR se s tebou bavit nebude, protože NEMŮŽE.
Co je dobré pro jednoho, může být katastrofou pro jiného.
Příklad > dobré je netopit, protože šetříme plyn blábláblá…, ale špatné je díky netopení oslabit chladem organismus/imunitu a nakazit se respirační chorobou (Covidem či jinou chřipkou). Co si vybereš? ;) :D :D

ČRdel, demokracie, svoboda a další pindy pro blbečky zanech šmejdům, kteří z těch blábolů žijí. NIČÍM z toho si nezatopíš a ani se toho nenažereš. Nebo jinak: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=5gtZOVb_sCU&ab_chan­nel=0lomoucTv
Už tomu rozumíš? ;) :D :D

Drap

Je nějaký solidní odkaz na informaci, že jsme zbraně vyráběli na slib a na futro? Nikde jsem to seriozně nezaznamenal. Zřejmě opět nějaké hospodské žvásty vycucané z prstu.

paul1

Tady nějaké vzpomínky na historii jsou, i na to, jak to bylo s Havlem (diskuse)

Zdroj: https://www.id­nes.cz/hradec-kralove/zpravy/zbroj­ni-prumysl-obchodnik-zbrane-podnik-technomat-trutnov-stb-bedny-varsavska-smlouva-ceskoslovensko­.A200115_526635_hra­dec-zpravy_tuu

Filip84

aliendrone: Ale to bude, uvidíš!

Když byla choroba „v plenkách“, báby šily tlamokryty, pak jezdily s tlamokryty na kole (na co, proboha!?), zamlžily se jí brýle, flágla s sebou tak „šikovně“, že na to má invalidní důchod! Kráva nebeská, to je na Darwinovu cenu.

Teďka budou hysterické můry v Goebbelsově skříňce do úzkostných lidí řvát: „musíš málo topit!, není plyn!, není elektřina!, bude hůř!, nesmíš svítit!!!!“, a tak -protože oni jsou tak vychovaní, jich se zeptáš, a oni ti odpoví!, jim něco řekneš, a oni to udělají! – nebudou topit. Pak půjde „za Máňou“, nebo na nákupy do Kauflandu (přesně v 7.00 a.m., aby jí neohmatali rohlíky!), tam budou další partyzáni, hrdinové Velké vlastenecké války a zasloužilí členové VKP(b), od nich chytne tu chorobu, no a funus service bude mít business. 🙂

Pepa25

aevul: co byla tragická chyba? Že státy jako Anglie nebo Francie přijímají nekřesťanské migranty (z Pákistánu, Maroka …) už od 19. století? Že se tím mění? Proč by se měli z toho vzpamatovat? Máte nějaký zásadní problém, že většina taxikářů ve městech jako Londýn nebo Paříž jsou imigranti? Vadí vám nekřesťanské uklízečky z Kazachstánu? Obchodníci z Vietnamu?

aevul

Asi jsi dobre nesledoval zpravy po slavnem Wir schaffen das, jinak bys tusil, ze Vietnamci nebo Kazachstanci nebyli vetsinovymi inzenyry.

A ano, mam problem s tim, ze Pariz, Marseille, Nice, Barcelona, Sevilla apod. uz nejsou krestanske. Mam problem s tim, ze nase prapravnoucata nas budou zdravit salam alejkum. Mam problem s tim, ze dopadneme jako X kultur pred nami, ktere vyhladily najezdnici.

Pepa25

Je čistě tvůj osobní problém, pokud nejsi schopen vychovat své potomky v křesťanské víře a je dost trapné to svádět na někoho jiného.

aevul

Nepochopil jsi, ale to nevadí.

Pepa25

Ano, nechápu třeba, proč mají plnou hubu křesťanských hodnot lidé, kteří ani nejsou pokřtění.

aevul

Q: „Před čím utíkáte?“
A: „Před islámem, který nám přinesl válku, rozvrat, bídu a násilí“
Q: „A co nám přinášíte?“
A: „Islám.“

aevul

vyhladili – na mobilu člověk občas napíše něco na facku :)