autacek

Byla pro rozdělení Československa na konci roku 1992 většina? Jak vlastně dopadlo referendum? A nebylo to vlastizrádné?

Nejlepší odpověď
Alesh

Jaký referendum? Žádný nebylo. Upekli to Vašek s Vláďou. Dnes je to už úplně jedno, hranice de facto neexistují, když jsme v Schengenu.

Další odpovědi
da ny

Rozdělení ČSFR je obecně hodnoceno, jako protiústavní čin politiků,
bez pověření voličů. Bez referenda.
Jediné, co si dobře pamatuji, je to, že slovenská strana
a Slováci o to velmi, s nadšením stáli. I v médiích to byla silná masáž. Ukázka
nechuti a odporu, ze strany občanů Slovenska vůči Čechům. Zejména u mladší generace.

„Druhá polovina 90. let byla pro Slovenskou republiku cestou, která ji přivedla skoro k totálnímu krachu, bankrotu bank, 20procentní nezaměstnanosti, divoké privatizaci. Důsledky pro politickou kulturu byly vážné a hluboké. A vytvořilo to precedens, že politik může rozhodovat i o věcech, na které od občanů mandát nedostal,“ dodává Iveta Radičová.
https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/2187316-o-rozdeleni-csfr-melo-byt-referendum-politici-na-nemeli-pravo-shoduji-se-expremieri

NoFear

Zrádné to v podstatě bylo, žádné referendum nebylo. Rozhodly pouze dvě politické strany, které v dané chvíli měly vliv.
Ani při rozpadu R-U a vzniku ČSR nebylo žádné referendum. Naši „patrioti“ v čele s Masaryčkem si akorát jezdili po světě, intrikařili, stavili si menší armádu, lezli do pr*ele cizím mocnostem a jejich představitelům, kteří o tom vlastně rozohodli (USA) a připravovali převrat. Zatímco my (občané, armáda i stát) jsme byli ve válce. Občanů se taky nikdo nepatl, nebylo referendum ani žádná revoluce (ke které by ani nedošlo).

K rozpadu ČSR:
https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/referendum-ktere-se-nekonalo-rozdeleni-ceskoslovenska-bylo-stranicke-rozhodnuti-7183187
https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/rozdeleni-ceskoslovenska-melo-se-vyhlasit-referendum-mini-pithart_1708262125­_jgr
https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/2187316-o-rozdeleni-csfr-melo-byt-referendum-politici-na-nemeli-pravo-shoduji-se-expremieri

Mr. Marek

Referendum se nekonalo, dovolím si tvrdit, že by společnost byla proti rozdělení ČSFR. Klaus s Mečiarem si sedli pod strom a upekli jednu z největších zrad naší politické historie.

Drap

Zase bláboly a nepodložená kritika. Jaké referendum ? Bylo to protiústavní, ale nebylo to vlastizrádné. O tom by musel rozhodnout soud a ten žádný nebyl. Stejně tak jako nebylo označeno za vlastizrádné celé rozkradení a rozdání státu.

Mc Merkurion

… nepamatuju žádný referendum, takže nemohu říct, jak dopadlo … doplň si informace … že to byla vůle lidu, především slovenského, si každý dodnes pamatuje … a taky si pamatuje, že na rozdíl od jiných států, to zde proběhlo v klidu a bez krvavých bojů !!!

JežíšKristus

Jistě, že pro byla většina. Jinak by se asi stát nerozdělil. Byla to vůle většiny Čechoslováků.

Nebo snad myslíte, že přišli dva chlapi, řekli “Tak a teď rozpůlíme zemi.” a x milionů lidí si z nich sedlo na zadek? Nedělejte z Čechů a Slováků blbce 😉

Ametyst

Slováky popadlo národovectví. Čechům to bylo fuk. V té době se drobila Jugoslávie i Sovětský Svaz, takže to nebylo nic nepochopitelného. Místo různých ústupků a Pithartovych dvojdomků Klaus to vzal pragmaticky a nemohl držet národ, který chtěl odejít pryč.

mosoj

Nevím kolik je ti let a jestli jsi byl na vojně se Slováky, aby jsi mohl poznal nacionalismus Slováků. Většina Slováků chtěla samostatnost, Čechům to bylo více méně fuk. Viz "válka v NS o pomlčku a pod. Rozdělení bylo to nejlepší co se dalo dělat. Ostatní jsou tlachy. Klaus s Mečiarem to udělali dobře. Většina Evropy z toho měla hrůzu.

Arne1

Co tak si něco z historie přečíst ? Začal bych u encyklopedie

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1nik_%C4%8Ces­koslovenska

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Arne1

@Alesh: V EU sice jsme, ale železná opona na skoro všech hranicích (tedy i na té Slovenské) je zpět.

Alesh

Cože? 🙂 Bože! 🙂

NoFear

da ny, média vždy ukazují jen to, co chtějí. Málokdy však pravdu.