Bublá někdy bublanina?

Či jen když se špatně upeče? Co by mohlo způsobit její bublání?

Předpokládám, že bublá proto, že se peče i ingediencí, které jí nadouvají?

Nejlepší odpověď
annas

„Název "bublanina“ pro „pečený kyprý sladký moučník, hlavně z mléka a vajec, s třešněmi n. jiným ovocem“ (Příruční slovník jazyka českého) byl odvozen ze slova bublat, neboť zapečením ovoce v koláči vznikne dojem, že moučník bublá.

Slovo bublati je již staročeské. Lidově se někdy ve stejném významu též používalo žbublati. Slovo vzniklo z praslovanského bǫbƄlati, a to z bƄm-bƄl-ati.

J. Rejzek: Etymologický slovník

Bublanina bublá i bez prášku do pečiva. Jde o starý moučník z doby, kdy se žádné přísady nepoužívaly. Šleháním vajec, tuku a mléka vznikají bubliny, které v těstě bublají i při pečení. Těsto se zvedne a ovoce klesne.

V některé oblasti se bublaninou nazývá žemlovka. Jiný kraj, jiný název.

Další odpovědi
Funna

neber to tak doslova…do těsta se dává kypřící prášek (jedlá soda) a ten jak známo s tekutinami reaguje tak, že „bublá“…jenže ten se dává do hodně receptů, ne jen do bublaniny…bublanina je prostě normální piškotová buchta na plechu posypaná ovocem, které při pečení trochu klesne ke dnu a těsto se kolem kousků ovoce „nafoukne“…

dubraro

Během pečení se v těstu vytvářejí bublinky, odtud název bublanina.

marci1

Těsto prostě „probublá“ napovrch. 🙂