redy

Bouchla mi petka v autě, vůbec to nechápu, jakej byl důvod?

Tak si jedu a najednou rána, rupla mi petka s jemně perlivou vodou.
(nejde o tu vodu) Možná bych to chápala kdyby bylo vedro.
Nevíte jak se to mohlo stát?
Prostě mi to hlava nebere…

Děkuju za vysvětlení.

Dám to do – zábava – aktuality
I když pro mě, to nebyla žádná zábava…

Nejlepší odpověď
gecco

Musela být mechanicky narušená – nejspíš naříznutá…
😉
Pak stačí pár otřesů ke zvýšení tlaku – a bác…
😉

Další odpovědi
zjentek

A co máš za auto? Je to zásadní informace, některý auťáky maj doslova výbušný vlastnosti!

nyjono

Pohybem v autě se mohla víc natlakovat. I přetlakovat.
Podobně jako při pádu. To nám jednou stalo. Láhev spadla na zem s praskla.

krevfan

Jstli si tam mě\la teplo tak to mohlo být tím, že jse natlakovala teplem, už jse mi to taky stalo.

Kepler

Nedává mi to smysl, to jako že se roztrhla? Kdyby by byla mechanicky poškozená, tak snad. Nebo jen vylítl slabě dotažený uzávěr po zašplouchání a uvolnění CO2. Ale PET flašky mají neuvěřitelnou pevnost. Viděl jsem je jako rakety částečně naplněné vodou a natlakované vzduchem na několik atmosfér. Lítaly nahoru přes 100 m. Plynový zapalovač jo, ale pod sklem se mi v tom vedru roztavilo i víčko teploměru. To byla prda 🙂

Jiří Bohumil

Podle mne shoda okolností – narušená + natřesená + chvění v autě+ případně za sklem – teplota. Pak se zvýší tlak a buch. Pokud je to pouze perlivá voda, žádný problém. Horší v případě coly , juice, nebo jiných slazených utrejchů. to je pak mucholapka.

Kelt

Pokud si koupíš láhev a nebudeš s ní hýbat, nebude se dít nic.Stabilní systém Ale stačí, aby ti láhev spadla a už je to nestabilní systém, začne se zvyšovat tlak, a protože objem je stejný, tak to bouchne. Schválně si to vyzkoušej, kup si dvě láhve, jednu vlož opatrně, druhou házej na zem.

Kryšpín

Je doba plastová a její rizika, je to jenom láhev, to takový plechový miláček obalen a vybaven plasty solidně shoří během 5–10 minut

redy

Petka byla zavřená, jak jsem koupila tak byla, přesto bouchla, fakt tomu nerozumím.

Už je kupovat nebudu, protože bych se bála, že to zase bouchne.

gecco

Nemusíš se až tak moc bát…
Musela být nařízlá nebo hodně škrábnutá, nepoškozená petka vydrží neuvěřitelné věci.
😉

jáára

Kupuj si lahváče, ty tak často nebouchaj…

gecco

Už jsi s basou v každé ruce zakopl??
Já jo…!
:-O
Takový škody…

Jugar1

Je to nesmysl,aby toi samovolně rupla,kdyby byla poškozená,tak by nerupla,jen by ušel co2,když pošleš foto,bude to lepší.Petku jsem tlakoval 8mi barama a pak rupla,ale jen tak samovolně nerupne,je to kravina.

Dochy

Stačí škrábanec a PET to podstatně oslabí. Při zátěži (třeba otřesy v autě způsobily zvýšení tlaku) se pak opravdu může roztrhnout v místě toho škrábance. Podobný princip jako při trhání některých druhů igelitů. Samo o sobě to vydrží hrozně moc a rukou to roztrhnout nejde. Ale stačí kousíček nastřihnout a pak už to jede skoro samo.