veronika36

Od kolika let si můžu sama rozhodovat o lékařských vyšetřeních -př.gastroskopii?

Zajímalo by mě, od kolika let je možnost si rozhodovat o lékařských vyšetřeních, operacích apod.. Myslím tím ve věku do 18ti let o tom pokaždé rozhodují rodiče? Někde jsem zaslechla, že děti od 14ti let si o tom můžou rozhodovat samy, co je na tom pravdy? Děkuju

Nejlepší odpověď
gecco

Rozhodovat můžeš s jistotou od dosažení způsobilosti k právním úkonům (běžne tedy od 18 let, ale někteří jí nedosáhnou nikdy)…
😉
Pokud jde o nezletilé – není přesně určena věková hranice, Občanský zákoník (NOZ, 89/2012 Sb.), definuje takto, cituji:
„Nezletilý, který není plně svéprávný, může v obvyklých záležitostech udělit souhlas k zákroku na svém těle také sám, je-li to přiměřené rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku a jedná-li se o zákrok nezanechávající trvalé nebo závažné následky.“, §95…
😉

Další odpovědi
lota

Myslím, že děti prostě rozhodovat sami nemůžou – od toho jsou rodiče. Tedy rozhodovat můžeš až v 18, jako dospělá, ne jako dítě.

lexx

není věkem omezeno, nemotejte ji hlavu, podstatné je být pojištěný, pro doktora je to výkon který mu pojišťovna zaplatí

ivzez

O lékařských vyšetřeních by člověk neměl rozhodovat sám.
Měl by dát na doporučení svého lékaře (a na lékaři je, aby
svůj návrh a/nebo požadavek co nejlépe vysvětlil).

Nemá-li člověk dostatečné odborné vzdělání, neměl by se
rozhodovat např. podle toho, že se bojí jehel nebo zubaře…