Kazatel

Bývalo by bylo lepší, se v 68., po vzoru Ukrajiny, bránit?

Nejlepší odpověď
Drap

To byla zcela odlišná situace. Nebylo ani dost dobře možné, nějak bojovat. Ti co by začřli bojovat by byli velice brzy poraženi a mrtví. Nelze srovnávat nesrovnatelné. Velice dobře si tu situaci pamatuji a ta se od Ukrajiny velmi lišila.

Další odpovědi
da ny

Ne.
Naprosto nesrovnatelná situace a podmínky.
Je třeba si uvědomit, že Operace Dunaj, okupace ČSSR se účastnilo 5 armád zemí Varšavské smlouvy.
Tehdy asi nikdo nestál o krvavou řež (jako v Maďarsku 1956).. Ani Západ o třetí světovou válku (s bývalým spojencem) nestál (!).
PO válce se rozdělila „kořist“, mezi mocnosti. Spadli jsme na Východ a tomu nebylo možné se vymknout, vymanit se. Chyběla nám velikost a síla Jugoslávie a svéhlavost Tita. Nemohli jsme se stát hybridem mezi Západem a Východem. Zuřila Studená válka Reforma v ČSSR, předem odkázaná ke zkáze…… Stejně, jako před tím v Maďarsku. V té době UK, Francie a Izrael intervenovali do Egypta. Což SSSR pasivně „tolerovalo“.

Zásah (intervence), byl podpořen ŽÁDOSTÍ konzervativního křídla KSČ Historici se neshodnou na důvodu/dech.

  1. V Polsku, Maďarsku a NDR už sovětské vojsko bylo rozmístěno a Kreml toužil mít armádu i v ČSSR. Tedy dotvoření OBRANNÉHO valu proti zemím západní Evropy. ;D
  2. Jiní, že se jednalo o aktuální vývoj v ČSSR (rozkol v KSČ, reformy, Pražské jaro).. Vedení státu a Antonín Novotný se bránil vyhovění požadavkům na rozmístění sovětských vojsk na našem území.

I ze zdroje:
https://www.us­trcr.cz/polemi­ka-historici-o-duvodech-invaze-vojsk-v-roce-1968/

aevul

Lepší nebo ne, to je otázka. Ukrajinci budou mít na dvacet let zdevastovanou část země, infrastrukturu, tisíce mrtvých… S obnovou pomůžou ostatní a podle příkladu Německa je dost možné, že na tom budou po této stránce líp. Mrtvé k životu nepřivedeš.

Nám se nic takového nestalo, ale politické rozhodnutí nám zlomilo páteř. Už podruhé. Nevím, jak bychom dopadli, kdybychom se bránili. Odrazit první nápor byhom zvládli. Co by bylo dál, jak by na to Moskva reagovala, to už je čirá spekulace. Ale vím, že politici pro naši morálku znamenali národní katastrofu. Z toho se budeme dostávat několik generací.

Když si odpovíš, jestli je lepší zdevastovaný stát, nebo zdevastovaná morálka, pak si odpovíš, jestli jsme se měli bránit nebo ne.

Hlada

Spíš by si měli na Ukrajině i jinde vzít vzor z nás, jak perfektně umíme každý politický konflikt vyřešit jednáním, bez lidského utrpení, ničení majetku a často i s humorem.

plebs

Soudruh Dubček studoval s vynikajícím prospěchem komunismus v Moskvě na doporučení Brežněva odstranit Novotného byl velmi aktivní / Novotný dlouhá léta odmítal umístění vojsk Sovětského svazu na území ČSR /, tudíž se to soudruhu Dubčekovi a jeho kompánii povedlo. Pobláznil národ o jiném Ismu ve Varšavské smlouvě což se povedlo později podepsal okupaci v Moskvě a o rok později pendrek zákon na ovečky které pobláznil o jiném Ismu.
Já mám názor jak pak by dopadli blouznivci v dnešní demokratické době pod záštitou obranného paktu NATO pokud by v Praze začali hlásat jiný na př. Rudý Ismus..
A jinak co se Brežněvovi nepovedlo za deset let / Novotného / to zvládl Dubček za půl roku umístit jaderné rakety co nejblíže k Záp. Německu.

FandaLanda

Šest tisíc tanků nám zacpalo krk a osm set letadel jak hejna vran. Hrdiny zahnali za první smrk, zhasli nás, snad ze všech stran. Ale nebudeme řešit, co bylo. Kdyby se Hitler nenarodil, tak by taky nebyla druhá světová. Ale pokud Tě zajímá názor vlastence – mě – tak ano, bylo by to lepší. Stejně tak, kdybychom se bránili už v roce 1938. Ty osmičkové roky ale nejsou jen depresivní. 1918 oslavíme už zítra.

paul1

Šance na bránění se byly mizivé. Byla to blesková přepadovka, desetitisíce vojáků, množství tanků, přepad ze všech stran (tedy vyjma Německo a Rakousko), vše za pár hodin. Armády tady byly na pozvání, které sesmolili pánové Bilak a spol. a bylo odevzdáno na WC o pauze při jednání.

led

Československo, aj keď neberiem do úvahy stále veľkú silu KSČ, v roku 1968 nebolo schopné sa vojensky brániť proti spojeným silám armád 5 štátov Varšavskej zmluvy. To je vojenská stránka pohľadu.
Politicky osamotené Československo bolo obsadené vojskami VZ na základe tichého súhlasu vlády USA počas diplomatických stretnutí na najvyšších miestach a v zákulisí…
Brežnev a jeho najvyšší spolupracovníci neboli až takí hazardéri, aby si nezabezpečili súhlas USA. To prekvapenie prezidenta a najvyšších politických a vojenských miest bolo predstavenie pre verejnosť.

Dodatok:
Filip84, prosím, neurážajte občanov ČSR, ČSSR, ČSFSR a následne aj ČR a SR, chybným faktami a nevhodnými výrazmi a pojmami prevzatými z cudzích jazykov!

aliendrone

Ehm, a JAK bys to chtěl udělat, to „bránění se“? Čím? Měli snad lidé doma zbraně (jako je třeba běžné v Afgánu)? Měli jsme snad nějakou zahraniční podporu? Tím myslím důraznější, než novinové titulky? Měli jsme snad spolehlivou bojeschopnou armádu (a podporu VLASTNÍCH silových složek > SNB, StB, Lidové milice)?

Nejdřív mi řekni JAK a já ti pak odpovím.

Celá tehdejší kauza vykazuje silné známky toho, že „něco bylo JINAK“ a DODNES se to přechází kdovíproč mlčením (asi jsou k tomu dobré důvody). Tak jako o 68. lhali soudruzi za totáče se podle mě LŽE ještě dnes, jen v opačném gardu. Všechny indicie mě vedou k přesvědčení, že jsme byli systematicky VMANIPULOVÁNI do „Pražského jara“ (a to OBOUSTRANNĚ – jak z východu, tak i ze západu!) a intervence byla jen nevyhnutelnou třešničkou na dortu.

Je jen otázkou nakolik bylo politbyro v čele s Dubčekem neuvěřitelně hloupé či zda-li zkrátka jen hoši „dělali co měli“ (zatímco plebs měl z toho furóre). To se ovšem jen tak nedozvíme, pokud kdy vůbec. :(

zjentek

No, mohlo to taky tak skončit, kdyby… Kdyby po nás tehdy toužil Západ, respektive by mu naše přírodní bohatství a zdroje stály za ty výlohy. );

VaclavZeman

No my vsichni jsme vlastne byli kolaboranti. Ale kdo by se vzeprel? Nejaky otec nebo matka od rodiny? A kdyz by to nevyslo, tak co pak? Ja jsem teda jeste nebyl an svete, ale i v dobe normalizace jsem byl kolaborantem, ale proc si bych mel neuspesny vzdor rezimu vyzrat zrovna ja? Dekuju.

Filip84

Podívej, to máš úplně to samé, jako, měla-li se RČS bránit v roce 1939, tedy zčásti, a v principu.

Po vojenské stránce bylo obojí absolutně nesmyslné:

v roce 1939 neměl československý stát takovou legitimitu, jak se snaží illustrovat Wlastenz propaganda. Krom národu „československého“ tu bylo docela hodně Němců, Maďarů, a dalších menšin, k nimž se RČS nechovala zrovna hezky, a tak lze předpokládat, myslím, docela pregnantně, jak by se k tomu celému postavili. Převaha Wehrmachtu nebyla taková, jak se všeobecně míní, navíc, minimálně zpočátku bylo takové počasí, že by Luftwafe bylo, prakticky, ze hry, a na pozemní obranu byla ČSA docela dobře připravená, na tu dobu. Taky, byli jsme jeden z TOP10 států světa. Ovšem Německá říše by měla několik významných plus: velikost, jak státu, tak armády, organisovanost (Ordnung muß sein vs Tschechische Schlamperei 🙂 ), no a „čechoslováků“ nebylo v Říši, poměrově, tolik, co u nás Němců a Maďarů, takže, Říše by neměla takové risiko páté kolony. Prohráli bychom jistě, prohráli bychom po zničené zemi, otázka by byla, jenom kdy.

V roce 1968 jsme taky nebyli tak homogenní společnost, jak kázala propaganda KSČ. KSČ byla, svého času, třetí největší komunistickou stranou na světě, po druhé KPD a první VKP(b). Na počet obyvatel byla KSČ největší komunistickou stranou na světě, protože Němců a sovětů bylo nepoměrně více. Takže, komunistická strana a ideologie měla u nás mnohem větší legitimitu, než např. v DDR či SSSR, o Polsku, nebo Maďarsku, té doby ani nemluvě. KSČ stála na demokratickém centralismu, tj. vedl se diskurs, diskuse, a pak se hlasovalo a výsledek hlasování byl závazný a konečný, to je pravda. Ovšem, jít proti SSSR, proti východnímu bloku (krom Rumunska a Albánie) by znamenalo kontrarevoluci, a ano, opravdu by k tomu mohlo dojít, že by Bundeswehr a U.S. Army překročila naše hranice, aby nám „pomohli“. To by žádný komunista, ani socialista, té doby nepřipustil, z jejich pohledu by to prostě byla kontrarevoluce.

Takže se podává otázka, jak by se zachovali jednotliví velitelé garnisonů, ale i jednotliví nižší velitelé, vojáci, jak by se zachovala Veřejná bezpečnost, StB, VMV etc. etc. Protože minimálně pro StB by to byla pohroma, jednoduše, nebylo by to v jejich zájmu.

Jasně, klidně je možné, že v rámci té euforie by první dny všichni táhli za jeden provaz (podobně, jako tlamokryty & ta choroba), ovšem jak by přibývalo obětí, znásilnění, rozstřílených baráků, zničené infrastruktury etc., tak by se ta společnost polarisovala a došlo by k občanské válce.

To je jedna stránka věci.

Druhá stránka věci je jiná, existenciální. Pokud máme národ, ať už si pod tím každý představí cokoli, nesmíme připustit, aby ztratil sám sebe, „i kdyby jeho lyra hrála falešně“. Pak je, samozřejmě, ta obrana nezbytně nutná, jinak národ ztratí sám sebe a přestane být národem.

Poláci jsou taky „rozhádaní“, taky jsou malicherní, svým způsobem je tam možná ještě více „unterwassermanů“, než u nás. Ale jak jde do tuhého, táhnou za jeden provaz. My ne.

A to je celý příběh: protože nemáme národ, nebylo co bránit, tehdy, nebo tehdy. Žít se dalo jak pod Führerem, tak pod Stalinem, tak pod Brežněvem, „tak co“. 🙂

magorvkleci

V roce 1968 zastihla invaze československou armádu v postelích a vlastně zezadu. Ukrajinci se osm let připravovali na přepad ze známého směru a mám pocit, že i pod odborným vedením. Kdyby ale Rusové v únoru výsadkem dobyli a zajistili Hostomel jako tehdy Ruzyni, tak by bylo hotovo. Navíc Kyjev na rozdíl od Prahy šlo vzhledem k blízkosti hranic dobýt z chodu. A rozhodlo, že na to byli Ukrajinci připraveni a Rusové trapně a skoro nepochopitelně neuspěli. V ten okamžik to mohli rovnou odpískat.
Na druhou stranu si myslím, že stav ČSLA byl trvale takový, že by nedokázala čelit ani útoku z očekávaného směru. Američani a Němci by ji zaskočili a neutralizovali úplně stejně, jenže to by Rusové bez zaváhání spustili třetí světovou válku.

plebs

Led pokud nahlédnete do odtajněných dokumentů KGB tak mimo jiné je tam uvedeno, 20 srpna 1968 volal Brežněv B. Johnsonovi s dotazem jak bude USA reagovat na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy odpověď, pokud by se jednalo o Jugoslávii tak budeme diskutovat Československo není problém.
A já si dovolím uvést svoje iluze, před začátkem nasazení Spojenecké síly v Jugoslávii volal president USA Ruskému papaláši jak bude Rus reagovat.

led

plebs, preto som to uviedla.

cappuccino

Ono staci se podivat na mapu a uvedomit si tehdejsi politickou situaci, a odpoved je jasna!
Copak nase mala zemicka by mohla vest valku?

led

Filip84, ten váš elaborát s veľkými chybami, zjavne braný zo zahraničných zdrojov, je chybný. Chápem, že ako človek, ktorý to aktívne nezažil a pozná len z literatúry a možno pamätníkov na základe ich chabej pamäti, sa snažíte svoju neznalosť zakryť chybným a nevhodným používaním cudzích a nehistorických výrazov.
Oficiálny názov Československa bol dobový oficiálny názov; od 28. 10. 1918 do 14. 11. 1918: Československý štát/Česko-Slovenský štát/Česko-Slovensko/Čes­koslovensko
od 14. 11. 1918 do 5. 3. 1920: Československý štát/Česko-Slovenský štát/Republika Česko-Slovenská/Republika Československá/Čes­ko-Slovenská republika/Čes­koslovenská republika/Česko-Slovensko/Čes­koslovensko (zaužívané skratky RČS/ČSR/(?) Č-SR)
6. 3. 1920 do 22. 11. 1938: Československá republika/Čes­koslovensko (často písané s prehodeným slovosledom republika Československá) (zaužívaná skratka bola ČSR)
Takže pokiaľ píšete o čase do 14.marca1939 používajte skratku ČSR a nie germanizmus Republika Československá (RČS), to je akoby ste boli Henleinovec a pľuvali na občanov ČSR.
Než sa vyjadríte k historickým faktom, najprv si ich preštudujte!

Filip84

led: O čem chceš vést diskurs? O ČSR vs RČS? O tom vést diskurs nebudu: oba dva víme, co je tím míněno: obojím Republika Československá, zbytek je dokonale nepodstatný.

Ze žádných zdrojů nečerpám, nevím, co je na tom pořád těžkého pochopit. Čerpám z faktů, z jazykového zákona, z půdní reformy, z toho, jak se chovali českoslováci např. v pohraničních městech, kde před RČS nebyl ani jeden česky hovořící občan. Z toho, jak se tzv. sudetští Němci, většinově, stavěli k říšské propagandě, a z toho, jak takové konflikty probíhaly, v srovnatelné době, jinde. Pravděpodobný závěr se dostaví.

To samé ČSSR, SSSR, DDR, PRL, a spol. & srpen 1968: ona padesátá léta vypadala jinak u nás, jinak v Maďarsku, DDR, Polsku. V Maďarsku bolševiky věšeli po kandelábrech, v DDR byly masové nepokoje. V Polsku se nikdy nezkolektivisovalo. Snaha byla, ne že by ne, ale kolektivisace nikdy nebyla dokončena v tom rozsahu, jako u nás. Jak se „řešilo“ odhalení kultu osobnosti.

My jsme byli velmi, velmi konservativní, tedy, komunisticky konservativní. Konec konců, je to vidět i na politice KSČ(M) dodnes, i na tom, že jí ta konservativní politika zlámala vaz, a konečně i na tom, že, řekněme, západní, moderní, komunistická politika se v KSČM prosazuje velice, velice okrajově, a v KSČ vůbec.

Dobře, že tady byla nějaká euforie, budeme si ten socialismus budovat po svém, s lidskou tváří, a podobné nesmysly, je jedna stránka věci. Jenže, to nebyla válka – všude mír, a k tomu se lily písmenka. Když by došlo k nějakému, třeba zpočátku spontánnímu, pak organisovanému, ozbrojenému odporu proti těm vojskům, která k nám přišla na „soudružskou návštěvu“, tak by se „vítr změnil“, nebyl by mír a lily by se kulky. A jak se naši lidé chovají, pokud jsou frustrováni, ve stresu atp., víme velice dobře. Tak?

Historiografie je o faktech, závěr o schopnosti kombinovat a kriticky myslet. Je to jenom nejpravděpodobnější závěr, nic víc, nic míň.

led

Filip84, uvádzanie informácií pseudoodborným spôsobom dokazuje vašu nekvalifikovanú neznalosť daného problému. Uvedomte si, spôsob vyjadrovania, ktorý používate vás diskvalifikuje ako znalca daného problému. Pripomínate mi český film o istej postavičke, ktorá sa používaním odborných výrazov chcela ukázať ako odborník. Diváci sa bavili. Chcete byť tiež na smiech?

ten který je

Před pár lety mě položila skupina Ukrajinců otázku proč jsme se nebránili se zbraní v ruce v r.1968.Odpověděl jsem jim,že můžou být rádi že se tady nestřílelo,protože by také jejich otcové mohli tenkrát přijít o život a tím pádem by se tazatelé nemuseli narodit.Moc se jim má odpověd nelíbila.

da ny

Sama by ČSSR NIC NEZMOHLA (obranu). Kolem Východní blok, kousek Německa a neutrální Rakousko. Bránit se by bylo marné, krvavá jatka, zničená země. Jiná situace než dnes na Ukrajině (má podporu NATO, jinak by se Rusku vrátilo, co bývalo jeho, žádná krev, zdevastovaná města, zdevastovaná EU).
A ještě:
„KE VSTUPU VOJSK DOŠLO za tichého SOUHLASU zemí NATO, byť formálně protestovaly, např. na půdě OSN.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ludv%C3%AD­k_Svoboda#Srpen_1968

zjentek

Aevul, z toho cos napsal by se dalo vyvodit, že Zelenskyj má dobrou morálku a chce si ji tedy zachovat i pro budoucno.

(🤦‍♂️)

Pepa25

Je samozřejmě morální se bránit, to je jasné, o morální převaze bránící se Ukrajiny nad útočícím Ruskem snad nemá nikdo pochyby, ne? Otázka zní jinak: jak moc je špatné či nemorální se nebránit, resp. se bez boje vzdát.

aevul

Je to možné. Ale ta situace je úplně jiná, Současná Ukrajina je svobodný stát. My jsme byli de facto vazalem SSSR, naše politická reprezentace rozhodovala na základě not dodaných z Moskvy. Tím je v žádném případě neomlouvám, naopak.

Mimochodem, opravdu by mě zajímalo, jak by se zachovalo nejvyšší velení armády, kdyby Svoboda vydal rozkaz k obraně republiky.

led

aevul, Svoboda by ten rozkaz nevydal.
Aj Moskva sa usilovala aby nedošlo k ozbrojeným stretom. Preto pôvodné rozkazy k obsadeniu ČSSR,v stredu 21.8.1968 behom prvého týždňa rýchlo zmenili. Vojská DDR museli urýchlene opustiť České kraje do nedele a posledné Maďarské jednotky zase zo Slovenska do stredy 28.augusta.