ingi

Rýma a kapky

Měl bych dotaz : Kapky do nosu se smějí používat jenom týden, protože to škodí sliznici vo nuso. Ale co mam dělat když mam rýmu třeba 14 dní nebo i víc a pokud si tam nenakapu a nevysmrkam to, tak vždycky dostanu dutiny nebo zánět středního ucha :( Pomozte …

Nejlepší odpověď
Pájo

Nosní přípravky, které nejsou ryze na přírodní bázi, se smí používat opravdu jen týden a potom začnou mít přesně opačné účinky (škrábání až pálení v nose není výjimkou, i když tyto projevy bude nejspíš připisovat nachlazení).

V prvních dnech rýmy se Vám sice ucpaný nos krásně uvolní, nateklá sliznice splaskne… Pokud ale kapky budete používat příliš dlouho, sliznice naopak zduří a za chvíli už nelze bez kápnutí v klidu spát ani dýchat.

Vysušená nosní sliznice přestává plnit funkci přirozené ochrany, mění se kvalita čichu – můžete si přivodit dokonce i ztrátu čichu.
Nevhodné kapky ale mohou způsobit ještě vážnější problémy, jako je třeba ucpání Eustachovy trubice, zánět středního ucha (permanentně zalehlé uši). O návykovosti některých nosních kapek (s obsahem derivátů efedrinu) teď ani nemluvím. Přeruší se pohyb buněk v nose, čímž je způsobeno prosáknutí nosní sliznice, a proto máte pořád pocit ucpaného nosu.

Řada věcí správně funguje jen za předpokladu, že se správně používá. To u léků platí trojnásob!
V každém případě vždy čtěte příbalový leták, jen tak se dozvíte více o rizicích, která s léčbou přijímáte a nedbejte na některé pseudo-dobré rady typu: kapu nosní kapky 3 neděle a (zatím) jsem v pohodě;
Nemusíte zákonitě opakovat „notorické chyby“ ostatních jenom proto, že oni si to zvykli tak (blbě!) dělat, zodpovědnost za Vaše zdraví vždy bude na Vás;

Rada na závěr:

  • oficinální kapky používejte výhradně jeden týden, poté léčbu jimi přerušte (o vhodnosti jejich delšího používání se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem);
  • vyzkoušejte přírodní přípravky (Nosní oleje, Nosní gely), včetně minerálních a mořských vod (Vincentka nosní sprej), u kterých je jedno, jestli je používáte pět nebo deset dní;
  • vhodná by u Vás byla i návštěva alergologa, Vaše rýma může být alergická a vhodnou léčbou by se vše mohlo upravit;
  • vyzkoušejte pro uvolnění nosu krátkodobě čichací (mentolové) tyčinky, s výběrem vám pomohou v lékárně;
  • vyzkoušejte inhalovat (uvaříte si vodu v hrnci, přidáte sůl nebo pár kapek éterického oleje, vklouznete s hlavou pod ručník a inhalujete – pokoušíte se nadechovat střídavě ústy a nosem);
  • vyzkoušejte i jiné prohřívací techniky: přikládejte si horké dlaně na lícní kosti v blízkosti nosu, uvolnit nos může pomoci ponoření rukou do horké vody (párkrát umyjte nádobí), vyplachujte si ústa horkou vodou nebo čajem předtím, než čaj polknete
  • běžte do sauny
  • vyzkoušejte homeopatické přípravky (k dostání v lékárně)

Další odpovědi
mosoj

Nesmíš tomu tolik věřit. Používej kapky které mají zvlhčující účinek.
Pinosol a Vibrocil se můžou používat i dlouhodobě.
Jinak zabírá mořská voda nebo Vincentka ve spreji.
Sanorin nepoužívat !

Mám chronickou rýmu půl života.

casey

pouzivam vyhradne kapky nasivin, ty jedine na me stoprocentne ucinkuji. Tez se nemaji uzivat dele nez tyden. Uzivam je po celou dobu rymy, klidne 3 tydny a za tu dobu spotrebuji i 2 baleni. Zatim nepocituju zadnou ujmu.
Takze netreba to prehanet, ale striktne se drzet pribaloveho letaku nemusite.

quentos

vybodněte se na kapky a jezte cibuli! Taky je velmi dobré pít z ní průběžně šťávu, recept viz odkaz – do týdne jste bez rýmy, bohatá vlastní zkušenost; připravte si ale hory kapsníků, bude docela intenzivně odcházet.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-rychle-a-bez-leku-zbavit-rymy

modrokakocka

a spokojenost s nimi? docela jsem nad nimi přemýšlela, no ae asi to vyzkouším, za to nic nedám

adelickaa

Mrkněte se na https://www.pinio-nasal.cz/ a uvidíte že vám budou fungovat a zabírat. doma jsme s nimi spokojení. Všichni, já, manžel, děti…

Sonka Pop

Nasivin má dobré a hlavně účinné spreje do nosu. Používáme ty dospělácké, protože malý zatím nebyl díky bouh nemocný a vždycky nám nos uvolnil narozdíl od olynzhek, s těmi nemám moc dobrou zkušenost