MDemcak

Neznáte někdo nějakou dobrou PC literaturu ?

Jde mi spíš o nějakou učebnici, nebo klidně populárně naučnou, ze které bych se dozvěděl jak počítač funguje a seznámil se počítačovými pojmy. Nejde mi ani tak o učebnici programování nebo konkrétních programovacích jazyků. Spíš mě zajímá jak funguje počítač, softwarová architektura, vývoj, jak pracuje hardware atd. Problém je, že vše co jsem našel na internetu je buď příliš základní a obecné (jako středoškolské učebnice), nebo se jedná o knihy které jsou 10+ více let staré, což si myslím, není moc aktuální. Nevíte jestli není nějaká základní kniha o těchto věcech, která se třeba dodnes používá při výuce na vysokých školách atd.? něco jako například Číhák na Anatomii na medícíně atd.

Odpovědi
Frontinus

Tak například u principů hardware můžou být v závislosti na úrovni, do které se ponoříš, zajímavé i knihy staré půl století (fyzika polovodičů a konečné automaty :D ). Pokud ti jde o základní principy na úrovni vyšší než je střední škola, můžeš udělat výlet na webové stránky univerzit nabízejících kvalitní informatické vzdělání (MFF UK, FIT VUT, FIT ČVUT, FI MU, FEL ČVUT,…) a projet si studijní plány. Přinejmenším na MFF UK a na FEL ČVUT se ze studijních plánů přímo proklikneš na stránku předmětu v informačním systému a tam obvykle bude doporučená literatura.

anonym

jistě … Wikipedia. IT nerdi stáli u jejího zrodu takže je plná článků na IT témata která je rozebírají doslova do mrtě a často mnohem zevrubněji než kterákoliv učebnice. V učebnici se třeba dozvíš že 1MB = 1024KB … na wikipedii se dozvíš že je to nesmysl a že je to poněkud složitější. 1MB = 1000KB a 1MiB = 1024KiB … to je jen příklad samozřejmě, jde o to, že když v učebnici udělá autor chybu nebo podstatnou informaci zamlčí nikdo ho už nedoplní ani neopraví, zatímco na wikipedii se autoři doplňují a opravují neustále a podle toho tam ty informace mají i výrazně lepší objektivní hodnotu.

Kelt

V každém knihkupectví to dávají do krabice a je to zadarmo. Tak si člověk může vybrat. Ale tady literatura velmi rychle stárne.

anonym

Na ty základy o kterých mluvíš je ale každopádně wiki ideální. A to dokonce i ta česká přesto že její úroveň je ve srovnání s anglickou samozřejmě řádově nižší.