Zrušení trvalého pobytu z nájemního městského bytu

Prosím mohu zrušit trvalý pobyt občanu, kterému jsem dal souhlas k trvalému pobytu k sobě do nájemného městského bytu. Nájemní smlouva je napsána jen na mé jméno, nemá ke mně žádný vztah. Nepřispívá na nájem od srpna 2009, z toho důvodu bych chtěl na MěÚ, evidenci obyvatel zrušit můj souhlas k trvalému pobytu? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
standa

Záznam v evidence obyvatel o trvalém pobytu a související zápis této adresy do občanského průkazu může být zrušen několika způsoby:

  1. dotyčná osoba se sama přihlásí k jinému trvalému pobytu…, pak se automaticky smaže dosavadní záznam
  2. vlastník dotčené nemovitosti (tedy pozor nikoli Vy jako nájemce) může požádat o zrušení záznamu v evidenci, pokud u dotyčné osoby zaniklo užívací právo k předmětné nemovitosti…, jinými slovy, pokud byla ukončena nájemní nebo podnájemní smlouva.

Moc nerozumím jak jste z pozice ´nájemce´ mohl či měl dávat souhlas k záznamu trvalého pobytu, ale třeba to úředník požadoval (i když dle mého názoru nad rámec zákonných púodmínek).

Ještě bych upozornil na jeden možný problém:

  • vámi zmiňovaná osoba je z právního pohledu buď PODNÁJEMNÍKEM ve vztahu k vám jako ´podnajímateli´ a nebo SPOLUNÁJEMCEM ve vztahu k majiteli nemovitosti
  • v obou případech by s tímto stavem měl souhlasit MAJITEL (tedy obec)
  • je teoreticky možné, že pokud tato osoba u vás dlouhodobě přebývá bez souhlasu majitele, tak se může jednat o hrubé porušení nájemní smlouvy z vaší strany a smlouva by mohka být i vypovězena bez náhrady

Osobně bych problém se záznamem trvalého bydliště této třetí osoby v sídle dotčené nemovitosti vůbec neřešil…, vás se to nijak ´právně´ netýká (neřeším problém s doručování pošty této třetí osoby)

DOPLNĚNA:

To bond73

Já nechci polemizovat s vašimi praktickými zkušenostmi 🙂 jen mi nejde do hlavy, jak může kdokoli (dospělý) dostat „trvalý pobyt“ k místu, ke kterému nemá žádný ´právní´ vztah…

cituji Vás: „Tudíž mu, NEVZNIKLO nájemní právo k této bytové jednotce,pouze pro vaší osobu – toto je mé absolutní konstatování a holý fakt věci“

bond73

Pokusím se vám odpovědět co nejsrozuměle,Standa vám tam popisuje něco ,s čím absolutně nesouhlasím.Ale pro pořádek.Vy jste dostal do nájmu byt od městského úřadu,jěště dříve,než-li jste onu osobu přihlásil k trvalému pobytu rozumím tomu takto dobře ano?Tudíž mu,nevzniklo nájemní právo k této bytové jednotce,pouze pro vaší osobu – toto je mé absolutní konstatování a holý fakt věci.Zrušit této osobě údaj o trvalém pobytu lze a je to docela dost snadné,ovšem, při tomto posuzování městský úřad ,ani tak moc nebude zajímat ,zda ona osoba vám přispívá na nájemné,ale o fakt ,zda se zde zdržuje či né,ale nemějte z tohoto nijakou obavu.Vezměte si list čistého papíru ,který budete adresovat příslušnému Městskému úřadu – odboru správních a vnitřních věcí (evidence obyvatel) a zde v žádosti napište,že ona osoba se u mne nezdržuje od…,musí to být více jak 3.měsíce ,nezapomeňte!!! a že žádáte o zrušení údaje o trvalém pobytu na vaší adrese pro tuto skutečnost.Žádost podepište, udělejte si jednu kopii a oba listy, zaneste na tento úřad na podatelnu,kde vám toto přijmou a jěště vám dají, potvrzenou kopii vaší žádosti, s označeným razítkem podatelny,aby jste měl o tomto doklad ,pro případné urgence.Poté,vám i dotyčné osobě, bude doručeno oznámení o zahájeném správním řízení, ve věcí zrušení trvalého pobytu.Od zahájení tohoto řízení, je onen úřad povinen, dle správního řádu do 30-ti dnů rozhodnout.Poté, vydá rozhodnutí s tím,že se oné osobě ruší trvalý pobyt, na vaší adrese a údaj o trvalém pobytu pro tuto osobu, bude na onom městském úřadě.Toto ,je tak asi skoro vše, pro tento úkon, o zrušení údaje trvalého pobytu,ale mohou zde vzniknout i jiné situace a v tomto případě ,mi ihned napište na můj email: bond73@seznam.cz a já vám sdělím co dál.Mám s tímto osobní zkušenost a dobře vím,jak se s tímto vypořádat,ale jak říkám, vlastně se jedná a jednoduchý úřední úkon.Hodně štěstí přeji.