arygnoc

Ak by na Ukrajine vypukla občianska vojna, pomohla by EÚ s armádou Slovensku, …

Maďarsku, Poľsku a Rumunsku s ostrahou hraníc? Prípadne i Bulharsku, kde by sa dal očakávať prísun utečencov cez Čierne more?
I s budovaním utečeneckých táborov?

Nejlepší odpověď
anonym

Obávám se, že EU by nepomohla (považuju ji za spíše tlachací, než akční organizaci) – ale na požádání by určitě pomoc poskytlo NATO a velmi pravděpodobně i Česko (vrámci sebezáchovy aspoň ´visegradským´ partnerům).

Další odpovědi
Lamalam

EU není NATO.

led

Až tak hrozné to nebude. Nie je v záujme ani jednej z politických strán na Ukrajine vyvolať občiansku vojnu. Tieto ich hry, žiaľ aj s obeťami na živote, sú len kvôli silnejšiemu uchopeniu vnútornej moci a pritúleniu sa k mocnému susedovi. Otázka je, k ruskému medveďovi alebo európskemu býkovi?… Alebo bude ako doteraz tancovať štvorylku, raz sem a raz tam…
Otázka bezpečnosti okolitých krajín v prípade ozbrojeného konfliktu na Ukrajine je zabezpečená ich ozbrojenými zložkami a zmluvami o vzájomnej vojenskej pomoci.
Prípadná imigrácia ukrajincov do europskych štátov je legálna i nelegálna. Na legálnu imigráciu a budovanie utečeneckých táborov sa vzťahujú medzinárodné zákony a dohody. Tej nelegálnej musí zabrániť každý štát v ramci svojich možností.
Akákoľvek ozbrojená jednotka z iného štátu by mohla aktívne pomôcť pri ochrane „deravých“ hraníc len na základe požiadania ohrozeného štátu v rámci medzinárodných dohôd.

Drap

Nelze jednoznačně odpovědět.Záleží to na spoustě faktorů. Skutečností je, že na Ukrajině se hlavě v současnosti bojuje hlavně o mezinárodní politický vliv mezi evropskou a euroasijskou skupinou.Záleželo by hodnětaky na tamnější vládě. Spíše by se podle současné situace a vlivu dalo přemýšlet o pomoci Ruska.

zzzzz

No já se obávám, že by jsme ty uprchlíky začali všichni houfně přijímat a udělovat jim azyl.
Jinak ano, pokud jsou ohroženy hranice šengenu, tak se zapojují všechny země.

Hamon

EU by stanovila eurokvóty, kolik musí nejbližší země přijmout uprchlíků. Pokud by jich některá země přijala míň, zaplatila by europokutu.

Nuk nuk

Teoreticky ano, resp. měla by pomoci. Ale jak znám EU… mám obavy, že jmenované státy nejsou zrovna tím, co by vdení EU příliš zajímalo.

mojitek

No,Gruzíncům taky nikdo nepomohl když je napadli Ivani…