Savier

Život je jen náhoda?

Nejlepší odpověď
Alesh

Náhoda je nepoznaná příčina.

Další odpovědi
aliendrone

V zásadě VŠECHNO je „jen náhoda“, výsledek pravděpodobnosti – viz pravděpodobnostní vlnová funkce. 🙂

Roman71

Neřekl bych, že náhoda, ale dokonale promyšlený!

Systém příčiny a následku: Život vždy pochází z života již existujícího.
Čtyři základní podmínky: Hmota, energie, čas a genetická informace. V neposlední řadě i vhodné podmínky pro život.. A pak? Inteligentní Tvůrce, který dokáže stvořit něco tak úžasně rozmanitého, jako jsou živí tvorové se schopností rozmnožování.

Ani ten robot s umělou inteligencí nevznikl náhodou a samovolně.
Pracovala na něm řada odborníků z různých oborů.

Že by život nepotřeboval Tvůrce? Nepravděpodobné.

elkon

Píseň Jaroslava Ježka, to dobře vystihuje.

Rokio

Ano. Aby vznikl člověk, je to šance jedna ku miliónu, nebo ještě menší šance. Pouze jeden „pulec“ odvede dobrou práci. Život začíná obrovským vítězstvím.

Filip84

Ne.

Prostá kausalita jde odpozorovat u materiálních věcí, například v kombinaci s destruktivním konáním: sereš na auto, takže máš sjeté pneumatiky, moc ti to nebrzdí, stěrače pořádně nestírají (jsou zteřelé), světlomety vypálené. V práci tě chef pojebe, jak Saxanu, doma tě pojebe stará, jak sirotu, tak si přihneš s flašky lahve, pak sedneš za volant, večer, za tmy, v lijáku. A protože jsi vynervovaný, a pod vlivem obsahu flašky lahve, jedeš, jako reservní prase. Je pak náhoda, že sejmeš na přechodu důchodce? Asi stěží, že?

Jasně, tady je to zjevně zřejmé. Ale podobná, a podobně prostá, kausalita jde vypozorovat u většiny následků ne/konání většiny lidí. Bohužel, málo kdo ji vidí.

Pak jsou věci, které se mohou náhodou jevit, avšak pouze potud, pokud neznáš zákon o zachování energie a hmoty a nevíš, že myšlenka je také hmotná – je elektromagnetickým vlněním. Zbytek si vydedukuj a vyredukuj sám! 😅

A ten zbytek? Co je více pravděpodobné: že to je náhoda, nebo že – prostě a jednoduše – nejsi s to nahlédnout na nexus causalis?

Náhoda je blbost, není to ani domněnka. Je to špatná berlička!