mosoj

Co je černá hmota ve vesmíru a co je to ostatní?

Podíl té hmoty ve vesmíru, tak jak ji známe my, je pouze 3 %.
Cca 30 % je černá hmota a co je ten zbytek ?

Nejlepší odpověď
fcoop

Tmavá energie.

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Tmav%C3%A­1_hmota

Další odpovědi
jasiro

Spíše je to známé pod pojmem „temná hmota“. Té by mělo být asi 6 x více než té viditelné (zářivé, např hvězdy, mlhoviny a pod). Zbytek tvoří tzv. temná energie.
Temná hmota se nazývá právě proto, že není vidět a o tom, z čeho je tvořena, se zatím lze jen dohadovat. Na její přítomnost poukazuje pouze gravitační chování galaxií. Lze spočítat, že spirální ramena galaxií by musela rotovat rychleji při existenci pouze pozorované (viditelné) hmoty, která je zdrojem gravitace. Většina vypočtené hmoty vůči známé hodnotě rotace prostě chybí. A nezachrání to ani případně neviditelné planety, hnědí trpaslíci, a pod. Jedná se tedy o vypočítanou chybějící hmotu. Podobně je to s temnou energií. Té je dokonce nejvíce. Rozpínání vesmíru by se vlivem gravitace muselo s časem zpomalovat. Jenže se naopak zrychluje. Je zde tedy jakási záporná gravitace. Buď je tu nějaká záporná energie (gravitace vakua) nebo nějaká „temná“ energie, která podobně, jako temná hmota s běžnou hmotou neinteraguje (nebo jen slabě), ale projevuje se gravitačními účinky v případě temné hmoty a antigravitačními účinky v případě temné energie. Potíž je v tom, že ani podstata gravitace stále není dostatečně jasná. Velké naděje se v tomto ohledu vkládají do nového urychlovače v Cernu, který by snad mohl objevit chybějící částice zprostředkující gravitaci, tzv higgsův boson.

Nějaké nové poznatky jsou zde: http://www.ves­mir.info/vesmir-obecne/vedci-podali-dukaz-skryte-hmoty-v-mezigalaktickem-prostoru.htm

Zdroj: chalupy.nabenec­ku.cz