Fakes147852

Chtěli byste aby EU se stala federací nebo ne?

Já upřímně ano, ale je to můj osobní názor, ale chtěl bych znát i ten váš.

Nejlepší odpověď
hard work

EU již (svým způsobem) federací je. Otázka je spíše, jestli mají mít větší pravomoci instituce EU na úkor jednotlivých států. Za mě určitě ne. Evropa je velmi rozmanitá kulturně, politicky, zájmově a proto představa, že se téměř vše bude rozhodovat z jedné budovy někde v Bruselu je pitomá. Lepší slovo mě nenapadlo.

Další odpovědi
Ametyst

EU nemůže předstírat, že je Spojené státy evropské, když má přitom každy stát jiný jazyk, kulturu, historii, ekonomiku, sociální politiku, zájmy, a hlavně historickou paměť. Je nesmysl vyrábět propagandou a ideologií jednotného Evropana jako univerzální hnědou omáčku UHO. Teď se hezky ukázalo, jakou historickou paměť mají Poláci, a jak nenávidí Rusy víc než Němce. Dokonce zaujali úplně opačný postoj ke konfliktu než jejich přátelé Maďaři. Eurofederace je prostě blbost, jako každý škodlivý výmysl, nadiktovaný centrálně. P.S. Evropská centrální banka nebude brát žádný ohled na malé země, jako je EU ostatně nebere v ničem. Pracuje pro Německo a Francii, a federací by se jen odkopali.

zjentek

…Aby pozdější snaha odtrhávání jednotlivých „celků“ byla reálná pouze za přítomnosti bolestného krveprolití… History repeating. );

https://youtu­.be/E8b4xYbEu­go?list=PLkJzClUL­sfJynobJjLHdAl­Zv9cJzpGNMh&t=161

Svoboda a osvobození vždy tkví v oproštění a nezávislosti. Zjentek

Potřebuješ- li dlouho setrvat s mistry učení, běda ti. Zjentek

Modleme se za všechny země světa, které dříve v historii byly už alespoň jednou samostatné a později připojeny k jiným coby celek, ať už čehokoli. );

Drap

Určitě ne. Ono je celkem jedno, zda se EU zhroutí jako sdružení států, nebo jako federace.

paul1

Ano, chtěl bych, má to svoje výhody.

aliendrone

Co ty nebo já chceme či nechceme je IRELEVANTNÍ. Stávající stav, kdy nás západ ekonomicky drancuje je pro něj natolik vyhovující (výnosný), že nemá zajem ho měnit. Není o čem diskutovat. :)

hapiky

Volný a dobrovolný svazek by byl nejlepší. Zahraniční politika a armáda by měla být jednotná.

Disraeli

Ano i ne. Současná EU jen trochu reformovaná do federace? To vůbec. S EK, EP, ECP, volený premiér/prezident v čele,… to opravdu ne.
Pokud by to zahrnovalo zcela novou podobu, zcela jiný systém a funkčnost (nejen ten základní rozdíl od předochu z unie k federaci), tak ano, kdyby to bylo dobře navrženo.
Za aktuálního stavu a předpokládané jednoduché „reformy“ do federace ne, protože by to nemělo dobrý výsledek. změnilo by se to jen k horšímu.

Raději jsem třeba pro unitární stát, celá Evropa, bývalé státy jako provincie se zachováním drobných rozdílů (včetně panovníků), funugjící spíše jako monarchie/říše.
Momentálně ale spíš tak jak to je (i když špatně funkční, neefektivní) a bez EU se suverénními státy.

Pepa25

Asi ano. Nejhorší je současný kočkopes – EU by sse měla buď stát feederací nebo naopak spolupráci rozmělnit. Pak nebudou nastávají paradoxy, že všichni jsou překvapení, že EU má jendotnou politiku vůbči Rusku ve věci Ukrajiny (to bypřece mělo být samozřejmé, ne?!)

Ametyst

Při mém způsobu myšlení nejlepší řešení by bylo zeptat se obyvatel v referendu. Ovšem to by obyvatelstvo nesmělo být masírováno z mainstreamu jen výhodami. Mělo by být informováno férově o plusech i minusech, a hlavně se má o tom diskutovat. Jenomže doba covidová i doba ukrajinského konfliktu odhalila, jak nežádoucí je pluralita názorů. Masmedia už nejsou schopna informovat, a ani politici o to nestojí. Vypne se oponentura, znemožní se rozdílný pohled na svět, a potom si lidi v referendu zvolí i diktaturu.

zjentek

Konkrétně se momentálně modleme za Tchaj-wan. A Ukrajina ať je sama sebou a ukáže co dokáže. To jim přeji.

zjentek

Anebo se momentálně modleme konkrétně za Tchaj-wan, to bude lepší, že..

Ametyst

Nám nevydržela ani Československa federativní republika! Ani Jugoslávie už neexistuje.

Pepa25

A to má být jako důkaz čeho? Že federace nefunguje? Chcete příklady federací, které fungují po staletí?