Lombardo

Byl Jan Hus při svém upálení bosý?

Z mnoha zdrojů je patrné, že se dříve při popravě upálením sundávaly odsouzencům boty, jelikož šlo tehdy o poměrně drahou záležitost… A jelikož tenkrát ještě ponožky nijak běžné nebyly, odsouzenec měl tedy úplně bosé nohy. Bylo to tak i v případě upálení mistra Jana Husa nebo je někde nějaká zmínka, že mu třeba kvůli jeho významnosti boty při popravě nechali?

Například na tomto videu je také ten odsouzenec na hranici očividně bosý: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=DaewINHNLf8 Musí to potom tedy být ještě větší trest, protože potom logicky odsouzenec cítí pálení na nohou hned. Mně tedy ale na druhou stranu příjde být popraven bosý přirozenější.

Nejlepší odpověď
annas

Přiznávám, že nikdy mě to nezajímalo.

Ale našla jsem

„Hus mohl zůstat obutý a oblečený (dvě černé sutany z dobrého
sukna a úzký stříbrný opasek), jen na hlavu mu nasadili biskupskou papírovou čepici se dvěma namalovanými čerty s nápisem: „Heresiarcha“ (arcikacíř).“

https://is.cu­ni.cz/webapps/zzp/dow­nload/120147602

Univerzita Karlova v Praze
Filozofická fakulta
Ústav české literatury a literární vědy
Diplomová práce
Tereza Hejdová
Obraz Jana Husa v české raněnovověké literatuře
The Image of Jan Hus in the Early Modern Czech Litera
Praha 2013

Další odpovědi
mosoj

Tak v podobné situaci je již úplně jedno, jestli mu pálí dříve chodidla nebo uši.
Vyjde to nastejno.

zvonisek

Tak to se už nikdo nikdy nedozví.

Kepuč

Stejně ho zabije kouř ne žár, spíš by mě zajímalo jestli ho před upálením zabily, protože se to tak často z milosti dělalo…