annas

Znáte původ hry v šachy?

Šachy bývají často ochránci lidských práv kritizovány pro svůj rasismus, neboť ve hře hrají vždy bílí proti černým (je to vlastně hra na rasovou válku). Navíc bílý vždy začíná.

Co si myslíte o tomto tvrzení? Má reálný původ?

Nejlepší odpověď
vagra

Quentos má pravdu.Možná, že šachisti,po protestech jednoho etnika, dostanou nařízení ze Štrasburku, aby figurky byly jenom jedné barvy, pokud možno bílé.
Hra sice ztratí smysl, ale zcela určitě, přestane být rasistická.
Podobně „chytré“ návrhy, myšlené opravdu vážně, tady přece v nedávné době byly.
Josef Lada byl obviněn z rasismu, protože jeho kocour Mikeš je černý.

Další odpovědi
1popelka1

Přesný původ této deskové hry není známý, ale má se za to, že vznikla v sedmém století v Indii. Do Evropy dorazila v devátém století, jak svědčí nejstarší evropský šachový text, latinská báseň Versus de scachis (prvním česky psaným dílem jsou Kniežky o šašiech od Tomáše Štítného z doby kolem roku 1390).

Předchůdcem šachů byla hra Čaturanga (6.st., Indie). Jednalo se o hru pro čtyři hráče; o tom, kterou figurou bude hráč v daném kole hrát, rozhodovala kostka. Ale staré hindské zákony zakazovaly hrát hazardní hry. A tak, aby se vyhnuli trestnímu postihu, museli se Hindové při hraní Čaturangy obejít bez kostky. Poté se snížil i počet hráčů na dva, došlo k dalším změnám a vznikla hra Čatrang…..

Takže vlastně to, že začíná pořád stejná barva (bílá) není rasismus, ale jen pouhý boj proti hazardu 🙂

quentos

to určitě pošlo od cikánů, jako bych je slyšel… ti už nevědí, co by si vymysleli…

anonym

tohle má svůj původ spíš v nějakém tom rasistickém vtipu než v reálné stížnosti kohokoliv se zdravým rozumem 🙂

annas

Quentosi, nevím, odkud to pochází, ale aspoň jsem se zasmála. Všechno vadí…

quentos

tak nějak…