Marťas Q9

Budu mít někde v lékařském záznamu uvedenou návštěvu psychiatra?

V jedné z mých otázek mi bylo naznačeno, že je nežádoucí, aby můj praktický lékař věděl o mých návštěvách psychiatra (viz. zde: https://m.odpo­vedi.cz/otazky/jak-ziskat-lekarsky-predpis-na-antidepresiva). Proto bych se nejprve rád zeptal proč. Usuzuji, že je to z toho důvodu, že bych měl záznam ve své lékařské zprávě? Ublíží mi to nějak v budoucnu, třeba až po mě někdo takovou zprávu bude chtít?

Ujišťuji a ptám se zejména proto, že jsem nedávno obvolal všechna psychiatrická oddělení v mém okolí (ne že by jich bylo moc, jsou tu jen 2) a ve všech případech mi bylo řečeno, že ordinace neumožňuje objednání pacientů bez jakéhokoli doporučení, tzn. pokud budu opravdu chtít psychiatra navštívit, jedině přes praktického lékaře.

Oprava odkazu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-ziskat-lekarsky-predpis-na-antidepresiva

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu, že objednací lhůty u psychiatra jsou dlouhé. Možná by bylo výhodnější zkusit praktického lékaře, který posoudí nutnost vyšetření.

Takže záznam o tom, které léky vám předepíše prakltický lékař včetně toho, že vás odeslal na vyšetření zůstane ve vašich záznamech a v záznamech zdravotní pojišťovny.

Pokud vás psychiatr vezme přímo, bude záznam jen u něho a ve zdravotní pojištovně.

Pokud by třeba kvůli zaměstnání bylo nutné potvrzení o psychické a fyzické způsobilosti, vystavuje je praktický lékař, takže záleží na tom, zda vás sám nevyšle na psychiatrické vyšetření, pokud to vyžaduje vaše povolání.

Napadlo mě, co když vás psychiatr pošle do lázní. Žádost vyplňuje praktický lékař na jeho doporučení.

Taklže těžko říct, co je lepší. Přece existuje lékařské tajemství. Onemocněn duše je závažné stejně jako onemocnění těla – jde zpravidla o psychosomatické potíže. Týká se mnoha a mnoha jedinců.

Další odpovědi
ivzez

Praktický lékař by měl mít přehled o všem.

Ale pokud z toho máte obavy, můžete se zkusit
objednat k psychiatrovi v nějakém městě v okolí.
Tam, kde je psychiatrů více, se to může podařit
i bez doporučení praktického lékaře.