Avatar uživatele
Zlatý

Znáte význam a původ jadrného českého přirovnání "jsi v p.deli jako vládní vojsko v Itálii"?

Kdy asi toto úsloví vzniklo? Co bylo vládní vojsko?

Omlouvám se za vulgární vyjádření, ale jinak by nevyznělo.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

vzniklo za 2. světové války, resp. po ní. O původu se lze dočíst ve Wikipedii - viz odkaz, sekce "Vládní vojsko v Itálii":

jednotky nasazené Němci v Itálii ztratily 25 mužů a dalších 800 jich "přeběhlo" na druhou stranu. Pak se nelze divit, že vládní vojsko bylo brzy ... tam, kam slunce nesvítí, ovšem s výjimkou lidí opalujících se v poloze na břiše.

Zdroj: cs. wikipedia. org/wiki/Vl%C3%A1dn%C3%AD_vojs ko#Vl. C3. A1dn. C3. AD_vojsko_v_It. C3. A1lii

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Toto protektorátní vojsko mělo stejné přilby jako česká armáda.
A i vojáci, kteří ve vládním vojsku sloužili, se domnívali, že v závěru války, až dojde k finálnímu vystoupení proti okupantům, mohou být platní právě proto, že mají uniformu a výzbroj, byť nedokonalou.
Jinak v praxi bylo vládní vojsko využíváno spíš symbolicky ke střežení železničních tratí, na bramborových brigádách, při protipovodňových protiopatřeních, když šly ledy apod.
V letech 1943 a 1944 se pokoušela decimovaná, rozbitá Obrana národa znovu postavit na nohy. Pod vedením generála Nováka tehdy přišli s novou koncepcí orientovat se na finální vystoupení v závěru války a na uniformované české sbory, jako byli četníci, policisté, železničáři, tramvajáci, hasiči a vládní vojsko.
Němci jako okupanti tuto armádu budovali ze dvou pragmatických důvodů. Jeden byl, aby vytvářeli na počátku období 1939, 1940 před světem zdání určité autonomie protektorátu – mají armádu, prezidenta, ministra atd.
A na druhé straně potřebovali početnou obec rotmistrů a déle sloužících poddůstojníků někde zaměstnat, aby nevznikal další rezervoár pro odboj. Proto bylo asi 7.000 mužů dekretem povoláno do vojska, zatímco pro ostatní se hledalo uplatnění v civilním zaměstnání.
Když se nacisté dozvěděli konkrétnější plán těchto odbojových složek (Novák byl zatčen a s ním další a další lidé), Karl Hermann Frank se rozhodl většinu vládního vojska poslat ke strážní službě do severní Itálie. A to přestože podle zakládajících předpisů nemělo být vládní vojsko nikdy použito mimo území protektorátu.
Tehdejší velitel vládního vojska generál Jaroslav Eminger orodoval a bojoval proti tomu, aby vládní vojsko bylo odsunuto do Itálie, ale to už jeho názory nacisté nebrali v potaz.
Doplňuji:
Už kolem 12. června, když se jen trochu zorientovali v prostoru Turín, Milán, v severních částech, kde bylo silné partyzánské hnutí, začalo docházet doslova k masovým dezercím. Takže v krátké době z 5.000 mužů, kteří tam byli odsunuti, jich 800 uteklo k partyzánům.

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:DH4O5kL 44toJ:www.ct24.cz/textove-prep isy/historie-cs-eu/68783-obran a-naroda/+platn%C3%A9+jako+vl% C3%A1dn%C3%AD+vojsko+v+It%C3%A 1lii,&cd=11&hl=cs&ct=clnk&gl=c z

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3815
Zlatý Drap 2281
Zlatý led 1646
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 866
Zlatý mosoj 845
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.