pepe88

Co bylo lepší v roce 1980 než v současnosti?

myslím celkově.

Nejlepší odpověď
dudu

Bylo mně o sedmatřicet let méně, žili oba rodiče a bratr.

Další odpovědi
Drap

Záleží pouze na tom, z jakého úhlu to budeš hodnotit. Objektivně můžeme zhodnotit třeba cenu chleba, nebo také cenu chleba v závislosti na platech. Můžeme zhodnotit vybavenost domácností, počet aut a celou řadu dalších věcí, které lze pomocí matematiky vypočítat. Pouze subjektivně můžeme vyhodnotit věci u kterých nám matematika nepomůže. Tak třeba celková nálada lidí, množství svobod či omezení,úroveň školství, chování lidí a tak dále.
Nelze hodnotit objektivně nesrovnatelné

pusinka50

Napadá mě: Stálé neměnící se a nepředražené ceny zboží, prodávalo se zboží kvalitní a ne brak, vyrobený v Číně. Pracovat byla povinnost, kdo byl označen za příživníka, mohl dostat až 1 rok vězení. Minimum občanů na sociálních dávkách. Lístek do kina za 10 Kč si mohl dovolit koupit každý, i ti nejchudší. Ani vstupenka do divadla nebyla drahá.

da ny

V tom roce jsem byla mladá, zdravá, pohledná ;), žila jsem v dostatku a hojnosti.
Byla jsem na MD ;)…
Potraviny byly zdravé, kvalitní, ovoce a zelenina plná vitamínů a minerálů (ta dnešní má tak 20%)…
Měli jsme krásné a kvalitní oblečení/obuv (domácí trh i dovoz, luxusní prodejny, Tuzex, NDR, šité a pletené na zakázku).
Životní prostředí v našem kraji bylo otřesné, zdraví ohrožující…
Měla jsem podstatně vyšší životní úroveň, jistoty (práce).
…Lidé nežili ve spěchu a stresu, měli k sobě blíž… sociální rozdíly nebyly tak vysoké, ale „teta“ závist a maloměšťáctví bya všudypřítomná
Bylo méně agresivity, násilí, lhostejnosti… i kriminality.....
Dobré lidi, přátele i rodinu jsem měla kolem sebe tehdy i dnes!

Kryšpín

I když skoro kradli všichni nikde nic nechybělo
Nebyl státní dluh na potvoru přebytek
Veřejně nebyli šlapky, bezdomovci, nevěstince, miliardáři
Výhody kapitalismu
Nikdo nemá jistou práci
I když všude všechno je, převážně vyrobeno v rákosí s dlouhou životností, někdy i do skončení záruky
I když každý nemá co potřebuje všechno, většinou kradou ti co mají všechno
I když kradou ti co mají nejvíc, většinou se nedaj chytnout, neb kradou v rámci možností a dírek v zákonech

cochee

Určitě kvalita potravin. To je bez debat. I s výjimkami, potvrzujícími pravidlo, jako třeba obsah PCB v mléce.

ten který je

Hodnotit a porovnávat lze hodně věcí,ale oproti tehdejší době nebylo tolik agresivity a povrchnosti.

Hlada

Každý měl práci.
I když každý měl práci, nikdo nic nedělal.
I když nikdo nic nedělal, plán se plnil na 100%.
I když se plán plnil na 100%, nikde nic nebylo.
I když nikde nic nebylo, každý měl všechno.
I když každý měl všechno, všichni kradli.
I když všichni kradli, nikde nic nechybělo.

Emefej

Erekce v roce 1980 nastupovala rychleji, byla kvalitnější a déle vydržela. Dnes je to po všech stránkách mnohem horší.

Pruzkumnik

Půjdu trochu proti davu a i otázce
To že bylo všechno levnější se říct nedá
Tehdy byl průměrný plat od 1000Kč do těch 3000Kč
viz tu. http://www.za­komunistu.cz/
Jako příklad dám třeba takové auto, Škoda stála 70 000Kč, to máte 24 měsíčních platů(3000Kč)
dnes se škoda dá koupit za 240 000Kč
nástupní plat po vystudování je dnes cca 16 000Kč
tedy Škodu si může bejvalej student pořídit za 15 svejch měsíčních platů
nemluvě o tom že nemusí čekat ve frontě :D
Tehdy bylo spousty zboží podpultoví, byly prázdný regáli
Jestli bylo zboží kvalitnější, možná, ale to ještě nebyly technologie na to jak je šidit, kdyby se to tady v 89 nezlomilo, šidit by se začalo, tím by se vyrobilo více a ještě by nám to strkali jako úspěch
ono i dnes si lze koupit kvalitní zboží, jen za to musí člověk zaplatit tolik % ze svého platu, jak tehda :D
navíc tehdy byly pevné ceny, tehdy stál rum 0,5l 50Kč pivo hnusná břečka 2,5Kč
Dnes stejný rum člověk koupí ve slevě za 110Kč a dobrý pivo za 25Kč
Pivo se tedy v uvozovkách zdražilo desetinásobně a Rum jen dvojnásobně
dnes když jsi bez práce tak má možnost dostávat nějaké minimální dávky
tehdy když byl člověk bez práce tak mu pracující třída poskytla ubytování a 3 pokrmy denně, a taky musel pracovat, ono když člověka zavřou do vězení na 1 rok za příživnictví, přece si nebude myslet že jede do vezení na dovolenou :D
jestli bylo tehdy s veřejnou bezpečností bezpečno víc jak teď se říct nedá akorád se o tom moc v novinách nepsalo, ono není vhodné psát v novinách o úspěších toho a toho podniku a pod tím velká podrobná zpráva o tom že byla někde znásilněná a zabitá žena
a když jsme u těch novin
tehdy byly dva typy papíru, jeden byl hrubý jak šmirgl, a druhým si to člověk akorád rozmazal
a lidi si jistě pamatují že toaletní papír byl nedostatkový zboží
no ale rudé právo byly takové velké noviny tak ty si lidi rozstříhali na proužky a utírali si prdel úspěchy Komunistické strany Československa :D
Co se knih a časopisů týče, většina dobrých knih byly zakázaný, časopisů bylo málo a byly podpultovní(nap­říklad Abíčko :D)
Dnes je knih je dost, kdo se s nima nechce tahat tak si je může stáhnout do mobilu, dnes máme hromadu časopisů, na každý téma minimálně tři rozdílné časopisy
Hudba, dnes máš spoustu mladých kapel který vznikají a zanikají, tehdy jich tolik nebylo a těm dobrým rozháněla koncerty VB
Krylovy písně byly zakázaný
Ty to co toto čteš, na počítači/mobi­lu/tabletu, myslíš že by jsi to mohl číst kdyby tu byl komunismus? V číně mají internet cenzurovaný a v Severní Korei má internet jen pár vyvolených
národní podnik TESLA tak se ji neříkalo TEchnicky SLAbá jen tak pro nic za nic, součástky ze západu byly k nesehnání a tak museli s tím co měli dělat zázraky, ale bylo by zajímavý vidět mobilní telefon tohoto roku od Tesly :D nejspíš by to byla kopie Nokie 3310, měla by menší výdrž baterie ale snesla by vyšší úroveň radiace :D (Stačí si porovnat elektroniku roku 1989 co se dala sehnat v ČSSR a na západě)
Pokud chcete cenzuru, strach z tajné policie, volte komunisty :D
A nebo si zařiďte výlet do KLDR ať víte co vlastně chcete

ještě bych dodal, co mě hodně štve, podniky byly znárodněny, a taková JAWA vyráběla motocykly světově jedny z nejlepších jenže vlada rozhodla že finance se budou strkat do vývoje aut a tak JAWA která byla na světové špičce neměla peníze na vývoj a tak motor který byl v Jawě 350 kývačce je skoro stejný jak v Jawě 350 typ 639 z roku 1991 jen je trochu hranatější, ale má furt jen 4stupňovou převodovku, stejnou řadící páku používanou i jako nakopávačka ovládající poloautomat spojky, dvoutaktní dvouválec, byly pokusy o to vyvinout čtyřtaktní moderní motor ale neprošlo to, ČeZeta krátce vyráběla čtyřtakty, ale s tím stejně nemohla konkurovat dnes světovým značkám protože jsme zkrátka v hodně věcech zaostaly za západním světem kde výrobu neřídí vláda ale samotné podniky kde jde o to si konkurovat a přicházet s novinkami a s penězi co se vidělají dát na další vývoj

Kepler

Napadá mě jen jistota, že vždycky jsi mohl mít práci. Sice sis za mzdu mnoho koupit nemohl a o množství zboží sis mohl leda snít, ale jistota to byla. Sice zdravotnictví bylo zdarma a některé potraviny byly dotované, ale to všechno jsme si stejně zaplatili ze svých daní.

Nuk nuk

„Celkově“ to asi lepší nebylo rozhodně. Jednotlivosti se ale najít samozřejmě dají, (téměř) každá doba má svá pozitiva. Například souhlsím s Keplerem v tom, že čověk měl jistotu, že najde práci. Pracovat se muselo, což znamenalo mimo jiné i to, že zaměstnavatel musel doporučeného zaměstnance přijmout. Zaměstnavatel musel vyplácet mzdy podle tabulek, takže téměř nehrozilo, že by člověk plat nedostal, nebo ho zaměstnavatel ošidil. Média nás občas nechávala ve sladké nevědomosti o lecčems, což způsobovalo menší stres.
Co se týče mne osobně, bylo mi 6 a v tomhle věku, pokud člověk vyloženě nehladoví nebo nemá možnost srovnávat s něčím jiným někde jinde, tak nějaký režim moc neřeší.

mosoj

Celkově všechno a to nepočítám to, co teprve přijde.
Nehodnotím život jenom podle toho co si mohu koupit. V té době byl relativně pevně zajištěn mír! Kdo měl rakovinu umřel, stejně jako dnes. Nicméně technický a vědecký pokrok bych z hodnocení vynechal, ten je přirozený.
Lidé měli k sobě blíže a nikdo hlady netrpěl ani nespal pod mostem.

zjentek

Celkově příroda.

K doplnění: cenově taky.

krevfan

To nevím ještě jsem se nenarodil.

xxx3

písničky Ivana Mládka

Nuk nuk

Pusinko50 – Z Číny se dovážeo už tenkrát. Čína byla spřátelená socialistická země, takže se de facto z Číny dovážet muselo. Pamatuji si, že snad každé tričko, které jsem měla, a které nebylo z Drutěvy, bylo z Číny. Na druhou stranu, musím potvrdit, že se tenkrát i ti Číňané nějak víc snažili.

Da Ny – Nevím jak, kdo, ale my jsme možná měli oblečení a boty relativně kvalitní (ačkoliv i to záleží, s čím porovnáváte), ale krásné tedy ani náhodou. Možná je to tím, že do toho Tuzexu mohli jen vyvolení, kteří měli právo dostat bony, a mezi ty jsme my rozhodně nepatřili.
Co se týče potravin s Vámi ale také nemohu souhlasit. Jednak se víc hnojilo chemickými hnojivy a stříkalo vším možným. Dusitany a dusičnany v zelenině nebyly ničím vzácným. A všelijaká aditiva a chemikálie, která dnes známe z etiket, tam byla tenkrát také, jen se to na ty etikety nepsalo, nepsalo se složení vůbec, takže jsme žili v domění. Ládovali jsme se chleby s taveňákem v domění, že jíme velice zdravě, ale jestli to tak opravdu je nebo není, jsme neměli šanci zjistit.

Kepler

Zvláště vybranou lahůdkou bývala tlačenka za 25,– . Když si vzpomenu na ty štětiny a kůže, tak mi je blivno ještě dnes.

Nuk nuk

Což štětiny v tlačence, ty jsou aspoň přírodní (ačkoliv samozřejmě, fujtajxl). Ale já si moc dobře pamatuju, jak jsem jak odítko žila dlouho v iluzi, že ty jahody v tom růžovém jogurtu fakt jsou a že do bonbonů se dává skutečně šťáva z ovoce. Oči mi otevřela až jistá výstava v Praze v Paláci kultury. Týkala se potravinářského průmyslu a bylo to někdy cca v roce 1984. My jsme tam tenkrát šli povinně se školou, abychom byli poučeni o pokrocích naší socialisitcké vlasti. No, nevím, jestli už soudruzi tušili, že se jim schyluje ke konci, ale vlastně se ani moc netajili s tím, že do všeho dávají strašný sajrajt. To bych skoro řekla, že tam toho ovoce je dneska víc, a když tam není tak si to spotřebitel má aspoň možnost přečíst.