PendoLinoso

Co byste změnili v hodinách tělesné výchovy?

Pokud byste měly tu moc co byste změnili?

Odpovědi
anonym

Do hodin tělesné výchovy bych se snažil prosadit více jógu, meditaci a obecně práci s tělem a psychikou. To, co píše Hufnágl, už v tělocviku je. Pro kolektivní hry bych vyhranil i třeba 15 minut.

DoTazatel

Na SŠ bych dal jen kroužky pro dobrovolné (kdo chce ať si cvičí, kdo nechce ať necvičí. Na základkách je TV třeba, aby to bylo povinné, na SŠ ne a už vůbec ne na VŠ. Zdraví těla a pohyb je důležitý, ale něco jako TV na SŠ je zbytečnost, a kdo se hýbat nechce, tak se tomu bude stejně vyhýbat a důvod nebo lépe způsob už si najde, bude tam chodit s nechutí a pro mnoho z nich to bude ztráta času – už v tak dost nabitém rozvrhu. Stejně se tam ti, co tam jsou nuceně vůbec nesnaží a produkují minimální snahu a úsilí.. Obzvlášť když dnes jsou hodiny TV založené jen na fotbalu, basketu a florbalu, někdy ještě volejbalu…).
To není tělesná výchova, když je orientovaná jen a pouze na kolektivní sporty a ještě takovým způsobem, že jim učitel hodí míč a nechá 1 – 2 hodiny hrát samotné (a to je velmi běžné).

Přidal bych tam víc posilování (s čínkami) a s váhou vlastního těla. Stejěn tak víc gymnastiky a „klasiky,“ tzn. běh, šplh, kruhy, atd.
Stejně jako Markusei bych tam alespoň někdy zařadil jogu a meditaci a víc těch východních praktik.
Boxovací pytel by tam měl být třeba (a ne jeden).

Žáci by tam měli být víc individuální – postupovat samostatně, tak jak chtějí a dělat to, co zrovna chtějí – popř. na dolmuvě. Učitel by měl na ně dohlížet, kontrolovat je, ale taky se zapojovat – ukazovat jim správné cviky, vysvětlovat jim je, bavit se s nimi o tom. Ale měl by se účástnit většiny aktivit.

Kolektivní sporty bych nechal pouze na domluvě nebo na odděleném kroužku – určitě bych to nedal jako pravidelnou formu výuky TV.

Hufnágl

Nevím, jak je to dnes, ale určitě bych znovu zavedl kruhy, šplhání na laně a tyči, švédskou bednu, bradla, kladinu, koně, kozu a na deset minut před koncem hodiny teprve kolektivní hry.

zjentek

Hod granátem. Proč taky granátem? Házet by se mělo něčím příznivějším pro životní prostředí.

Lukáš 001

Jak píše Markusei, zavedl bych určitě do výuky tělesné výchovy například:

  • tai chi
  • jóga
  • psychická cvičení

Tělesná výchova by neměla být o tom, že učitel/ka řekne : ,,Hrajeme fotbal." (Znám z praxe.)