Avatar uživatele
Registrovaný

Co je Fext?

Dobry den,slyšela jsem o fextech:Fext-člověk,který se nedá jen tak zabít,Jen skleněnou kulkou.Začlo mě to trošku zajímat.Můžete mi někdo říct,kde bych se dopídila o tomhle více?Jak to vzniklo,jsou ještě?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

je to spíš svět fantasy

http://www.fext.cz/…

pro více info prohledat google, protože je to rozsáhlé téma o nemrtvých, ale většina věci nebude v českém jazyce.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

je magická bytost vyskytující se v české lidové slovesnosti. Jedná se o lidskou bytost, která nemůže být běžným způsobem zabita a jejíž tělo po smrti neshnije a může dále bloudit po okolí nebo jiným způsobem zasahovat do života lidí. Zvěsti o těchto postavách pochází z třicetileté války, věřilo se, že někteří generálové té doby byli fextové, kvůli své údajné nesmrtelnosti. Fext vzniká tím, že v jeho dětství matka dítěte provede magický postup, který se dle různých legend liší (nejčastěji jde o manipulaci s placentou nebo jakousi formu zaprodání duše ďáblu). Fext se nedá zabít běžně vypálenou kulkou, pouze kulkou vyrobenou ze skla.


Avatar uživatele
Pokročilý

Zrodila ho – s největší pravděpodobností – třicetiletá válka, kterou pro Země Koruny České představoval především postup švédských vojsk přes Východní Čechy a Moravu. Tam se také objevilo nejvíce pověstí o nezranitelných odvážných rychtářích, bránících své vesnice nikoliv ve jméně panovníkově, ale pro záchranu vlastních životů a majetku, což v chaosu první půle sedmnáctého století bylo jediné, v co se dalo ještě věřit.

Fext byl nezranitelný, obvykle se vysmívající překvapenému a vyděšenému švédskému důstojníku, který do něj vypálil kuli ze své pistole v přesvědčení, že tento argument mu jako vždy otevře cestu. Nezranitelný zmrzlík, jak se fextům někde hezky česky říkávalo, mu ovšem s posměchem hodil kuli pod nohy a útočníkům nezbylo než změnit se na útěkníky. Stačilo, ovšem, nabít nikoliv olovem, ale skleněnou koulí, a dopadlo by to naopak, jenže o této praktice Švédové patrně nevěděli. Aspoň většinou, v Jihlavě straší přízrak švédského generála Österlinga, který za svého života fextem byl, dívka, jejíž zavraždil milého ovšem příslušné znalosti měla a sklem naládovala.

Kdyby nebylo pozdějších pověstí, fext by sem, při vší úctě, nepatřil, protože očividně jde o obyčejného člověka, znalého magických praktik. Však také existoval i recept, jak této potřebné schopnosti dosáhnout. Narodilo-li se totiž dítě v plodovém obalu, měl se tento opatrně sejmout, usušit, uschovat a až potomek dosáhne dospělosti, předat mu ho s jednoduchým návodem k použití – Nosit pod levou paží, poskytujeme doživotní záruky.

Jenže když války skončily, fextové nezmizeli, respektive zůstala náhodnými vlivy prostředí mumifikovaná těla, která spolu s touhou po nezranitelnosti fexty původně zrodila.

A tak začali zmrzlíci strašit. Nijak zvlášť, většinou jen reagovali na přitroublé jednání živých. Někdy si i vzpomněli na rodnou církev (nebo se jen bavili) jako ten z Honbic u Chrudimi, který ležel v tamní márnici a mezi jehož nohy snesla slepice několik vajec. Když se je pokusila nějaká tetka sebrat, fext sevřel nohy a povolil až když vyděšená žena slíbila přispět na mši svatou. Ale převážně se fexti, vytažení z márnic a hrobů, jen pevně drželi svých únosců a odmítali se pustit, dokud nebyli vráceni k věčnému odpočinku.

Zdroj: http://www.fext.cz/bestiar/bes tiar_013.htm

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5198
Zlatý Drap 3302
Zlatý led 2338
Zlatý Kepler 2202
Zlatý marci1 1800
Zlatý ivzez 1397
Zlatý quentos 1293
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 987
Zlatý zjentek 936

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.