hapiky

Čím je zvláštní panamský klobouk a proč se mu říká panamský, když je vyráběný v Ekvádoru a vyvážený z něj?

Nejlepší odpověď
marci1

Název se vžil v době budování Panamského průplavu, kdy byly tisíce těchto klobouků dováženy z Ekvádoru pro dělníky pracující na stavbě průplavu. Když prezident USA Theodore Roosevelt navštívil stavbu a použil přitom tento klobouk, stala se tato pokrývka hlavy populární i v USA; její popularitu zvyšovalo i to, že ji s oblibou nosila řada známých osobností (např. Napoleon III. nebo Eduard VII., později např. britský premiér Winston Churchill, herec Humphrey Bogart či zpěvák Frank Sinatra).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Panama_(klo­bouk)

Další odpovědi
Edison

Mnohdy se věcem říká podle toho, odkud jsou známy, nikoli podle toho, kde se vyrábějí, kde se nosí, nebo odkud pocházejí.

Drap

https://cs.wi­kipedia.org/w/in­dex.php?search=Pa­namsk%C3%BD+klo­bouk&title=Spe­ci%C3%A1ln%C3%AD%3AH­led%C3%A1n%C3%AD&go=J%C3­%ADt+na&ns0=1&n­s100=1&ns102=1

annas

Čím jsou tyto klobouky zvláštní a vzácné?

  1. Jde o slaměný, klasický a ručně tkaný klobouk vyrobený v Eklvádoru z vláken palmy
  2. Toquilla palma má měkká, ohebná a odolná vlákna, ktelrá poskytují perfektní materiál pro takový dynamický klobouk.

Nejvzácnější a nejdražší panamské klobouky mohou mít až 3 000 vazeb na čtvereční palec. Jsou to tak složité, že se říká, že dokážou držet vodu a přesto jsou stočené natolik, aby prošly otvorem snubního prstenu.
.
3. Název je odvozený od místa užití, nikoliv místa

https://www.me­tropolitan-touring.com/panama-hat-ecuador/.

Něco z historie

"Byl jednou jeden slamák…

Počátek výroby panamských klobouků sahá až do 17 století. Oproti jeho jménu, má Panama klobouk své kořeny v Ekvádoru, kde se k výrobě používá speciální druh palmy Carludivica Palmata, zvaná též Paja Tequilla z jejichž listů se klobouk plete.

V roce 1906 Theodor Roosevelt nosil jeden z těchto klobouků při návštěvě dokončování stavby panamského průplavu. Jeho fotografie obletěla svět a od té doby se ekvádorský klobouk, do té doby známý jako Jipi-Japa jmenuje Panama hat. Přes Panamu se tak klobouk dostal dále do Severní Ameriky a Evropy."

https://www.au­stralian-wear.cz/materi­aly/carludovi­ca%20palmata+a17­.htm