Avatar uživatele
Putin

Znáte nějaké zajímavé události, které se staly ve vaší vesnici/městě za druhé světové války?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, da ny, Agneta před 3250 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
setapouch

Ano. Bydlím v Praze.
Doplňuji:
Teď se například zajímám o únosy čs. občanů sovětskou kontrarozvědkou. Únosy začaly ještě v průběhu války a k několika došlo v Praze.

Upravil/a: setapouch

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Ano z vyprávění dědy, babvičky, tatínka (dalších příbuzných) z Plzně – předválečné, válečné, osvobozené – se všemi pozitivy a negativy chování armády USA i poválečné strasti v Plzni.
Později z osidlování pohraničí…
Včetně vyprávění Němců (fašistů i antifašistů, sudeťáků i říšských Němců /kteří jimi opovrhovali/), zde žijících po válce. Ještě dnes je jich (a jejich potomků) plné karlovarsko, chebsko a sokolovsko ;) Egerlandštinu slýchávám všude přes 50 let :D
Doplňuji:
Agneto,
myslíte, že i pro tyto lidi byla II. sv. válka v ČR prima? :(
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kon­centra%C4%8Dn%C­3%AD_t%C3%A1bor_Te­rez%C3%ADn
http://www.ces­kenarodnilisty­.cz/clanky/zwo­dau-svatava.html
Dnes na ČT1 – vzpomínala pamětnice, která přežila pochod smrti a ve Svatavě ztratila maminku…
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­va_Erbenov%C3%A1

http://www.zas­vobodu.cz/new­s/gestapo-veznice-koncentracni-tabory-/

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Agneta

Za války se žilo príma…lépe než před válkou. Neznám nikoho, kdo by to poznal z té druhé strany.
Co jsem já slyšela:

„Kdyby nepřišli němci (píšu s malým – jsem rasistka), tak bychom umřeli hladem, 5 dětí a žádný příjem“ (- tady bylo myšleno zavedení něm. soc. zákonů v Česku)

„Když přišli němci, tak jsme dostali nově postavenou půlku rod. domku, předtím jsme bydleli ve sklepním bytě“ (- zase z něm. soc. programu)

„Když byly v Kolíně nálety, a já šla jako šestiletá ze školy, tak mě chytil něm. voják za ruku, a odtáhnul mně do krytu, když jsem vylezla ven, byla naše ulice pryč…“

„O tom, že byla válka, jsme ani nevěděli, dařilo se nám dobře, horší to začalo být teprve když válka skončila“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirkajirka

Dvůr radnice v Třešti byl v posledních dnech 2. světové války svědkem smutné události. Dne 7. 5. 1945 zde bylo popraveno 33 občanů Třeště. Další oběť byla zastřelena za zámkem. Tuto tragickou událost dnes připomíná památník obětem. Ve dvoře se nachází i druhý památník, věnovaný 107 občanů židovské víry z města a okolí, kteří byli v květnu 1942 deportováni do vyhlazovacích táborů. Válku jich přežilo pouze 9.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Awe

Historie dnes snad málo známého města je u nás docela zajímavá…Ať už v době 2sv nebo před…

V říjnu 1938 byl po ultimátu polské vlády, která zneužila oslabení ČSR po Mnichovské dohodě, Český Těšín obsazen polskými vojsky a přičleněn k polskému Těšínu jako Cieszyn Zachodni (Západní Těšín). Po porážce Polska v roce 1939 byl, spolu s polskou částí, připojen k Německu. Ustupující polská vojska tehdy vyhodila do povětří most přes Olši.

V průběhu druhé světové války se na území Českého Těšína nacházel zajatecký tábor Stalag VIII D Teschen.

Zdroj:http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%BD_T%C4%9B%C5%A1%C3­%ADn

Možná proto tady místní nenávidí poláky :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Osvobození Plzně,ale ted u bydlím kousek vedle.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Nejsem pamětník, takže jenom z doslechu. Naše město se nejvíce „proslavilo“ až těsně po skončení války. Podrobnosti o vraždění Němců ve zdroji.

Zdroj: http://www.usti-nl.cz/dejiny/1945-95/ul-8-9.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Ano znám. 6. ledna 1942 se ženě sedláka Schwarze narodila trojčata.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ano, znám spoustu příběhů i z okolí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Agneta uvedla něčí pohled, ale domnívám se, že mohla doplnit, kdo ti dotyční byli, když se jim za války žilo tak dobře.

I když pojem „dobře“ je opravdu relativní. – snad přisluhvoači nebo obyvatelé některé zapadle vesničky, kde válka prošla kolem ní.

Pro většinu válka opravdu nebyla prima …

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
da ny

Pro každého válka nebyla zas tak príma!
Mamka jako dítě na zapadlé vísce v JČ o válce téměř nevěděla. Občas projelo auto s německými vojáky, museli odevzdat povinný kontingent, aby ve městech a armáda měla nějaké potraviny.
Tatínek si v Plzni užil své… Děda měl dobře placenou práci ve Škodovce…
Poslední 2 roky války by umřeli hlady, kdyby babička neměla příbuzné na vesnici. Peníze neznamenaly nic. Ručníky, ložní prádlo aj. zboží od Kodeta, tabák atp. směnila babička u sedláků (děvčatům do výbavy :)) za husu, mouku, vejce aj.
Na nádraží by o vše přišla, dědovi vše předávala ještě před Plzní z vlaku.
Sestřenice měla mlejn, tak „zbyla“ nějaká mouka nebo zadina na placky.
Ti, co tuto možnost a odvahu neměli trpěli hladem a nemocemi.
3× se po vybombardování stěhovali „jen“ přišli o všechno, co měli…
Jeden ze strýčků má dodnes psychické problémy, mrtvá těla po bombardování a zasypání sklepů na něj v dětství zapůsobily, má stále vše před očima…

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

A tak nic zajímavého, co se stalo za války neznám – ale co se stalo po válce, jak vlastenci stříhali v Praze ženám vlasy na holo…a tisíc takových příhod!

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
setapouch

A víš, co tomu předcházelo, resp. kde se to stříhání vzalo?

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

Snad se ještě nechceš zastávat násilí na nevinných ženách?
Dělejte si vaše války bez nás,jó?!:D

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

Když se mi líbí německý voják, a já s ním jdu tancovat, tak je to moje věc, je ti to jasné, válečníku?!

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
setapouch

Neodpověděla jsi mi na otázku: víš, odkud se to stříhání převzalo?

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

To nevím, ale v tomto případě je to bezpředmětné,
a už prosímtě zalez. Ty máš rád válku – já né:D

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
setapouch

Vlasy se stříhaly ženám v nacistických koncentračních tábnorech. V těch táborech, kterévybudoval nacistický režim. A ten režim podporuje právě ten tvůj Němec, se kterým tancuješ právě ve chvíli, kdy v koncentráku děti tvého věku letí komínem do luftu. Jen proto, že se jmenovaly Jákob nebo Eržika.

Já válku rád nemám. A právě proto se o ni zajímám.

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
jirkajirka

Setapouch: Lepší bych to nenapsal.Agneta ta by vlezla i tomu vojákovi do postele.

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

Tak teď ale hodně přeháníš. Co když je ten němec nějaký saniťák, nebo kuchař…a moc čestný a poctivý člověk, žádný takový idiot, jakého bys ho ty chtěl mít?

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
setapouch

Je pravda, že když se běžný obyvatel Říše postavil režimu, skončil v koncentráku nebo na popravišti. Ale v danou dobu byl prostě nepřítel a podporovatel režimu. Moc německých odbojářů na území Protektorátu nebylo.

Je zajímavé, že lidé, kteří v koncentračních táborech byť jen vařili, byli po válce souzeni pro napomáhání vraždění.

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
jirkajirka

Myslíš že by ten saniták nebo kuchař nakrmil nebo ovázal českého partyzána ,vojáka nebo civila?

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

Určitě! A o čem to mluvíš? Český partizán? Kde? V Rudém Právu? Hlavně po válce, né? To jich najednou bylo! Statisíce…:DDDDDD
Víš proč Hitler prohrál válku? Protože jeho armáda sestávala z hodinářů, spisovatelů, básníků, hudebníků, cukrářů atd., byl to odjakživa velmi kulturní národ, od kterého pochází velká většina všech vynálezů – to je bezesporu…Kdyby si najal Ukrajince jako žoldáky…nebo Jugoše…ti uměli řezat krky! Kam se na ně hrabal němec! :DDD

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
da ny

Násilí na nevinných Češích v Sudetech, jejich násilné vyhnání z domova, šikana a vraždění (ještě i před válkou) bylo OK, že? :)
Ti co vítali K. Henleina, Heydricha, K. H. Franka i Hitlera v ČR květinami a mávátky se měli za války opravdu skvěle.
Němečtí vojáci je třeba vodili za ruku…
A kdyby museli, tak by ti básníci a cukráři na rozkaz dláždili českými lebkami náměstí ;)
Také tam měli dělníky a mladíky.
Ona ta válka vlastně byla pohádkou, jen díky ní zemřelo asi 72 milionů lidí"
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po%C4%8De­t_ob%C4%9Bt%C3%AD_druh%C­3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_v­%C3%A1lky

Polovina německých dělníků a horníků, kteří zde byli po válce byla negramotná…
Někteří válčili neradi a byli rádi, když přežili mrazy u Stalingradu a ruští vojáci je konečně vzali do zajetí… Válka je vždycky svinstvo.

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
jirkajirka

Právě jsi složila vstupní zkoušku do Bohnic.

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
střevo

no, taky si myslím…Da ny, a dyš byla polovina Němců tak negramotná, tak jaktože jezdily český auta jen 130 (a německý 260?)- a neříkej že T-603 a T-613 (160 a 190km/h) udělali český inžinýři – to jim museli ty negramotný Němci a Italové pomoct, jinak by nebylo…dyť měli už 200 let povinou školu (německej policejní stát)

před 3250 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
da ny

Pro střevo:
Omluva: nepopisovala jsem německý národ!
Popsala jsem jenválečnou i poválečnou situaci v pohraničí (rolníci, dělníci) a na sokolovských šachtách. Nebyli všichni zlí nebo špatní lidé, někteří i částečně mluvili česky a snažili se domluvit se s mladou českou generací hornických zaměstnanců a učńů. Někteří se dokonce od kluků učili psát…
Mnoho jich zůstalo, tam kde byli doma.
Další vlna vysídlila legálně po r. 1968, alespoň 1 z manželů musel mít německou národnost..
Také jsem chtěla naznačit, že někteří ti studovaní básníci a cukráři byli fanatičtí a schopni za války všeho i nad rámec rozkazů, chovali se za války jako barbaři…
Každý nemůže říci, že se měl za války prima nebo snad ano střevo ;)?
No, Němci žijící zde samozřejmě ano…

Ti, kteří byli odsunuti či měli zájem odejítdo Německa dostali za svůj majetek (domy lepenice) v Německu velmi slušně zaplaceno. V rámci reparací vše zaplatil náš stát.
Dále viz. …nesplacené reparace
http://www.ve­dominaroda.cz/clan­ky/189-nemecko-nam-stale-dluzi-nesplacene-reparace

před 3249 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
da ny

Vzpomínám na starou paní Str******ou – Němku, když vzpomínala, jak na ni Němci (karlovarsko) byli „zlí“ a jaké si prožila z jejich strany peklo za války a ještě mnoho let po ní…

před 3249 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
da ny

Jen proto, že žila ve smíšeném manželství s Čechem…

před 3249 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
jirkajirka

Když tedy byli Němci tak vysoce studovaný proč stavěli koncentráky a rozpoutali válku kde zahynulo několik desítek milionu nevinných lidí?????
Tatra 603 byl český výrobek.Karosérie Tatry 603 je dílem výtvarníka Františka Kardause a tehdejšího vedoucího pražské Tatry a její konstrukční divize, Vladimíra Popeláře. Vůz dostal jméno po V8 motoru T 603, zkoušeném v prototypech T 600 a T 602 Tatraplan Spor­t,

před 3249 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek