Marťas Q9

Co dělat, když NEMÁM depresi?

Letošní školní rok jsem vyhledal pomoc školního psychologa, kvůli problémům v osobním životě. Ač se mi to zprvu zdálo efektivní, velmi rychle jsem ztratil chuť na terapie docházet, zejména proto, že paní psycholožka je sice starší, milá dáma, ale 70–80% z terapie jsme strávili vypravováním z jejího života, které často naprosto odbíhalo od tématu. Doteď si nejsem jistý, zda-li si moc stěžuji a jsem zahleděný do sebe, ale nikdy jsem se nestačil dostatečně vyjádřit a ze slušnosti jsem vždy vyčkal, až paní psycholožka skončí s příběhem, za celou terapii jsem tak pronesl pár vět; dokonce mi i po jedné terapii sama poděkovala, že se mohla svěřit a že jsme si vytvořili přátelské prostředí. Co mě ale více mrzelo bylo to, že nejednou srovnávala mé problémy s vlastními (umírající manžel) a konstatovala, že přeci jen ne všechny problémy mají stejnou váhu. S mnoha jejími názory a diagnostikami jsem nesouhlasil, to však už rozvést nemohu, abych nezabíhal do soukromých témat. Jak to tu líčím, uvědomuji si, že to nejspíš nebyl nejlepší terapeut.. Jenomže si nemohu dovolit za terapie platit, aniž by se o tom dozvěděli rodiče a pomoc školního psychologa je bezplatná.

Nicméně mi nabídla otestovat, zda-li netrpím depresí. Výsledek byl negativní, tzn. netrpím depresemi. Jenomže šťastný také nejsem, proto jsem v prvé řadě za psychologem šel (přestože jsem se velmk bál a váhal několik měsíců). Teď jsem v bodě, kdy nevím, co s tím. Samozřejmě si uvědomuji, že nemít deprese je věc, kterou bych měl vnímat jako pozitivní. Jenomže mít depresi, tak bych měl na co své neštěstí „svést“. Možná bych byl i doporučen k psychiatrovi a problém by se řešil dále (navíc by tato sezení byla nejspíše hrazena pojišťovnou). Takhle si akorát vyčítám, že jsem přecitlivělý a slabý.

Nejspíš nemusím dodávat, že po prázdninách už na terapie docházet nebudu.

Máte někdo podobné zkušenosti? A i pokud ne, napadá vás nějaké východisko?

Nejlepší odpověď
dubraro

Mám podobné zkušenosti v tom smyslu, že psycholog moc nepomůže. Jenom kecá. Psychiatr je lékař, nejspíš ti předepíše léky. S těmi to ale také není kdovíjaké, antidepresiva mohou mít řadu vedlejších účinků a mohou být návyková. Navíc, jak už to u léků bývá, neodstraňují příčinu, ale jen maskují příznaky.

Další odpovědi
mosoj

K psychiatrovi si zajdi ( myslím že to je třeba), je to doktor jako každý jiný. Návštěva je hrazená pojišťovnou a doporučení mít nemusíš. Jenom se musíš jaksi objednat. Akutně by tě odvezli v kazajce.

Hlada

Psycholog je filozof, který nemůže odpovědně stanovovat lékařskou diagnózu. Psychologii jdou studovat převážně lidé, kteří mají sami se sebou nějaký problém a chtějí se o něm něco dovědět. Marně, jak jsi sám při rozhovoru poznal. Objednej se k psychiatrovi, který tě zdarma vyšetří a případně nasadí léčbu.

ivzez

Při depresi (míním nemoc, nikoliv „mopderní depku“) psycholog
nestačí, v takovém případě je potřeba lékař → psychiatr, který může
v případě potřeby nasadit vhodnou léčbu.

Klinický psycholog – terapeut může pomoci v lehčích případech.
Školní psychologové podle mých zkušeností nejsou dobrými terapeuty,
ani mezi nimi neznám žádného klinického psychologa.

___

Teď si užívejte volna, sportu, koníčků a prázdnin.
A po prázdninách → pokud byste potřeboval pomoc ←
vyhledejte klinického psychologa.

Může Vás k němu vyslat praktický lékař → potom by terapie hradila
zdravotní pojišťovna → ale jen asi jedno sezení měsíčně.

xxx3

Co takhle zkusit jiného psychologa? Jako v každém oboru jsou i mezi vystudovanými psychology značné rozdíly.

dalid

Je dobre, ze si k psychologovi isiel. Urcite by ti mal dat prilezitost sa vyrozpravat, ale mal by si aj pozorne pocuvat jeho. Aj ked sa ti moze zdat, ze hovori od veci. Mozno ta chcela priviest na ine myslienky, naznacit, ze niektore problemy beries prilis vazne a zbytocne sa trapis. Velmi dolezite je naviazanie dovery, skus najst mladsieho psychologa, mozno ti bude blizsi.

orestez

@Mosoj, tebe odvezou rovnou na železnou postel. Ten tazatel je duševně v pořádku. Kdo tě bude na JIPce odvalovat? Děti?

orestez

Milý uživateli,

váš příspěvek byl nahlášen jiným uživatelem k posouzení administrátorovi serveru.

Příspěvek: Těžká práce, po práci své . Rozbouřená psychometeoro­logická událost, že je někde dlouho sucho, někde silný vítr, bez trochy snahy zabezpečit okna se dá ve městech nahradit poloumrtvující & celooživující sportovní aktivní činností. Nakoupit si pivo které pasuje do držáku, jet tam a tam, tam zastavit, pohovořit, pak se při delším hovoru zjistí, že m**áte a *rd***.
Jinak nesleduj se, a vyvaruj se psychoaktivních látek, marihuana, cigarety a další. Pokud chceš zůstat fit a hned zde, prosím zůstaň v obvyklých stavech, buď v té chvíli pouhý pozorovatel, tedy ne ty, ale své tělo, které si stejně dělá co chce. Nikdy se nesnažím nikomu pomáhat. Totéž nemusíš ani ty. Ztiš hudbu, kterou rád posloucháš, dej proto prostor pro vlastní průběhy myšlenek, které se tvoří. Nijak je neovlivňuj. Nauč se odpočívat. Vzít něčemu, někomu čas a odpočinout si. Protože by sis mohl v klidu říct, mám svůj čas, teď jen pro sebe a nechám si promítat myšlenky, nebudu do nich nijak zasahovat. Protože odpočívám. Uvědommse si, že žijeme ve světě zvuků. Přehršel zvuků je hluk, který náš mozek zpracuje jen ze setiny a jinak čerpá ze zkušeností. Dejme prostor na odpočinutí toho našeho mozku. Nechme je žít, ale ať nás netrápí. Ten zbytečný příživník těla, orgánů. Vždyť se také hlásí o slovo jiné části těla. Jsou to plíce, které nestávkují a v pondělí naběhnou. Žaludek jako chemická továrna. Játra, atd. Tak skvěle zařízený prostor, vesmír pro naše buňky. Pozoruj ten vnitřní prostor, je zcela odlišný od všech fyzikálních zákonů. Snad v něm nakonec po posledním dechu uvízneme. Bez fyzické možnosti porovnávat, prožívat čas. Položme své tělo aby odpočívalo. Ale naopak zase přes den pracovalo jako vosa, včely, aby sloužilo ostatním lidem. Prací, skutkem, cítěním.
Byl můj proces v pubertě jednodušší? Ano, nebyl.
Z důvodu: Chybně formulovaný nebo nesrozumitelný příspěvek.

Po posouzení administrátorem bude váš příspěvek buď na server navrácen (je možné, že v upravené podobě) nebo ze serveru odstraněn. O případném odstranění příspěvku obdržíte informaci prostřednictvím e-maillu.

Připomenutí: Častým důvodem nahlášení příspěvku bývá nepoložení otázky do pole pro otázku.
Věnujte prosím, pozornost pravidlům serveru a kodexu uživatele. Pro správné používání serveru je vám k dispozici nápověda.
Časté dotazy naleznete pod záložkou FAQ.

S přátelským pozdravem
Tým Odpovědi.cz a to jsem taky já.

mosoj

K tomu psychiatrovi si zajdi také. Uděláš to nejlepší co můžeš pro své já.