Major Zeman

Zubař – „udělat korunku“ Co je to?

Můj zubař mi při poslední návštěvě navrhnul, že by mi na jednou „špatném zubu“ udělal korunku. Co to znamená? Co mi bude všechno dělat? Do zubu mi zatím nějakou vložku, nebo co, tak předpokládám, že ji při příští návštěve vyndá a bude dále pracovat, ale co znamená „dostat korunku“?

Jak je taková procedura bolestivá? A k čemu je potřeba mít v daném zubu onu vložku?

Odpovědi
orwell

Znamená to udělat na špatný zub nový kabátek. Nejnepříjemnější je obroušení zubu před otiskem. Ta vložka má patrně umrtvit nerv. Při broušení to páchne, jako když se pálí čertovi kopyto. Pokud možno nedýchej nosem! Já jsem měl před mnoha lety štěstí na doktora typu „Mengele“, který mně brousil živý zub bez umrtvení, přičemž na to dost tlačil, asi spěchal. Do smrti na to nezapomenu! Pak jsem běhal s „nahatým zubem“ asi 14 dní, než na protetice spáchali korunku. V té době se nedalo pomalu ani dýchat, když bylo chladněji, natož jíst. Nejlepší fór byl, že se poté zjistilo, že korunka je krátká a nesedí. Celá anabáze se tedy opakovala znovu se vším všudy, jen tentokrát jsem čekal na novou korunku pouze týden. Tentokrát naštěstí padla jako ulitá. Nikdy potom jsem na další korunku nenašel odvahu. Opravdu nekecám, skutečně to tak bylo.
Ale dnes je doba jiná, dotyčný lékař již nežije, technologie pokročila. Tudíž si myslím, že nejvíc tě dnes bude bolet peněženka. Cena téhle legrace se pohybuje v řádů tisíců, dle kvality korunky, chamtivosti lékaře a zdravotní pojišťovny. Raději se napřed informuj o ceně, aby to s tebou pak neseklo.
Tak ať se zadaří!
Doplňuji:
Ještě jsem zapomněl říct, že to není na věky. My starší (co tu ještě straší) víme, že s věkem se zuby „prodlužují“, ale korunky ne! Dásně totiž ustupují. Takže po létech (u každého je to jinak) se mezi koncem korunky a dásní se vytvoří mezírka, kde potom zub bude postupně uhnívat. Až jednou kousneš do rohlíku (bacha na ty tzv. gumové) a bude vymalováno. Rup a je to. To se pak jde za lékařem a nejde-li naroubovat do kořenu čep, udělá se můsteček. K tomu je ale potřeba udělat dvě korunky na sousedních zubech …
No nic, raději končím.

Lamalam

Udělat korunku pro zubaře znamená především vydělat korunku, a to nejednu.

Fyzik

Udělat korunku znamená udělat otisk (při tom se občas zvrací, když se před tím najíš, a neuposlechneš pokynů), ten otisk se vylije keramikou nebo obecně něčím hodně pevným, a nasadí se ti to a přilepí na zub, což nebolí. Zub se před tím čistí proudem, což trochu bolí a hlavně je to hnusné, jako všechno u zubaře. Není to zkrátka umělý zub, ale jen umělá korunka.
Doplňuji:
Proudem myslím jako vody nebo vzduchu, ne jako elektřinou :D jen abysme si rozuměli.

mosoj

Dříve než ti nasadí korunku je třeba umrtvit , řádně ošetřit a nakonec vyplnit kořenové kanálky. Potom ti udělá otisk zubu podle kterého zubní technik vyrobí náhradu zubu. Původní zub se obrousí a na obroušený zub se nalepí ta náhrada ( korunka). Pokud tě to bude bolet picne ti injekci ( zejména při broušení).
Připrav si nějakou tisícovku , zadarmo to nebude.

Mně v současné době připravují můstek přes tři zuby ( jako tři korunky). Odhad ceny do 10 000 Kč, podle materiálu.
Doplňuji:
Jo a jeden zub mám jenom kořen, takže v ceně je i vlepení čepu do kořene.

da ny

Zasílám pro představu odkazy na typy korunek:
http://zubar-praha-2.cz/zakrok/zubni-korunky/
http://www.zu­by.cz/korunky/i­ii-typy-korunek.html
http://www.ok­dent.cz/cs/clan­ky/9-jak-se-dela-korunka/