Curiosity

Chci vrtat! 🙂 Jak na to?

Můžete mi poradit, jak vrtat?? 🙂 Chci si sama navrtat poličky do zdi.. a vůbec celkově se tento proces naučit! Nikdy jsem to nedělala. Nevyznám se ani ve vrtačkách, ani ve vrtácích, ani co patří na jakou zeď. Můžete mi poradit? Čím začít, jak si to natrénovat.. ;-D ..nějaké rady, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat, nějaká doporučení a taky tipy na dobrou vrtačku. Je lepší vrtačka na šňůru do zásuvky nebo bez šňůry? Jaké hmoždinky?? BUDU RÁDA I ZA ODKAZ NA NĚJAKÉ STRÁNKY, KTERÉ SE TÍMTO ZABÝVAJÍ! MOC DĚKUJI! 🙂 PS: síly mám dost.. věřím, že to uvrtám, jen nevím JAK zatím.. 😛
Doplňuji:
..s tou manuální zručností u žen bych to zas tak bledě neviděla.. nevlastní otec vrtá teda zásadně SKRZ zeď!! ..a když se mamka rozčiluje, co bude dělat bratr s tou dírou u sebe v pokoji, která byla provrtána z obývacího pokoje skrz zeď do dětského, přííímo přes nově nalepené tapety.. tak OTEC ŘÍKÁ.. NO BÓÓÓŽE, TAK SI TAM DÁ OBRÁÁÁZEK!! 😁 ..no tak aspoň, že to umí nakonec vyřešit nějak! 🙂 ..já se teda cítím zručnější než otec 😁 ..jen nemám praxi 🙂 ..a chci si to dělat sama 😉 ..ať nemusím dycky volat nějakého chlapa, který pak za to něco očekává snad 😁 ..zbytečně se pak zdržují na kafíčkách a vymýšlí pí.. 😁 MOC VÁM VŠEM DĚKUJI ZA RADY!! 🙂 ..na všechny ty stránky se podívám a letos k vánocům si přeju vrtačku! PS: ..jo a ještě jsem si vzpoměla, že má otec v noze díru.. po vrtačce! ..sjela mu, když v mládí vrtal a vrtnul se do nohy.. 😁 ..no šikula, šikula.. JÁ SI TO RADĚJI FAKT NAVRTÁM SAMA!! 😁

Nejlepší odpověď
anonym

Přečti si odkaz a budeš umět vrtat jako profík! 🙂

Zdroj: http://www.hob­bystranky.cz/se­arch/node/vrtá­ní

Další odpovědi
led

Obdivujem odvahu. Ale opatrne, aby vrtačka „nenamotala“ vás miesto vrtania.
Na vašom mieste by som aspoň prvú dieru spravila pod dozorom skúseného.
Odkazy na priateľského Českého kutila na vrtanie do panelu:
http://www.ces­kykutil.cz/stav­ba/vrtani-v-panelovem-dome-jak-na-to
http://www.ces­kykutil.cz/stav­ba/vrtani-a-hmozdiny-v-panelovem-dome

anonym

Přes nadšení, jsi neuvedla základní informaci, zda se jedná o panelový byt nebo cihlový činžák.
Jinak na tom zase není nic tak složitého, vrtačka je lepší šňůrová (aku je slabší a dražší a používá se spíše tam, kde není 230V anebo jako akušroubovák). Pro tebe postačuje levnější hobby vrtačka (profi stojí 3 – 5 tisíc), občas v akcích se nabízejí i okolo 500 Kč. Měla by mít plynulou regulaci otáček a možnost příklepu i přepínání levotočivého a pravotočivého chodu.
Do panelu je rozhodující kvalitní vidiový vrták a používají se hmoždinky různých průměrů, obvykle HM6 – HM10, kde číslo vyjadřuje průměr v mm.
Zásada je, čím tvrdší materiál a silnější otvor, tím pomalejší otáčky. U panelu se při delším vrtání doporučuje občasné chlazení prostým namočením vrtáku do nádobky s vodou.
Celá problematika je daleko širší, sice emancipace je hezká, ale v tomto případě by asi byla nejvhodnější nenásilná instrukáž od jakéhokoliv kamaráda (možná i souseda), nám mužským to připadá jednoduché, protože se tak nějak už rodíme s lepší manuální zručností.
Doplňuji:
Ad mosoj, částečně má přece jenom casey pravdu. Sice vrták je důležitější, ale hobby vrtačky mají jen mechanický příklep, kdežto profi, nebo bourací kladiva mají pneumatický, daleko účinnější.
Sám jsem porovnal, když jsem 30cm vrtákem potřeboval provrtat panel do lodžie na osvětlení.

mosoj

Upozorňuji že pro vrtání do zdí, betonu a pod. je třeba aby vrtačka měla příklep ( symbol kladiva). Odtud také vyjde výběr vrtačky, neboť AKU vrtačky běžně příklep nemají i když také jsou.
Jinak z obyčejné díry není třeba dělat vědu.
Potřebujete vrtačku s příklem, vrták s vidiovou korunkou a hmoždinku. Průměr hmoždinky volíme podle toho jak težký předmět potřebujeme připevnit (běžně od 4 – 8 mm). Takový průměr potom zvolíme i vrták. Vyvrtáme díru do zdi, naklepneme hmoždinku a je hotovo.
Pro vrtání do měkké zdi je dobré volit průměr vrtáku o 1 mm menší než je hmoždinka, do panelu a tvrdých zdí pak stejný průměr.

Pro pány. Určitě znazší než uvařit oběd.
Doplňuji:
casey: Vrtačka za to nemůže. Je třeba zvolit správný vrták. Ne každý „vidiák je do betonu“ !
Některé jsou jenom do cihelného zdiva, ale na pořádném vrtáku je to označeno, dokonce obrázkem.

elektrikář

Pokud bydlíte v paneláku je dobrá vrtačka z pneu příklepem.Na hloubku děr jsou u vrtaček tyčové zarážky. Nebo na vrták nalepit proužek plastové izolační pásky. Dál zjistit zda ve zdi nejsou vodovodní trubky a elktro kabely.Pokud se trefíte do vody nejrychlejší pomoc je do díry zatlouct vařečku. Vrtačky jdou půjčit v půjčovně za zlomek pořizovací ceny. Pokud se nechcete vrtáním děr živit nech si to udělat od zedníka nebo elektrikáře, Mají vlastní nářadí,Hodně úspěchů přeje Elektrikář.

Děda Louda

Na sílu zapomeň, nech pracovat stroj. Jinak naděláš víc škody než užitku. Zničíš (utavíš vrták), nehledě na to, že můžeš při použití síly přijít snadno k úrazu, až se budeš prát se zakousnutou vrtačkou.
Doplňuji:
Pozor!
Některé negativní vlastnosti jsou dědičné i po nevlastních rodičích.

casey

No, ja bydlim v panelaku a priklepovou vrtackou jsem udelal do panelu leda dulek. Musel jsem zakoupit vrtackou sds+, pak jde vrtak jako do masla. Ale je drazsi.

bolak

Odpověď uživatele Dr. Axl byla dobodávana podvodně, palec byl od uživatelky ocko byl přidělen více jak rok od zadání otázky. V době vložení odpovědi zde ocko ještě nebyla ani zaregistrována.

Děkujeme za pozornost 🙂

annas

Ad bolak. Je to tak. Pravda existuje, proto vyplula na povrch. Nic není třeba vymýšlet, jen pozorně číst. :))