MonkeyKing

Co dělali obyčejní lidé při invazi v roce 1968?

opravdu se nebránili?

Nejlepší odpověď
mosoj

Vzal jsem babičce motyku a šel jsem kopat do tanku. Kupodivu mně, tak jako mnoha ostatním, nikdo nic neudělal. Nechali si to líbit. Doma jsem měl ještě prak a vzduchovku. Myslím si, že v té době až dosud, jsem stále obyčejný člověk. I když bych také mohl říci, že jsem vyvrhel důchodce, který obírá stát o peníze.

Další odpovědi
Hlada

Obyčejní lidé normálně chodili do práce nebo byli na dovolené. Od prvopočátku rozhlas vyzýval, aby lidé nekladli vojskům odpor, aby zbytečně nedocházelo ke krveprolití. Vojáci nevěděli dost dobře kde jsou a co se tu děje. Byli jsme pro ně jinak nedostižnou západní zemí. Obranou obyčejných lidí byla diskuze s vojáky, nápisy v azbuce, otočené směrovky. Jinak se věřilo, že se incident vyřeší politickým jednáním.

hapiky

Vojska SSSR neměla záměr likvidovat lidi, ale obsadit strategické pozice, aby nám SSSR mohl diktovat své podmínky. Vojsko ČSSR mělo nařízeno neklást odpor, stejně jako nacistickým okupantům. Zpočátku se zdálo, že Rus žádnou podporu nedostane, ale po krátkém čase se opět našli zrádci, kteří jidášky začli Rusům poklonkovat a splnili tak Ruské očekávání. Zavedli normalizaci, tzn. dotáhli šrouby! Dalších dvě desítky let jsme museli poslouchat jejich blbé keci a hospodářsky propadat. Nikdo pro nás ani nehnul brvou, jen Rumuni se z Waršavského paktu na invazi nepodíleli.(k ne­voli SSSR).

independent

Bojovali, jejich zbraněmi byly, kýbl vápna a štětka a jsou nato dodnes hrdí.

da ny

Ti, kteří nečerpali řádnou dovolenou, chodili do práce.
Co bys navrhoval ty? Co bys dělal s „pozvanými“ cizími vojsky? Ráno vstaneš a na území ČSSR dvoumilionová spojenecká armáda. Všude tanky…
Asi do nich měli bušit pěstičkami :)…

autacek

Obyčejní lidé nedělali problémy. Hrdinní výtržníci dělali na dobových fotografiích zachycený bordel. Za oběti na civilistech i škody na majetku si můžeme z 90% sami. Ostatně, pokud by Vás chtěl někdo upálit v tanku, dost blbě se tomu nicotně přihlíží.

Kepler

90 % lidí nedělalo nic. Já jsem taky nedělal nic, protože jsem ve svých 14ti letech na týden byl zadržen v Bělehradu, než se vlak z Bulharska znovu rozjel. Přes Rakousko nakonec. Půlka turistů domů nedojela, páč si mysleli že je u nás válka. Tolik pamětník. A co se týče akcí, asi nic moc. Ostatně jako vždy. Otáčely se dopravní směrové značky, odstraňovaly se plechové tabule s názvy ulic, vápnem na zeď a jinými prostředky posílali Rusy domoj. To bylo asi tak všechno.

ivzez

Lidé toho moc dělat nemohli.
Přesnější by bylo napsat, že nemohli dělat nic.

hapiky

Placení trotlové a podržtaškové odchod Ruských vojsk z ČR ještě nestrávili.

autacek

Mě zase nepřestává udivovat fakt, jak se nám účelově lže. Rusko dávno invazi v 68. odsoudilo jako špatný čin, ke kterému nemělo dojít, ale tady se budou furt vytahovat chyby minulosti jen na někoho. Na dnešníko kámoše Německo si nedovolíme říct půl slova a že to byl teprve teror. Dokonce už ani o té válce média začínají zapomínat informovat, i o tom, kdo ty nacistický zmrdy porazil.

hapiky

autáčku, autáčku, z Německa se stala po válce největší demokracie v Evropě. Přijímala s otevřenou náručí všechny upchlíky z východu(a nejen z východu), zatímco u nás a v SSSR a dalších socialistických státech se pořádaly „hony na čarodějnice“, popravování neviní či jinak smýšlející lidé, elita národa byla perzekuována atd… Všichni pamětníci a přisluhovači před tím zavírali oči. Zrádci národa nebyli demokraté ale nenávistní STB a komunističtí pohlaváři. V Německu dodnes je opravdová domokracie kterou dnešní komouši ze srdce nenávidí, protože dobře ví čeho jsou komunisté schopni.

autacek

No, asi by to zasloužilo zvláštní rozbor. Hitlerovi příbuzní se dodnes soudí o autorská práva ke knize Mein Kampf i jiný majetek co po A.H. zbyl, jeden by řekl, že něco tak absurdního snad není ani možné, z jiného soudku, pokud si vzpomeneš na obstrukce a na ochranu německého trhu před východní náplavou a diskriminací, kterou jsme v tomto směru museli snášet mnoho let, kdy dnes tam snad dostane práci kdejaký nelegální imigrant, a snad perlička na konec, dnes máme STBáka a tehdejšího komunistu za předsedu vlády a mezi lidmi má podporu větší než Gottwald.

Ty si opravdu myslíš, že v Rusku stále vládnou komunisté?

hapiky

autacek: Nepodsouvej mě tvé výmysly.

Mc Merkurion

… užse jim to i daří, nejprve začli nenápadně o suchu, viz otázka: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-byla-pricina-sucha-v-roce-1947