Sarrow

Znáte nějaké případy, kdy se mýtus odhalil jako realita?

Jako bylo třeba objevení původně mýtické Tróje?

Nejlepší odpověď
annas

Něco zde

http://vtm.e15­.cz/jak-poznat-pravdu-skrytou-ve-starych-mytech

Jak poznat pravdu skrytou ve starých mýtech?

Nebo právo první noci Právo první noci. Pravda, či velký historický mýtus?

https://euroz­pravy.cz/maga­zin/229245-hotovo-pravo-prvni-noci-pravda-ci-velky-historicky-mytus/

Mýtus a dějiny
Vychází se z toho, že " na místo každého zničeného mýtu nastoupí nový mýtus. Mýtus ovšem není prostý omyl, mýtus je taková interpretace historie, která dává návod pro současnost a budoucnost a vždy obsahuje určité racionální jádro.

Oodlišné hodnocení historických událostí je spíše námětem k diskuzi o hodnotách, než důvodem pro nedůvěru v historickou pravdu.

Co je to vlastně mýtus v historii? Dobrý příklad mytizace dějin uvedl v panelové diskuzi Michal Kopeček, když jako mytizaci označil jednostranně negativní hodnocení komunistického režimu v současné české společnosti, které má opodstatnění v politické sféře, ale nikoliv v práci historika. Každý režim má tendenci legitimizovat sám sebe tím, že předchozí režim líčí jako strašný. Podstatou mýtu není omyl, ale snaha o vysvětlení a zhodnocení toho, co je kolem nás. Tam, kde se historie stává měřítkem hodnot, tam se stává i mýtem." atd.

http://www.roz­hlas.cz/cro6/dis­kuse/_zprava/my­tus-a-dejiny--472671

Z toho plyne, že někdy je opravdu těžké poažovat mýtus za realitu. Nebo tehdejší realitu za dnešní mýtus – takovýchto přípoadů je ví. Stále se zkoumá, co by mohlo být tak či onak.

Další odpovědi
led

Ano, Schliemann nebol jediný.
Opísať nočný zážitok mýtických vidín v zrúcaninách hradu, kde stála len jedna veža, by tu zabralo veľmi veľa miesta, aké však bolo moje prekvapenie, keď približne o 20 rokov neskôr, tam začali vykopávky a v hrubom obryse obdobie a isté prvky mýtu potvrdili.
Nájdu sa ľudia, často ich nazývame senzibili, ktorí práve na základe rôznych mýtov, povesti a rozprávok dokážu hľadať ich pôvod, zdroj a príčinu a v mnohých prípadoch ich aj potvrdia. Práve vďaka takýmto „snílkom“ veda a ľudské poznanie môžu kráčať dopredu.