hapiky

Chovat se lidsky znamená mj. v zájmu lidskosti případně i zatajovat pravdu či skutečnost?

Má se pravda říkat jen tehdy, když nezpůsobí újmu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Někdy je humánnější pravdu zatajit, i když časem stejně vyjde najevo. Později to už tak nebolí. Nechtěl bych být v kůži lékaře, který by měl pacientovi sdělit, že je nevyléčitelně nemocný a brzy umře. Říkali to i mladému Stephenu Hawkingovi a vida, kolika let se dožil.

Další odpovědi
Rokio

Tak, když se tě manželka zeptá, jestli v těch šatech nevypadá tlustě, tak jí nemůžeš říct pravdu. Máš říct, že vypadá báječně.

Jedná se o milosrdnou lež a ta je v pořádku.

To stejné platí o pacientovi, který má značné zdravotní problémy. Nemůžeš mu říct, že umírá za nedlouho je s ním ámen.

Ametyst

No, k těm pacientům a k pravdě: mnoha ženám jejich gynekolog řekl, že nebudou mít děti, že nejsou schopny otěhotnět. Mnoha ženám tak zkazili život, ale domnívali se, že říkají pravdu- dokud se neukázalo, že pak neměli vůbec pravdu a ženy otěhotněly.

Ametyst

Rokio: Někteří pacienti chtějí znát od doktora pravdu o svém konci, aby si uspořádali poslední věci. Třeba mají malé děti a smrt nemá přijít jako blesk z čistého nebe.

Rokio

Ametyst: Aha. To jsem nevěděl. Díky za připomínku.