Avatar uživatele
anonym

Znáte kletbu na kterou údajně zemřel Vojtěch z Pernštejna?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Miroslavst, anonym, BEAES před 4118 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
BEAES

Události měly vskutku neobvyklý spád. Vojtěch z Pernštejna skonal ráno ve svém paláci na Hradčanech. Jediné rozloučení se zesnulým představovala krátká bohoslužba v Týnském chrámu. Pak již vůz s rakví zamířil k Pardubicím. Po celonoční jízdě bylo tělo uloženo do hrobky v kostele sv. Bartoloměje.

Co přimělo rodinu, aby jednoho z nejvýše postavených mužů země pohřbila bez velkolepých smutečních slavností a nezbytných církevních obřadů? Zemřelí šlechtici tehdy bývali vystavováni na svých jednotlivých panstvích. Rozloučit se přicházeli zástupci spřátelených šlechtických rodin, významní rytíři, bohatí městané i poddaní. Proč tyto pocty byly Vojtěchovi odepřeny? Pernštejnové přece patřili k nejbohatším a nejvýznamnějším rodům u nás. Musel existovat nějaký pádný důvod k tak závažnému porušení tradice. Právě jeho odhalení může rozluštit záhadu Vojtěchovy náhlé smrti.

více v odkaze-

Zdroj: http://www.mysteryfilm.cz/clan ky/Z%C3%81HADY-STR%C3%81%C5%BD CE-DU%C5%A0%C3%8D

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

Náhlá Vojtěchova smrt 17. března 1534, které předcházela krátká nemoc, je dosud záhadná. Je nejasné, proč byl s takovým spěchem pohřben. V souvislosti s jeho smrtí se připomíná jedna událost. Dne 23. ledna 1534 odsoudil Vojtěch z Pernštejna jako předseda komorního soudu k trestu umoření hladem v Mihulce, věži Pražského hradu, sadistickou vražedkyni Kateřinu Bechyňovou z Lažan, která postupně zavraždila čtrnáct svých služebnic. Vražedkyně jej po vynesení rozsudku proklela. Vojtěch ochuravěl a zemřel dva dny po smrti Kateřiny Bechyňové. Podle rodového ujednání připadly Vojtěchovy statky a tedy i novoměstské panství Janu VIII.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost