Kryšpín

Jaká byla příčina sucha v roce 1947?

Údajně bylo také sucho, prý nám pomohli s pomocí zápaďáci, ale přesto byl přídělový systém, je tady pamětník ?

Nejlepší odpověď
annas

Můžete se dovědět z odkazu.

Pamětníkům letošní sucho připomíná rok 1947. Do historie nahlédl Jaroslav Skalický

https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/pametnikum-letosni-sucho-pripomina-rok-1947-tehdy-se-promitlo-i-do-politiky-_201508130500­_mhromadka

" Počasí se tehdy vyvíjelo jinak než letos. Extrémní sucho trvalo od jara až do listopadu, i když ho přerušovaly ubíjející bouřky.

„Byla poměrně tuhá zima a relativně velká povodeň provázená mohutnými ledovými bariérami. A potom nastoupily vyšší teploty už na jaře a bylo to provázeno v květnu, červnu a červenci tu a tam i přívalovými povodněmi, což také letos není ten případ,“ říká Libor Elleder z Českého hydrometeorolo­gického ústavu

Důsledky sucha v roce 1947 byly mnohem hrozivější, než se původně čekalo. Kvůli katastrofální neúrodě vázlo zásobování základními potravinami. V některých oblastech Slovenska hrozil hladomor. " atd.

Obilí z východu

"Obilí bylo každopádně nutné dovézt. Zachráncem se stal Sovětský svaz. Když na začátku července 1947 Stalin přiměl Československo, aby odmítlo velkorysý Marshallův plán, slíbil – jaksi na odškodněnou – obilí.

V první fázi Československo nakoupilo 200 tisíc tun pšenice a 200 tisíc tun krmného obilí – hlavně kukuřice. Jenže to pořád bylo málo, a na konci října proto musela vláda sáhnout k citelným omezením. Snížil se příděl cukru na osobu, do chlebové mouky se – jak psaly Svobodné noviny -měla míchat „ječná mouka, ale jen tolik, aby se jakost chleba nezhoršila“ a snížena měla být rovněž „stupňovitost piva obyčejného na 5 stupňů a Prazdroje na 6 stupňů“. Kromě toho zemědělci mohli obilí nově mlít jen ve vybraných – rozuměj kontrolovaných – mlýnech, všechny mlynářské produkty měly být označovány ochrannou známkou a„domácí šrotovníky“ měly být zaplombovány „tam, kde dodávkové povinnosti nejsou úmyslně plněny, nebo je podezření, že je šrotováno chvíli na černo“atd.:

https://www.e­uro.cz/light/kdyz-smrt-neznala-slitovani-1412289

Další odpovědi
Kepler

Pamětník nejsem, ale pokud vím, pomoc od Západu jsme museli odmítnout, a obilí nám poslali Sověti.

Mc Merkurion

… jen čumim, jak se převracej dějiny, za chvilku i Prahu osvobodí amíci …