Avatar uživatele
Pokročilý

Čím je zajímavé souhvězdí Plejády?

Někdy jsem četla, že je to jedna z možností, kde by se měl nacházet život na vysoké ůrovni a už starověké národy se o nich zmiňovali jako o sídle bohů.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Plejády nazývané také Kuřátka, Sedm sester či Subaru (M 45), je mladá, otevřená hvězdokupa v souhvězdí Býka (Taurus). Setkáme se s nimi v mnoha mytologiích, kde působily jako samostatné souhvězdí a pomáhaly určovat chronologické cykly.

Nachází se ve vzdálenosti kolem 380 světelných let (3,59.1016 km) a zaujímají prostor o rozměru 20 světelných let. Pouhým okem můžeme vidět 6 až 10 hvězd, ale ve skutečnosti je jich přes 1000. Nejjasnější Alcyone má svítivost 795x větší než Slunce. Velmi zajímavá je i hvězda Pleione, která má zářivý výkon asi 50x větší než Slunce a kolem své osy se otočí jednou za sedm hodin. Vlivem vzniklé odstředivé síly z ní uniká horký plyn (v oblasti rovníku), což způsobuje, že Pleione nepravidelně mění svou jasnost od 4,8 do 5,5 magnitudy. Mezi další velmi jasné hvězdy patří Maia, Atlas, Electra, Merope, Taygeta, Calaeno a Asterope
Plejády - (latinsky Pleiades) jsou v řecké mytologii dcery Titána Atlanta a Pleione, dcery Titána Ókeana.

Byly průvodkyněmi bohyně Artemis. Byly jistě krásné, není tedy divu, že je milostně pronásledovali muži. Před Óríónem prchaly, až se bohové slitovali, proměnili je v holubice a poté je vyzvedli na oblohu, kde Plejády září jako souhvězdí, česky též nazývané Kuřátka.

Plejád se uvádí sedm sester:

Máia - matka Hermova, kterého otcem byl Zeus
Élektra - matka Dardanova, kterého otcem byl Zeus
Taygeté - rovněž o ni Zeus usiloval, Artemis ji chtěla ochránit a proměnila ji v psa, Zeus se jí však přesto zmocnil a ona porodila Lakedaimóna. Poté se oběsila.
Alkyoné
Kelainó
Steropé
Meropé - ta jediná z nich nebyla nesmrtelná; byla manželkou krále Sísyfa.
Sestrami Plejád byly Hyády.

Postavení Plejád a jejich světlo na obloze byly důležité pro námořníky - v květnu vycházely, začínala doba příznivá pro plavbu a žně. Když koncem října zapadaly, začínalo období mořských bouří a rolníkům čas nové setby.

Uvádí se, že dvě z hvězd mají velice slabé světlo - Meropé se stydí, že jako jediná ze sester se stala manželkou pouhého smrtelníka a Élektra ze žalu nad zkázou Tróje

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/P lej%C3%A1dy

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.