Lukasy

Co by se stalo kdybych se prokopal na druhou stranu zeměkoule?

Vim že kvuli jadru by to nebylo možne, ale kdybych kopal na kraji země koule tak budu od jadra země daleko.
A kdyby se to teoreticky dalo, tak to bych pak byl vzhuru nohama když bych byl na spodku zeměkoule?
Doplňuji:
Ja nemám v planu to kopat, a kdybych to kopal tak bych na to měl nějaky super vynález. Mě to jen vždycky zajimalo, jak jsem byl mali a myslel jsem si že v zemi žiji lidožrouti. Ted jsem si jen na to vzpomněl, tak jsem to chtěl vědět, ale s odpovědma jsem spokojenej, a mužu jit v klidu spát :o)

Nejlepší odpověď
RedC22

Jo, takovýhle hovadiny jsem schopnej řešit taky. Takže když ponechám stranou fakt, že je to z praktickýho hlediska nerealizovatelný…

Představme si, že přiletí nějací technicky velmi vyspělí mimozemšťani a vytvoří díru, kterou popisuješ (tady díru, která neprochází přímo středem planety). A ty, předpokládám, nemáš jasno v tom, co by se stalo během průchodu tímto tunelem (pomineme-li, že by tě sežral kamenožrout, který si tě spletl s exotickým druhem kamení).

Je důležité si uvědomit, že všechny objekty, které jsou v gravitačním působení Země, jsou přitahovány k jejímu težišti (které bude patrně někde poblíž středu Země, ať už je střed Země definován jakkoliv). Platí to pro předměty daleko od povrchu (Měsíc, družice, invazní mimozemská armáda apod.), předměty na povrchu (lidé, věci, atmosféra apod.), a i předměty pod povrchem (šutry, žížaly a kamenožrouty). Tudíž, při vstupu du tunelu, bys měl nejdřív pocit, že tě gravitace táhne dolu. Jak bys postupoval, směr působení gravitace by se pomalu měnil. V okamžiku, kdy bys byl v části tunelu, která je nejblíže težišti (=středu Země), gravitace by tě táhla kolmo k tomu, co při vstupu byla stěna tunelu. Při dalším postupu bys postupně musel překonávat gravitaci, jejíž směr se čim dál tim víc shoduje se směrem, kterým vede tunel. Měl bys tedy pocit, že šplháš nahoru.

Celej fígl je v tom, uvědomit si, že dolů nebo nahoru není neměnný směr. Dolů je k těžišti, nahoru je od težiště.

Mimochodem, zajímavá situace by nastala, kdyby díra procházela težištěm Země a neexistovala atmosféra. Představ si, že bys do takové díry skočil. Platilo by, že součet tvé kinetické a polohové energie je stále stejný (zákon zahování energie). Při začátku skoku (ještě před tím, než nabereš rychlost) by tvá kinetická energie byla nulová (protože rychlost je nulová) a polohová energie maximální*. Jak bys padal, tvá rychlost a tedy i kinetiká energie by se zvětšovala, polohová klesala. V momentě, kdybys prolétal težištěm, tvá rychlost a kinetická energie by byla maximální, polohová energie nulová, ale setrvačností bys letěl dál. Gravitace by ale následně působila proti a začal bys zpomalovat – kinetická energie by klesala, ale potenciální stoupala. V momentě, kdybys dosáhl druhé strany planety, by ses na okamžik zastavil – nulová rychlost, nolová kinetická energie a maximální polohová. No, a v tu chvíli bys zase začal padat zpět… Tímhle způsobem by's kmital od jedný strany planety ke druhé a to až do chvíle, kdyby tě sežral kamenožrout.

  • Hladinu nulové polohové energie předpokládám v těžišti.

Další odpovědi
venkovan

Nic zvláštního vykopneš drn či jiný kus povrchu v místě kde kopání budet končit a viděl světlo či tmu. Podle denní doby.
A jestli budeš vzhůru nohama – teoreticky možná, ale víc bych vsadil, že než to dokopeš budeš vzhůru bradou.

Drap

Tak by jsi byl první, kdo by to dokázal. Ale je to hodně práce,tak už abys začal.

mosoj

Nic. Díra by se zase zaplnila.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-by-se-stalo-s-clovekem-kdyby-teoreticky-zeme-byla-provrtana-skrz-na-skrz-a-on-by-do-te-diry-skocil

anonym

Lukasy, to je taková blbost, že ji ani jako naprosto teoretickou záležitost nelze brát vážně. Pomineš-li všechny fyzikální vlastnosti Země, tak samozřejmě by ses musel při kopání do hloubky chovat jako krtek, t.j. zanořit s lopatičkou ve směru hlava dovnitř a nohy ven. Kdo by ti odstraňoval nakopaný materiál, to by musel být taky pěkný pošuk. Takže bys skončil tím, že na druhé straně bys nakonec zaklepal, někdo by řekl: Dále" a ty bys bravurně lopatičkou dokončil svůj tunel a vynořil se u „protinožců“. Samozřejmě by ses pevně postavil nohama na zemi, protože by ses z lůna Země vynořil hlavou nahoře.
Na vědecko-fantastickou pohádku je to i pro děti do mateřské školky moc. Prosím Tě, takový exhibicionista tu stačí jeden. Vynechej příště tak bohapusté nesmysly a radši nikde nezkoušej ani hrabat, natož kopat. Je to skutečně nemožné.
Doplňuji:
A myslíš si, že jsi to tím doplněním vylepšil? No,jo, povedlo se. Takže klidnou dobrou noc a hezké sny (a pokud se Ti má zdát o kopání, tak si na to radši pozvi „krtečka“).

nikeroska

Nestalo by se nic, protože je to nemožné ;) a kdyby ses náhodou prokopal na druhou stranu, tak nejspíš spadneš směrem do vesmíru :D

sevos

Tak by jsi z ní vypadl,ne.
Doplňuji:
Hi

Michal Kole

problém by byl s odtředivými silami v zemském jádru, že by jsi lítal od povrchu, povrchu.

někde jsem to četl,v učebnici fyziky jako zajímavost, ale přesně si to nepamatuji

A kromě fyzického kkopání je problém se vzůstající teplotou „lávy“ – rozřhavené horniny.

litosférická vrstva je tlustá asi jen několik kilometru (pod mořem), na souši je to víc.

Čísla si ze základky už nepamatuji.

Natty*

To je nemožné (zatím).

elektrikář

Bylo by ti asi hodně horko. a mněl bys spálenou prdelku. Geotermální elektrárny mají vrty oklo 1500 metrů

anonym

No u jádra by ses asi uškvařil, že, ale můžeš to zkusit, máš práci do konce života.

Rasa Vlk

To nikdo nepřemýšlel nad tím že by se tam zažehla fůze? Vždyť tam by byl takový tlak vzduchu a teplo že bychom byli další hvězda