Může lékař odmítnout udělat vyšetření?

Dnes ráno jsem byla kvůli několik let trvajícím střevním potížím a nevolnostem na kolonoskopii: Myslím, že je zcela pochopitelné, že jsem z toho byla rozrušená, a když jsem viděla, že místo v leže na boku s k tomu určenými kalhotami, které by nechaly člověku aspoň špetku důstojnosti, to dělaj na takovým křesle jako na gyndě, na klidu mi to rozhodně nepřidalo. Rozbrečela jsem se a řekla sestře, že chci analgosedaci. Tu mi píchli, jenže kromě motání hlavy mi nepřišlo, že by to mělo jakýkoli účinek. Když jsem po chvilce přišla k sobě, zjistila jsem, že jsem v jiné místnosti a nechápala jsem, proč mi matka říká, ať se obleču a že jdeme. Řekla mi, že to prý nešlo, že mi dali dvojitou dávku analgosedace, ale vůbec jsem se neuklidnila. V lékařské zprávě jsem se poté dočetla, že jsem se tam s nimi prý prala a křičela, takže to nemohli dělat, aby mi neprotrhli střeva. Doktor tam taky píše, že si myslí, že to mám psychosomatické, doporučuje nějaké krevní testy, a že jedině pokud ty budou naznačovat nějaký ten střevní zánět, pak se tedy udělá ta kolonoskopie v celkové narkóze, ale jinak ne. Podotýkám, že celkovou nebo nějakou větší sedaci jsem chtěla už od začátku, ale bylo mi řečeno, že se to tak dělá jenom malým dětem, nebo když to jinak nejde. (Copak to, co se tam dělo (tedy já si to nepamatuju, ale psali to v té zprávě), není důkazem, že to jinak nejde?) Jde mi o to, že z krevních testů se to přece nemusí prokázat, případně až v pozdějším stadiu. To jim přijde normální, abych (když nic nebude v krvi) měla dalších kolik let každý den průjmy, bolesti a nevolnosti a že se to vyšetření udělá asi jedině až mi třeba praskne nějaký vřed ve střevě a do bezvědomí upadnu sama od sebe, když mě oni odmítaj uspat?

Nejlepší odpověď
venkovan

Colonoskopii mi dělali jednou na boku a jednou na zádech. Takže geyda křeslo by mohlo být v pohodě aby vyšetření běželo co nejlépe. Zřejmě tě rozhodilo, že ti nenechali spodní kalhoty s dírou u konečníku. Myslím, že to fér nebylo, zejména když jsi ještě mládě které má ještě hodně ostychu – respektive neumí si sobě říci, že doktoři toho viděli už mnoho.
Dvakrát mi to dělali bez jakýkoliv utišujících prostředků. Jednou to bylo hodně nepříjemné, ale přežil jsem. Podruhé jsem ani o vyšetření nevěděl.
Průjmy a nevolnosti mohou být od nervů, ale první je potřeba vyloučit záněty. Jdi do toho znovu, je to pro klid duše. Nech si u sebe mámu pro klid a neper se. Pokud se stydíš není to nic nenormálního, taky jsem hanbatý u lékaře celý zmatený. Zkus to přenést s úsměvem. Klidně se přiznej, že ti ta nahota není příjemná apod. Na důstojnost člověk občas zapomene když jde o nemoc. Jsou horší chvíle kdy nahota u lékaře je proti tomu idilka.

Další odpovědi
Drap

Můžete zkusit navštívit jiné zdravotnické zařízení. Ze své zkušenosti vím, že lékaři si vždy své stanovisko dovedou obhájit. Další možností by byla stížnost zaslaná vedení nemocnice, nebo zdravotnického zařízení kde vám to dělali.

hanulka11

To je opravdu těžké rozhodnout. Myslím, že lékař se snažil vyšetření udělat, ale pokud by tě měl ohrozit na zdraví ..na takové vyšetření opravdu je třeba 100% klid a spolupráce. Vím, že je nepříjemné svlíkat se ,ale u lékaře by měl jít stud stranou . Mají své postupy a jistě bezpečné. Tím se tě nechci dotknout.

A dnešní laboratorní testy odhalí mnohé o čemž ani netušíme, že lze z krve poznat.

Nebo si zkus sehnat vyšetření jinde -uvidíš jak budou postupovat. Psychika dělá hodně -klidně můžeš mít ty potíže jak tvrdí lékař ,ale to by se muselo opravdu vyloučit onemocnění a pak začít léčit psychiku.

mosoj

Kolik je ti let ? ¨Není třeba dělat takový cirkus. To vyšetření není zase tak hrozné.
Máš něco na sobě, co by doktor neznal, že tak vyvádíš. Co až budeš nedůstojně rodit !!!
Zahodit takovéto 100 % vyšetření je hodně velká nezodpovědnost vůči sobě. Není třeba hladat vinu u jiných.
Já jenom, že nejde o to najít jiné zdrav. zařízení, ale oni ti ho nebudou chtít po druhé udělat protože jim to pojišťovna nezaplatí. Naopak bude chtít peníze od zdravotnického zařízení.

Oni totiž pojišťovny kolonoskopii hradí na prevenci jenou za pět let a to je dlouho i na tu prevenci a tu jsi si již vyčerpala.
Komu se zdají moje slova tvrdá nechť si někde sežene informace. A bude hůř.
Příště si to třeba zaplatíš jako nadstandart.

anonym

Tu to lékařskou procedúru jsem prodělal i já.Po nezbytném vypití protivného roztoku jsem se dokonale vyčistil.Před zákrokem jsem obdržel dávku něčeho,co mě přivedlo do stavu opilosti.Po zákroku,který nebyl nijak bolestivý,jsem byl odvezen dcerou domů a už v autě začalo peklo. Byl jsem nafouknutý k prasknutí,vyh­ledával jsem na zadním sedadle polohu,která by mi pomohla od bolesti.Doma,v po­loze ležícího střelce, mi pomalu,ale jistě odcházely plyny a bolest postupně ustupovala.Můžu říct,že manželka mi dovolila si upouštět větry doma,v místnosti. 🙂
Po nějakém čase jsem diskutoval s kamarádem,který také prodělal tuto procedúru,ale v celkové narkóze,proto že měl strach ze zákroku a bylo mu vyhověno.A jak už tu někdo psal,stud šel stranou!