Co je expresivní a receptivní řeč?

co je to expresivní a receptivní řeč v rámci přípravy na zk z poradenství, speciální pedagogika.

Nejlepší odpověď
annas

Doplnění odpovědi quentose:
Výraz expresivní ve významu lexikálním je označení pro expresiva, tj. slova citově zabarvená. Jsou zpravidla nespisovná, patří k ním slova obhroublá, ale i slova dětská.
Další význam slova expresivní je „výrazový, vyjadřovací“, jde tedy o oblast mluveného či psaného jazykového projevu. Expresivní řeč tedy nemusí používat jen expresiva, ale i jiné výrazové prostředky jimiž jedinec sděluje své postoje, nálady, názory, které vycházejí z jeho nitra. Jde v ní tedy o úroveň výstižnosti, srozumitelnosti a adekvátního vyjadřování myšlenek, pocitů, prožitků a rozhodnutí.
Je tedy nutné rozlišovat mezi oběma odvozenými významy.
Opakem řeči expresivní je řeč receptivní – úroveň porozumění a pochopení mluveného projevu při komunikaci.
Úroveň vyjadřování x úrovni pochopení.

Slovníky, jazykové učebnice

Další odpovědi
quentos

expresivní: peprná, „šťavnatá“, odtud expresivní výrazivo

receptivní: receptivní složka řeči – úroveň porozumění a pochopení mluveného projevu při sociální komunikaci
receptivní – též vnímavý; pasivně přijímající podněty (viz zdroj)

Zdroj: slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/re­ceptivni