Cass

Čím se dá ve větě nahradit slovo „jsem“ (popř. „jsme“)?

Zdravím, potřebovala bych s tímto dost poradit. Naučila jsem se, že v některých větách (třeba v souvětích, nebo v několika málo větách následujících po větě, kde se toto slovo vyskytuje) ty slova můžu vynechat, ale nějak mi to přestalo stačit a navíc ne vždy se to dá použít.
Kdyby měl někdo nějaký nápad, byla bych moc vděčná, díky :)
Doplňuji:
„Jelikož mi nevěnoval žádnou pozornost, podařilo se mi k němu dostat na délku paže a na chvíli jsem se zastavil. Pomalu jsem natáhl ruku a uchopil šíp. Tod se nepatrně zavrtěl, ale jinak ležel dál, a tak jsem udělal krok zpět a rychlým pohybem šíp vyndal. Zachoval se stejně netečně, jako když jsem ho trefil.“ → třeba tady se mi zdá, že těch „jsem“ mám moc a nevím, jak si poradit

Nejlepší odpověď
annas

Vypravujete v minulém čase, ale i přesto se dá stylizace upravit tak, že místo podmětu JÁ z předmětu např. uděláte podmět. Naznačila jsem postup , ale dá se upravit jinak.

Např. … a to vedlo k mému zastavení, ke změně mého postoje. . Proto se moje ruka pomalu natáhla a uchopila šíp. … ale jinak ležel dál, a to ovlnilo mou reakci – krok zpět a bleskové vytažení šípu. Zachoval se stejně netečně bez ohledu na můj předchozí zásah.

Další odpovědi
hanny 2

„Jelikož mi nevěnoval žádnou pozornost,podařilo se mi k němu dostat na délku paže a na chvíli jsem se zastavil,pomalu natáhl ruku a uchopil šíp.Tod se nepatrně zavrtěl,ale jinak ležel dál,a tak já udělal krok zpět a rychlým pohybem šíp vyndal.Zachoval se stejně netečně,jako když jsem ho trefil.“

anonym

Použij jiná slovesa (která nepotřebují pomocné)…
Kdyžtak sem ´dej´ celou větu – koukneme se…