Avatar uživatele
Zlatý

Ztracené bednění, co to je a jakou má spojitost s Třetí říší?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Stavba německé autostrády napříč Československem
Kronika města Olešnice na Moravě, malého města ležícího na Hornosvratecké vrchovině, zaznamenává zajímavé události třicátých let minulého století, kdy nacistické Německo poskytlo práci místním lidem. Rok 1939 je pohledem olešnické kroniky je zachycen takto: „Zima tohoto roku byla velmi mírná. Sněhu bylo málo, teprve v březnu napadlo ho větší množství, takže způsobil hodně škod na ozimech a jeteli. V tuto dobu bylo z různých událostí a zpráv možné usuzovat, že se připravují osudové změny v našem státním a národním životě. Německá říše vymohla si stavbu dálnice územím druhé republiky s význačnými výsostnými právy…“ Stavba této „vídeňské“ autostrády A88, která měla spojit Wroclaw (v německém exonymu Breslau) s Vídní, byla zahájena v dubnu 1939.

Měla to být říšská autostráda o délce 320 kilometrů, postavená na československém území. Původně měl být její status měl být "exteritoriální“, mělo zde existovat celní oddělení od československého státu. Na všech nájezdech a výjezdech by byly německé celnice a dotčené území mělo být vyňato z výsostných československých pravomocí.

Dodnes je na trase této tzv. Hitlerovy dálnice na leteckých snímcích Moravy a severovýchodních Čech zřejmý koridor připravované autostrády, vytvořený provedenými zářezy do krajiny a vybudovanými náspy. I dnes je možné na trase plánované autostrády narazit na rozestavěné pískovcem obložené mosty, vystavěné ve starobylém antickém stylu metodou ztraceného bednění.

Více podrobností na

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:YEzR1wj SWqcJ:dumfinanci.cz/zajimavost i/kdyz-dal-hitler-praci-ceskym -lidem+ztracen%C3%A9+bedn%C4%9 Bn%C3%AD+a+Hitler&cd=1&hl=cs&c t=clnk&gl=cz&source=www.google .cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Zajímavá otázka,nikdy jsem o tom neslyšela,nečetla!Doteď.

Zdroj: http://dumfinanci.cz/zajimavos ti/kdyz-dal-hitler-praci-cesky m-lidem


Avatar uživatele
Zlatý

Tvárnice zvané ztracené bednění patří do skupiny základového zdiva a nahrazují klasické dřevěné bednění, které se dříve vyrábělo z dřevěných desek a vylévalo betonem. Podstatou systému ztraceného bednění je vytvoření trvale zabudovaného bednění pro nosnou betonovou výplň stěn a stropů. Základem jsou betonové tvárnice, které se spojují na sucho a vylévají betonovou směsí.
Doplňuji:
Jedná se o stavební technologii. Jak plyne z citace odkazu, byla mimo jiné používána i při stavbě silnic. S Třetí říší tedy nijak nesouvisí.

Zdroj: ceskestavby.cz

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.